Zahrada

Připravte trávník na zimu a dopřejte mu řádnou péči: Je ideální čas pro jeho údržbu

Od   | 

Je čas postarat se o trávník. Odborníci doporučují ho provzdušnit, dosít, pohnojit a zavlažovat, což se v aktuálním počasí děje samo. Ideální, ne?

Před doséváním trávník posekejte. Zdroj: Mountfield

Vhodná doba pro terénní úpravy

Pokud jste se během roku chystali na terénní úpravy trávníku, právě na podzim nastává pravý čas. Během sezóny se leckdy dokážou na trávníku vytvořit nejrůznější boule, nebo díry, které je potřeba opravit. Trávník upravte rýčem, či lopatou a následně přisypejte humus nebo zeminu.

Na podzim je nejvhodnější doba pro terénní úpravy. Zdroj: Mountfield

Nezapomeňte na vertikutaci

Vertikutace trávníku je vhodnou alternativou pro ruční provzdušnění, což je velice prospěšné pro další zdravý růst. Z trávy díky této péči dostaneme hrubé kusy, nechtěné mechy a plevele. Pokud disponujete menší zahradou, vystačíte si jen s vertikutačními hráběmi. U větší plochy oceníte vertikutátor. 

 

Co potřebuje trávník na podzim? Není to tak složité, jak by se mohlo zdát!

 

Nezapomínejte na shrabávání

I když shrabávání listí patří mezi nejneoblíbenější činnost, neopomínejte ho. Pokud necháme listí na trávníku, vlhkost způsobí možný výskyt nejrůznějších plísní a infekcí, které dokážou trávníku zpustošit. Běžně postačí malé hrábě, nicméně na větší plochy se hodí foukače listí či vysavače. Shrabané listí nezapomínejte přidat do kompostu a vytvořte tak kvalitní hnojivo na další sezónu. Zároveň nezapomínejte ani na sběr spadaného ovoce.  

Dosejte trávu

Pokud místy potřebujete trávník dosít, právě podzim je to nejideálnější období. Teplé počasí přes den a častější srážky jsou nejlepší kombinací pro rychlé uchycení vyseté trávy. Trávu dosejte nejen tam, kde chybí, ale oživte i taková místa, kde jste přes léto měli sezení. Nejprve zeminu prokypřete, poté přidejte trávníkový substrát, který můžete smíchat s křemičitým pískem (zejména tam, kde je půda jílovitá) a dosejte osivo. Můžete to udělat i tak, že substrát, křemičitý písek, osivo a hnojivo smícháte v míchačce a vzniklou směs dáte na prázdná místa.

Pokud je to třeba, trávu dosejte. Zdroj: Canstockphoto

Pískování nejen při dosívání

Pískovat trávník je vhodné nejen při dosívání, ale celkově zlepšuje jeho strukturu i propustnost. K ruce si vezměte ostrohranný křemičitý písek, jeho zrna mají cca 0,5 – 2 milimetry. Na jeden metr čtverečních si připravte zhruba 5 – 8 litrů písku a ten poté rovnoměrně aplikujte na plochu trávníku.  

 

Kam pro obklady a dlažby?

 

Trávník pohnojte

Zapomínat bychom neměli ani na hnojení. Vhodné je sáhnout po podzimním hnojivu, které obsahuje draslík a je přímo určené pro hnojení trávníku na podzim. Draslík má na trávník blahodárný účinek, díky němuž zimu lépe přečká a do jara pěkně zesílí. Hnojivo si ale můžete vytvořit i vlastní. Stačí smíchat čtyři díly prosáté zeminy bohaté na živiny s jedním dílem rašeliny a dvěma díly písku. Zeminu můžete nahradit i kvalitním kompostem. Před zimou lze trávník také postříkat fungicidem, který ho chrání proti plísním. 

Zeminu lze nahradit i kvalitním kompostem. Zdroj: Mountfield

Pravidelná zálivka

Na podzim nesmíme vynechávat ani pravidelnou zálivku. Zejména jestli se chystáte na péči v podobě terénních úprav, vertikutace nebo dosetí, je potřeba se na zálivku zaměřit. U větších ploch oceníte zavlažování, ale vystačíte si i s hadicí. Zálivku trávníku dopřejte podle počasí a pokud panují deštivé dny, omezte ji. Poslední zálivku trávníku dopřejte koncem října, jakmile naposledy před zimou posekáte.

Na podzim neopomínejte na pravidelnou zálivku. Zdroj: Pixabay

Kdy trávu posekat naposledy?

Díky pravidelnému sekání během roku je trávník hustý a prospívá. Odborníci doporučují sekat trávu zhruba jednou týdně a poslední sekání před zimou si naplánovat ke konci října. V této době ho posekejte zhruba na 3 cm. Trávník přes zimu moc neporoste, nicméně nechávat ho příliš vysoký není taktéž vhodné.

Poslední sekání nechte na konec října. Zdroj: Mountfield

Fotogalerie:

Zdroj: Gardeo, Naše zahrada, Co byste měli vědět o trávníku

 

Nezapomeňte na zahradní osvětlení. Víme, kam pro něj

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login