Kuchyně

Poradíme vám, jak snížit spotřebu elektrické energie v kuchyni. I s trochou vody

Od   | 

Přemýšlíte, zda je možné snížit spotřebu elektrické energie v kuchyni při jejím běžném provozu? Při všem svícení, mytí, vaření, chlazení? Pak nám můžete věřit, že to lze zvládnout. Víte, jak?

Cena elektrické energie je pro většinu z nás nepříjemně vysoko – a to nás vede k přemýšlení nad tím, jak ušetřit. Jak zacházet s plynovým topením nejspíš už víte, zjistili jste si ale, jak ušetřit elektřinu v kuchyni? Někdy stačí pár maličkostí – a budete překvapeni, jak jednoduše lze dosáhnout nemalých úspor.

Rozhodně používejte úsporné žárovky, samozřejmostí jsou LED. Zdroj: Aulix lighting

Kvalitní a úsporné spotřebiče jsou při šetření elektrické energie nutnost

Chcete ušetřit i několik tisíc korun ročně? Pak byste měli zvážit výměnu starých spotřebičů za nové. Nové spotřebiče nabízejí stále nižší spotřebu – dívejte se po produktech s energetickým štítkem A nebo B (staré kategorie A+++ už neplatí), ty mají nejnižší spotřebu.

Nezanedbávejte péči o chladničku

Věděli jste, že i umístění lednice a její údržba má velký vliv na to, kolik elektrické energie spotřebuje. Neměla by být umístěná v blízkosti jiného zdroje tepla, kam patří nejen trouba, ale také radiátor. Nižší spotřeby dosáhnete také tím, že nebude poloprázdná. Pokud máte v chladničce stabilně méně potravin, nekupujte nutně největší model. Lednice, které je prázdná, spotřebuje výrazně více energie k chlazení.

Lednici, ale i mrazničku byste měli pravidelně odmrazovat. I malé množství ledu dokáže zvýšit spotřebu elektrické energie. A to až o šedesát procent. Jídlo do chladničky ukládejte až po vychladnutí. Při nákupu spotřebiče se zaměřte na to, aby měl funkci NoFrost. Nebude se v ní tvořit tolik námrazy jako v jiných modelech.

Perlátor ušetří spoustu vody. Zdroj: pexels.com

Instalujte perlátory

Perlátor je drobnost, která se instaluje na vodovodní baterii, abyste spotřebovali méně vody. Perlátor tekoucí vodu naředí vzduchovými bublinami, díky tomu z kohoutku vyteče i o polovinu méně vody, než když perlátor nepoužijete. Komfort užívání to však neovlivní.

Ušetřit vodu můžete i v koupelně – ideální je třeba úsporná sprchová hlavice. Ačkoliv ji od běžné na první pohled nerozeznáte, bude za vás šetřit. Zatímco běžnou sprchovou hlavicí proteče za minutu 15 až 20 litrů vody, s úspornou hlavicí to bude jen 6,5 až 8 litrů vody.

Vyměňte varnou desku

Jestliže chcete šetřit elektrickou energii i při vaření, měli byste používat indukční varnou desku. Má schopnost efektivně zahřívat pánve i hrnce, takže přitom neplýtváte energií zbytečně. Její pořizovací cena je však o něco vyšší, než je tomu u plynového nebo elektrického sporáku.

Spotřebiče, které nepoužíváte, vypojte z elektřiny. Ušetříte peníze za elektrickou energii. Zdroj: pexels.com

Používejte úsporné žárovky

Nižší účet za elektřinu vám zajistí také výměna starých žárovek za úsporné LED žárovky. Ty spotřebují až sedmkrát méně elektrické energie než ty běžné. V zimě, kdy svítíme většinu dne, to znamená velké úspory.

Pořiďte si baterii se senzorem

Poměrně značnou úsporu za vodu získáte kuchyňskou baterií vybavenou senzorem. S ní totiž už nebude zbytečně odtékat voda, než nastavíte požadovanou teplotu nebo než si umyjete ruce. I se špinavýma rukama totiž můžete vodu díky senzoru pustit a využít. Součástí je samozřejmě i páka, kterou můžete používat standardně.

Baterií se senzorem ušetříte vodu. Zdroj: Franke

Jak ušetřit při mytí nádobí

Chcete ušetřit vodu při mytí nádobí? Pak byste měli začít používat myčku. Ta dokáže proti běžnému mytí ušetřit 7 až 60 procent vody. Myčky s úsporným programem pak kromě vody šetří také elektrickou energii. Myčku zapínejte až potom, co ji celou naplníte. Nezapomínejte ani na pravidelné čištění filtru i myčky samotné. Špinavá myčka a zanesený filtr zvyšují spotřebu elektrické energie – a to zbytečně.

Zdroj info: energie.cz, elektrina.cz

 

 


You must be logged in to post a comment Login