Články

Příspěvek na bydlení 2023: Vše co byste o něm měli vědět

Od   | 

Stát se rozhodl navýšit normativní náklady pro rok 2023 – a to nejen vzhledem k rostoucím cenám za energie. To znamená vyšší počet domácností, které dosáhnou na příspěvek na bydlení. Kdo může o příspěvek žádat a jak podat žádost?

Do nákladů můžete započítat také cenu, kterou platíte za pevná paliva. Zdroj: Canstockphoto

Kdo má nárok na příspěvek na bydlení

O příspěvek na bydlení může žádat každá domácnost, jejíž náklady za bydlení přesáhnou 30 procent celkových příjmů. Příjmy jednotlivých členů domácnosti se sčítají – do žádosti se vkládá celkový příjem za jednu domácnost.

Zatímco v dřívějších letech se u lidí žijících v Praze počítalo s 35 procenty (až při nákladech nad tuto hranici bylo možné žádat), letos došlo ke sjednocení se zbytkem republiky. Díky tomu na příspěvek dosáhne více domácností.

Kam pro stolní lampy?

 

Při posuzování nároku příspěvku na bydlení nehraje roli trvalé bydliště, ale to, kde opravdu bydlíte. Může jít o vaše vlastní bydlení, ale také o družstevní nebo nájemní. Každá osoba může být posuzována v daném kalendářním měsíci pro účely příspěvku na bydlení posuzována jen k jednomu bytu. Příspěvek můžete dostat, i když budete žít v rekreačním ubytování – na chalupě či chatě. Nemovitost ale musí být vhodná k celoročnímu ubytování.

Kolik platíte za energie? Zdroj: Canstockphoto

Nárok na příspěvek na bydlení máte také v případě, že platíte hypoteční úvěr. Měsíční splátky hypotéky se ale nezapočítávají do nákladů na bydlení.

Jaké náklady se počítají?

Pokud žijete v nájmu, považuje se nájemné za váš náklad. Pokud jste ve vlastním nebo družstevním, počítá se s tzv. srovnatelnými náklady, to jsou náklady srovnatelné s nájemným. Do nákladů se započítávají také náklady za energie – plyn a elektřinu.

Dále pak za vodu, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, vybavení bytu společnou televizní a rozhlasovou anténou, odvoz komunálního odpadu a náklady za pevná paliva.

Kam pro nástěnné lampy?

 

Výše srovnatelných nákladů 2023:

  • Jedna nebo dvě osoby: 3 572 Kč.
  • Tři osoby: 4 669 Kč.
  • Čtyři a více osob: 5 632 Kč.

Měsíční náklady za pevná paliva (měsíčně):

  • Jedna nebo dvě osoby: 1 843 Kč.
  • Tři osoby: 2 411 Kč.
  • Čtyři a více osob: 2 979 Kč.

Žádat můžete, i když bydlíte na chalupě. Zdroj: Canstockphoto

Jak se stanoví náklady na bydlení

Náklady na bydlení se pro nárok a výši příspěvku stanoví jako jejich průměr za předcházející tři měsíce. Někdy mohou být náklady tak vysoké, že překročí normativní náklady. Ty jsou stanoveny jako průměrné celkové náklady na bydlení podle velikosti obce a počtu členů domácnosti. Zatímco dříve bylo v nájmu normativních částí 20, nyní je jich 9.

Kam pro závěsná svítidla?

Co se počítá do příjmů?

Do příjmů se počítá: plat, mzda, důchody, výživné, porodné, rodičovský příspěvek, mateřská, přídavky na děti, nemocenská i podpora v nezaměstnanosti. Nezapočítávají se příjmy ze zaměstnání nezaopatřených dětí.

Výše měsíčního příspěvku je rozdíl mezi normativními náklady na bydlení a rozhodným příjmem rodiny vynásobeným koeficientem 0,30. Pokud jsou náklady nižší než normativní, náleží příspěvek na bydlení ve výši rozdílu mezi těmito skutečnými náklady a rozhodným příjmem vynásobeným koeficientem 0,30.

Od 1. října 2022 můžete doložit náklady na bydlení a příjmy pouze dvakrát ročně.

Jak žádat o příspěvek na bydlení?

Žádost můžete podat fyzicky na pobočce úřadu práce nebo online. A to prostřednictvím portálu MPSV, datové schránky nebo e-mailu. Nejjednodušší je žádost přes portál MPSV.

Zdroj info: MPSV, e15.cz, finance.cz

 

Úložný prostor kde byste ho nečekali

 

 


You must be logged in to post a comment Login