Zahrada

Probarvěte okna i balkóny a vytvořte si podzimní truhlíky i z méně obvyklých rostlin

Od   | 

Letní teploty pomalu vystřídaly ranní mrazíky, a proto je na čase dát sbohem letničkám, které už v tomto období nejsou v příliš dobré kondici. Nadcházející dny si však můžete zpříjemnit podzimními truhlíky, které mohou vydržet klidně až do jara. Kromě těch běžných rostlin, vyzkoušejte tentokrát i něco méně tradičního.

Vyzkoušejte přidat do podzimních truhlíků méně obvyklé rostliny. Zdroj: HomeInCube

Vřesy a vřesovce

Vřesy patří mezi hlavní symbol podzimu a v oknech by samozřejmě chybět neměly. Jejich rozmanité barvy v odstínech růžové, fialové, žluté, zelené, nebo bílé nalákají snad každého. Je ale potřeba vřes od vřesovce rozeznat. Hlavním ukazatelem je doba kvetení. Vřes kvete právě během podzimu a dorůstá nižší výšky. Na rozdíl vřesovec má vyšší vzrůst a kvete na jaře.

Do podzimních truhlíků patří hlavně vřesy. Zdroj: Pixabay

Jehličnany

Do podzimních truhlíků se hodí také jehličnany, které vydrží i během zimy a na Vánoce je navíc můžete ozdobit světelnými řetězy. Výhodou jehličnanů je, že je můžete po zimě jednoduše z truhlíku přesadit do záhonu a těšit se z jejich krásy. 

Variabilní pohovka vhodná i do malého bytu

 

Rozchodník

Rozchodník okouzlí bohatým a výrazným kvetením a navíc není náročný na péči. Do podzimního truhlíku musíte zvolit podzimní druh, který začíná kvést koncem léta, nebo začátkem podzimu. V zahradnictví koupíte odstíny růžové, fialové, vínové, ale i jednoduše bílé. Tato rostlina láká hlavně užitečný hmyz, jako jsou motýli, nebo včely. Výhodou rozchodníku je i to, že vydrží dlouho jako dekorace ve váze. Navíc v truhlíku, nebo na zahradě může dělat parádu i během zimy. Přestože jeho květy uschnou, stále vypadají pěkně. 

Rozchodníky kvetou nádherně během podzimu. Zdroj: Pixabay

Okrasná paprička

Dalším zajímavým nápadem, co do podzimního truhlíku přidat je okrasná paprička. Barevné papričky udělají na oknech velkou parádu a jejich plody dozrávají zejména na podzim, a během zimy. Často se přezdívají jako vánoční papriky. Plody se vybarvují od zelené přes žlutou, oranžovou, červenou a častokrát i fialovou. Skvěle je tak lze v truhlíku nakombinovat s dalšími podzimními rostlinami a vytvořit zajímavý efekt. 

Okrasné papričky netradičně probarví okna. Zdroj: HomeInCube

Majoránka, rozmarýn či pažitka?

Milujete tyto aromatické a výborné bylinky a potřebujete je na podzim někam přesadit? Využijte pro ně místo v podzimních truhlících, a nezapomínejte je přiměřeně zalévat a občas i pohnojit. Majoránka, rozmarýn i pažitka vytvoří s ostatními podzimními rostlinami příjemný kontrast a truhlík oživí. 

Kam pro obklady a dlažby?

 

Známá neznámá – Dabécie

Dabécie je vlastně vřes pocházející z Irska, který barvami rozzáří podzimní období. Jeho květy bývají červené, ale výjimkou nejsou ani bílé, růžové či fialové. Z jeho květů se můžeme těšit i během září a října a velkou výhodou je jeho mrazuvzdornost, avšak je potřeba ho během zimy přikrýt chvojím. Na podzim a v zimě mu přiměřeně dopřejte i zálivku. V podzimním truhlíku se bude nejlépe vyjímat vedle jehličnanů a vřesů. 

Dabécie patří mezi irský vřes a podzimní truhlíky rozzáří. Zdroj: Pixabay

Vděčné Hebe

Stálezelené Hebe patří mezi velmi vděčnou rostlinu, kterou doplňujeme podzimní truhlíky. Je tedy potřeba do truhlíků nevysazovat čistě jen Hebe, ale kombinovat ho například s vřesy, rozchodníky nebo jehličnan. Odolnější druhy snesou také silný mráz a parádu udělají nejen v oknech, ale i na zahradě. Rostou velmi rychle a pyšní se květy v bílé, růžové nebo fialové barvě. 

Hebe vnáší do aranže jednoduchost a eleganci. Zdroj: HomeInCube

Dlužicha

Dlužicha patří mezi odolné trvalky, které dělají radost na zahradě barevnými listy. Podzimní truhlíky tak můžete zaplavit žlutými květy, oranžovými, červenými i vínovými. Bez problémů vydrží i během zimy a tak dělají barvami radost po celý rok. 

Dlužicha se bude v oknech vyjímat díky svým barevným listům. Zdroj: Pixabay

Okrasné zelí

Okrasné zelí skvěle doladí podzimní truhlíky, nicméně radost udělají během celého roku. Skvěle lze kombinovat s vřesy, jehličnany nebo chryzantémami. Charakterizují je pastelové barvy, které se vybarvují jakmile teploty klesají. V zahradnictví koupíte barvy od růžové přes fialovou, vínovou, zelenou či čistě bílou.

Okrasné zelí do podzimních truhlíků zakomponujte. Je nenáročné a nádherné. Zdroj: Pixabay

Chryzantéma

Chryzantémy patří mezi královny podzimu a pěstovat je lze nejen v záhonech, ale i podzimních květináčích. Díky vysokému vzrůstu je vždy situujte do zadní části truhlíku a přidejte k nim například rozchodník, astry, vysoké okrasné trávy nebo třapatky. 

Přednost dejte mrazuvzdorným druhům chryzantém. Zdroj: Canstockphoto

Fotogalerie:

 

Zdroj info: Gardeo, Studio Floren, HomeInCube

 

Jak se na podzim postarat o trávník?

 

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login