Koupelny

Romantická koupelna je nadčasová a plná emocí. Jak ji zařídit?

Od   | 

Elegantní a půvabná, přesně taková je romantická koupelna, která láká k tomu, abychom v ní nechali odpočívat tělo i duši. Příjemnou a romantickou atmosféru získáme poměrně snadno. Pomohou přírodní barvy i materiály, stylové doplňky a oblé linie.

Do romantické koupeny rozhodně patří zlatá. Na doplňcích, bateriích i svítidlech. Zdroj: Grohe

Romantická koupelna se neobejde bez vany

Do romantické koupelny potřebujete vanu. Ideálně volně stojící na litinových nožkách, velmi elegantně ale působí i současné moderní modely. Krása takové vany vynikne v prostoru. Pokud tedy nemáte velkou koupelnu, pak dejte přednost raději modelům, které působí jako volně stojící, ale jejich část je rovná a lze je snadno postavit ke stěně. Ti, kteří preferují romantiku ve dvou, by měli dát přednost vaně s odtokem uprostřed, která dovoluje sezení proti sobě (aniž by jeden seděl na špuntu), nebo modelům, které umožňují sedět vedle sebe. Ty jsou samozřejmě náročnější na prostor. Vana na nožkách bude s největší pravděpodobností z litiny, která je velmi těžká a vhodná pouze do určitých prostor (z hlediska stěhování, nosnosti podlahy apod.). Ostatní modely budou ze smaltované oceli nebo akrylátu. Dejte přednost materiálu, který je vám příjemnější na dotek a vyhovuje vlastnostmi.

Vana na nožkách působí romanticky sama o sobě

Náš tip: Délka vany by měla být minimálně 170 cm ideálně pak 180-190 cm, pohodlná šířka je 90 cm.

Nábytek by měl být zdobný

Do romantické koupelny bylo zvykem postavit umyvadlo doplněné nohou, skrývající odpad. Tyto modely ale byly časem nahrazeny nábytkem, který má i praktické opodstatnění. Vyroben by měl být ze dřeva a jeho provedení by mělo odpovídat klasickému stylu. Tedy nožky, dvířka se zdobením a přiznané úchytky. Kromě přírodních odstínů je efektní modrá, zelená případně vanilkové odstíny. Umyvadlo vybíráme z kostěné keramiky,která je velmi jemná a elegantní. Může stát na desce, případně být její součástí, tehdy ovšem preferujeme silnější materiál.

Nebojte se barev na nábytku

Náš tip: Výška umyvadla má být asi 85 cm. Pro vyšší postavu je lepší ještě vyšší. Kolem umyvadla musí zůstat průchozí šířka 65 až 70 cm. 

Nezbytné maličkosti

Pro romantické koupelny je typické bohaté zdobení, drobný květinový vzor či speciální povrchová úprava. Ta je nejvíce patrná na bateriích a doplňcích. V současné době se používá speciální PVD úprava, která zajistí maximální odolnost nanášení barvy. Její povrch může být dodatečně kartáčován, patinován či jinak upraven aby bylo docíleno maximálního dojmu bývalých let. Nikdo nepřehlédne kohoutkové baterie či zrcadlo ve zdobném rámu. Nesmí chybět staré obrazy a fotografie, svícny a svíčky nebo nezbytná miska s lístky levandule.

Velkou roli hrají i koupelnové doplňky, osvětlení a zrcadlo. Zdroj: Keraservis

Charakter určují obklad i dlažba

Romantického vzhledu docílíme i správným použitím obkladů a dlažeb. Nebojte se barev ani vzorů. Kdo si není jist, může použít mozaiku, která je nadčasová. Vyměníte-li v budoucnu keramiku za novou,  můžete získat moderní vzhled, aniž byste měnili celý interiér. Volte pastelové odstíny, které vnášejí do místnosti klid, vyvarujte se pestrých kombinací a volte raději tón v tónu. V malých místnostech bude lépe působit jednoduchý menší vzor a to na jedné stěně, případně jím můžete vymezit sprchový kout, vanu nebo opticky oddělit toaletu.

Výrazný motiv použijte jen v určité části. Více tak vynikne. Zdroj: Los Kachlos

Fotogalerie:

 

Jak jsme zařizovali koupelnu pro čtenářku HomeInCube


You must be logged in to post a comment Login