Návštěvy bytů

Prosklený dům s vysokým stropem: Krásné bydlení pro tříčlennou rodinu

Od   | 

Osobité bydlení si navrhli architekt a jeho žena pro sebe a svou malou dcerku sami. Díky netypickým proporcím, kdy jedné části bydlení byla ponechána plná výška domu, má dům jedinečnou atmosféru. I nevelká zahrada s typicky jižní vegetací se tak stává přímou součástí domu. Dům také zajímavým způsobem kombinuje materiály, jako dřevo, kov, plast, nerez i textilie. Výsledek vypadá moderně, svižně a zajímavě. Na domácké atmosféře mu přidávají mnohé dekorace a “srdcovky” majitelů.

Na hlavním obytném prostoru se majitelé doslova “vyřádili”. Počínaje rozverným osvětlením na šňůře, které nám evokuje příjemný pocit spjatý s vánoční výdzobou, přes veseou žlutou barvu venkovní zídky, která se i přes své umísnění vně domu stává důležitým prvkem obýváku, až po výrazné a zajímavé zavěšené schodiště. Kuchyň v barvě načervenalého dřeva je prakticky umístěna částečně v prostoru pod schody. Díky členitosti tak nabízí například dostatek úložných prostor, aniž by však zabírala v nevelkém domě příliš mnoho místa. Homogenní šedá dlažba je praktická na údržbu a dobře barevně kontrastuje se zbytkem interiéru, který je spíše tmavší. Obrovský posuvný otevíratelný díl umožňuje propojení místnosti s terasou a potažmo celou zahradou. Na té má dcera majitelů například sen všech dětí – dům na stromě. Nábytek na terase je chráněn velkým přesahem střechy proti dešti. Posouvání vstupu na terasu je vyřešeno zvenčí, čímž se uvnitř šetří prostor. No a konečně, spodní část domu má větší podlahovou plochu, než patro, a ve zbylých částech byly ponechány stropy až nahoru, což propůjčuje interiéru vzdušnost a jedinečnost.

Ponechané vysoké stropy v části stavby dodávají specifickou atmosféru. Zdroj: Verdego design group

Nepřímé osvětlení vytvoří útulnou atmosféru

Místnost pro čtení i hudbu

Spodní obytný prostor slouží spíše jako jídelna s kuchyní; klasické obývákové sezení má rodina v patře. Najdeme zde pohodlné kožené křeslo s podnožkou, ideální pro relaxaci v náročném dni, rohovou pohodlnou sedací soupravu, která může snadno měnit svůj vzhled podle nálady majitelů – stačí použít jiný přehoz. Konferečnní stolek má příjemný tvar a barvu, která ve světle slunečních paprsků získává optimistický zlato-žlutý tón. V místnosti se poslouchá i provozuje hudba, čte nebo relaxuje. Podlahu ze světlého, lesklého dřeva doplňuje vínový kusový koberec klasického vzoru.

Obývací pokoj prozrazuje i hudební zájmy majitelů. Zdroj: Verdego design group

Zahrada téměř bez údržby

Na zahradě najdeme několik vzrostlých solitérních stromů. Jeden z nich se proměnil ve vkusnou a krásnou živou hernu pro malé dítě s blízkým posezením dohlížejících rodičů, kteří si mohou ve stínu stromového velikána vypít kávu a přitom se ujistit, že dítě si nepočíná ve výšce nebezpečně. Na místě je i ohniště na přípravu nejrůznějších dobrot. Na zahradě jinak najdeme především bylinky, dekorace a třeba i znovu motiv závěsného osvětlení, který je využit i v interiéru. Na zahradě nenajdeme klasický trávník, majitelé si přáli především jednoduchou údržbu, což šterkový povrch splňuje beze zbytku. Ze stejného důvodu tu také nenaleznete žádné skalky a záhony kvetoucích rostlin, které se musí pravidelně obměňovat, zbavovat plevele a jinak obstarávat. Dekorativní funkci zde plní spíše doplňky, případně vzrostlejší trvalky.

Na zahradě se dcera majitelů vyřádí. Zdroj: Verdego design group

Nestárnoucí pokojíček

Pokoj malé dcery, který sdílí s oblíbenými panenkami a koníky, je laděn do veselých barev, ale přesto jde o neutrální základ, který bude snadno stárnout spolu  s dítětem. Stačí vyměnit závěsy, kobereček a aplikace na zdi.  Postel mírně zvýšená oproti standardu sice možná způsobí pár bolestivých nočních nehod, ale zato se pod ní bez problémů vejdou boxy s hračkami a pokoj tak vypadá stále prostorně a uklizeně. Přichystán je do budoucna i psací stůl, kde bude stačit pouze umístit židli vhodnější na dlouhodobější práci. Zatím je nejvyužívanějším prostorem středový dvojitý hrací koberec, který se může měnit tu na farmu s koňmi, tu na dům pro panenky nebo malou tělocvičnu. Nábytek stojí na vyvýšených nohách, díky čemuž je údržba snadná. Krásným prvkem, který se nikdy neokouká, je prkenný strop.

Dětský pokojík se opravdu povedl. A že černá k dětem nepatří? Proč ne? Zdroj: Verdego design group

V ložnici rodičů je mnoho světla, díky velkým, fixním oknům, z nichž jedno je umístěno netypicky i pod střechou. Jinak zde majitelé vsadili na přírodní barvy, textilie a dřevo, které se kromě stropu opakuje i na nábytku, podlaze, rámečcích a dalších doplňcích. Několik drobností, jako barevné polštářky, přehoz přes křeslo, rodinné fotografie nebo dekorativní předměty na komodě se stará o útulnost a osobitost prostředí. Postel je pro snazší úklid na nožičkách. Spolu s výhledem do zeleně  a absencí jakékoliv elektroniky je výsledný dojem světlý, uklidňující,  milý a útulný.

Z ložnice na nás dýchne pohoda. Zdroj: Verdego design group

Dostatek prostoru především

Idea snadné udržovatelnosti pozemku pokračuje i v části s vjezdem a přístřeškem pro parkování automobilu. Najdeme zde vzrostlé keře a trvalky, zajímavě strukturovanou zeď, která zahradu odděluje od dalšího pozemku a je místy osazená převislými rostlinami v závěsných nádobách, také prostor na nejrůznější outdoorové hry a dětskou zábavu. Tmavě fialová stěna domu není příliš typická, ale majitelé jsou spokojeni s její výrazností a elegancí. Olivovo-béžová barva přístřešku a vstupních dveří celek vhodně doplňuje. Dům je citlivě zasazen do okolní zástavby, ze které nevyčnívá, neruší ji a dobře se do ní hodí stylem i provedením.

V části zahrady je vybudované hřiště na petangue. Zdroj: Verdego design group

Fotogalerie:

 

Světlo mezi spárami nebo v hraně schodu?


You must be logged in to post a comment Login