Pracovny

V redakci jsme vyzkoušeli pracovní židli, která vás nutí sedět opravdu správně. Jak jsme byli spokojeni?

Od   | 
Schválně si právě teď, při čtení tohoto článku, zkontrolujte, jak sedíte. Na kraji židle, povysunutí, nohu přes nohu, opřeni místo v bedrech až někde pod rameny, shrbení? Pak jistě máte zkušenosti s bolestí zad. A taky s tím, že sice víte, že si škodíte, ale do špatného sedu prostě většinou sklouznete automaticky, hlavně, když jste unaveni. Řešení však naštěstí existuje. Je to židle, která vám špatný sed prostě nedovolí.

V redakci jsme měli možnost vyzkoušet si model Therapia L Energy COM

O židli jménem Therapia od českého výrobce Prowork jsme natočili úspěšné video, ale nemohli jsme ji dostat z hlavy. Opravdu to funguje? Opravdu by mohla pomoci zbavit se bolesti zad, na které mívá špatný sed lví podíl? A nebude to příliš nepříjemné? Její certifikovaný prodejce firma DELSO INTERIÉRY ji nabízí k vyzkoušení zdarma, a tak jsme si domluvili zapůjčení na tři týdny přímo do redakce.

Židle přímo na míru

První, co nás překvapilo, bylo, s jakou pečlivostí se prodejce věnoval správnému výběru vhodné židle přímo na míru. Existují totiž velikosti podobně, jako když si nakupujete oblečení, tedy od verze S až po 3XL. Jednotlivé modely se dají ještě přizpůsobit na míru pomocí typů sedáků dle konkrétní váhy a proporcí těla, typů opěráků, tvarování podhlavníků atd. 

TIP k Vánocům: Pokud byste chtěli dopřát zdravé sezení svým blízkým, můžete zakoupit dárkový voucher na hodnotu židle, nebo její část a darovat jej pod stromeček. Obdarovaný pak s kuponem navštíví prodejnu a vybere si příslušný model pro jeho postavu.

Pro konzultaci s prodejcem jsme si k testování vybrali verzi Energy L COM za cenu 24 079 Kč, tedy nejlepší model. Na první pohled nás na jednu stranu moc nezaujala, ale o to u této židle nejde. Zde nemá navrch design, ale funkčnost. Na druhou stranu však interiér židle nijak neruší, nevyčnívá a dá se vybrat v různých barevných variantách.

První den nezvyk

Byli jsme předem upozorněni, že sezení na židli je trochu nezvyk, pro někoho, kdo už hodně správnému sezení odvykl, dokonce i diskomfort. Podobně jako cvičení u fyzioterapeuta nemusí být někdy moc příjemné, ale pomáhá, tak právě tak funguje i židle Therapia. První den odpoledne už si naše redaktorka musela přesednout na židli obyčejnou, ale prodejce nás upozornil, že brzy změníme názor.

Hrbolek v sedáku zajišťuje správné sezení. Chvíli trvalo, než jsme si na něj zvykli

Efekt je znát brzy

Ještě druhý den si to naše redaktorka nemyslela, ale jelikož byl právě čtvrtek, rozhodla se, že ještě do pátku vydrží. A dobře udělala! Už přes víkend nám hlásila, že nemá záda tolik ztuhlá a unavená, a v pondělí si na židli sedla už samozřejmě a bez nepříjemností. Další používání jednoznačně ukázalo efekt zejména na různá chronicky bolavá a ztuhlá místa.  Sezení se stalo příjemným a naše kolegyně tvrdila, že dokáže sedět delší dobu v kuse, aniž by pocítila jakékoliv potíže a může se plně věnovat práci. Zmínila také, že díky možnému pohybu opěradla dozadu se necítila po sezení strnule. Naše dojmy jsou v souladu s názory mnohých fyzioterapeutů, kteří židli Therapia doporučují.

Sedák má několik vrstev zajišťujících pohodlné sezení

Jak to funguje?

V čem tedy tkví mimořádnost židle? Vyvýšený sedák je v zadní dosedací části vybavený pružinami, které chrání páteř při dosednutí a hrbolkem v přední části, který nutí sednout dozadu a pořádně, správně se opřít. Pokud si na hrbolek sednete, je sezení nepříjemné a po chvíli vás opravdu donutí se pořádně posadit. Bederní opěru lze výškově nastavit podle esovitého zakřivení zad a zároveň ještě bederně přifouknout.

Bederní část je možné přifouknout, takže “sedí” opravdu na každá záda

Sedáky jsou upraveny podle hmotnosti uživatele, navíc můžete vybrat i velikost hrbolku. Zásadní je svislá opora zad, která se jich dotýká na maximální možné ploše, nutí sedět ve vzpřímené poloze a lehce tlačí mezi lopatkami. Nutno podotknout, že tuto funkci nenabízí žádná židle na trhu. Můžete si vybrat mezi verzemi Energy a Body. Energy má na svislé opoře větší výstupek a působí více terapeuticky, kdežto verze Body má výstupek menší a je určena pro robustnější postavy. Překvapila nás také důležitost podhlavníku, který lze vybrat ze sedmi velikostí. Podhlavník je určený pro “relaxaci“ a občasné odložení hlavy pro uvolnění krčních svalů, nikoliv pro práci. Nesmíme zapomenout na područky, které svojí správnou výškou nadlehčí váhu paže a uvolní tak trapézové svalstvo.

K židli Therapia jsou nabízeny různé podhlavníky. Vybírá se přesně podle potřeb budoucího uživatele

Na židli je mnoho dalšího, co se dá upravit a vybrat přímo na míru. Je to také důvod, proč je potřeba si všechno vyzkoušet. Je naprostý nesmysl si pořizovat židli, která má zajistit kvalitní sezení,  přes internet. Ani cena nám nepřišla přemršťěná za takto kvalitní výrobek, u něhož jsme si sami ověřili perfektní řemeslné zpracování, a na kterém lidé tráví většinu pracovního dne. Výrobci poskytují navíc pět let záruku. Lze si navíc vybrat v cenové škále dle vybavenosti, zdravě sedět budete i na levnějších modelech Therapia PRO za 19 239 Kč včetně DPH. Zdraví je přeci k nezaplacení. 

 

Děkujeme firmě DELSO INTERIÉRY za možnost zapůjčení židle pro redakční test. Tuto službu můžete využít také vy a židli ZDARMA vyzkoušet. Více informací ZDE

 

 

 

 

 

 

You must be logged in to post a comment Login