Inspirace

Jak připravit slavnostně ozdobený stůl na Vánoce? Volte jednoduchost, eleganci a myslete na detaily

Od   | 

Vyzdobit si slavnostně stůl můžete kdykoliv během roku, ale ten vánoční má nenapodobitelné kouzlo. Než letos zasednete ke sváteční tabuli, popřemýšlejte o tom, jak ji udělat výjimečnou.

Inspirace por slavnostní tabuli. Jak je vidět, stačí jedna barva a vánoční motivy a výsledek je zaručený.

Červenou o Vánocích rozhodně nikdy nic nezkazíte

Ubrus působí slavnostně

Ubrusy už mnozí z nás ze svých domovů takřka vymazali. Pryč jsou časy našich babiček, které bez něj nemohly pomalu ani zasednout k jídlu. Na běžné stolování jej nepotřebujete, ale slavnostní tabule si ho doslova žádá. Hodí se čistě bílý nebo jemně pastelový. Na něj pak můžete použít vrchní ozdobný ubrus nebo běhoun. Velmi dobře vypadá lněný. Nezapomeňte na ubrousky. Papírový, který složíte do trojúhelníku, patří pod vidličku. Plátěný stačí jen přeložit a položit vlevo k vidličce. Ubrousek lze i ozdobit a postavit doprostřed talíře.

Na slavnostní tabuli musí všechny barvy k sobě ladit. Špatně zvolené barvy, které k sobě nepasují, jen kazí výsledný dojem.

Promyslete každý detail

Sejde se vás na Vánoce u stolu velký počet? Jásejte. Je to ideální příležitost k výrobě kartiček se jmény, které určí zasedací pořádek, ale hlavně se stanou krásnou dekorací. Pokud po kartičkách toužíte a sejdete se u stolu jen ve dvou, nevadí, klidně si je vyrobte taky. Na stole by neměl chybět sůl a pepř. Každý má jiné chutě a občas si potřebuje něco trošku dochutit. Nenechte se zaskočit a na kořenky myslete včas. Na vánoční tabuli připravte stříbrné, které jí dodají sofistikovaný a slavnostní ráz. Dojem luxusu vytvoří i malé stříbrné kroužky na ubrousky, stříbrná zvířátka, která u stolu udrží déle malé děti nebo stříbrný svícen s romanticky plápolajícími svíčkami.

Ubrousek můžete ozdobit větvičkou.

Adventní věnec na stůl

Adventní věnec má na stole o štědrovečerní večeři rozhodně své místo. Podle křesťanských tradic funguje jako symbol vítání. Vyrobit jej můžete z různorodých materiálů. V kurzu jsou čistě přírodní věnce z větviček jehličnanů a s použitím darů přírody, ale chybu neuděláte ani ozdobeným táckem se čtyřmi svíčkami.

Znáte jedlé třpytky?

Na sváteční tabuli se třpytky nebo glitry dokonale hodí. Když použijete ty jedlé, bude i legrace. Hoďte jich pár na dno sklenic na víno nebo dětem do jejich nápojů, ozdobte místu s dobrotami nebo je jen tak rozházejte po stole.

Prý že se zlatá ke stříbrné nehodí. Kdo to říkal?

Zlatou vždy vykouzlíte dojem luxusu

Dekorace nesmí chybět

Na každý slavnostně ozdobený stůl patří dekorace. Právě ty dotváří celkový dojem a přináší pravou vánoční atmosféru. Přidejte zelené větvičky z jehličnanů, nejlépe jedlové, protože nejméně píchají a jsou ploché. Použijte pár vánočních koulí nebo jiné oblíbené ozdoby, které se hodí. Pokud u stolu sedí děti, myslete na to, že koule se snadno rozbijí a dejte je dál od jejich nenechavých ruček. Skvěle poslouží i vázy, svícny nebo vánoční světýlka položená na stole.

Rozlišujte sklenky na bílé a červené víno.

Rozlišujte sklenky na bílé a červené víno.

Jak správně prostřít?

Nejen výzdoba stolu na vánoční večeři je důležitá. Také nádobí na stole má své místo. Pro takovou příležitost volte raději jednobarevné, které je jednoduché a zároveň elegantní. V tomto směru se nic nevyrovná porcelánu.

Talíře si připravte buď jen mělký nebo mělký i hluboký. Nikdy nedávejte na stůl více než dva talíře najednou. Od okraje stolu mají být položeny asi 2 až 3 centimetry. Nejdál od talíře položte příbor, který bude potřebný jako první a hned vedle něj pak ten, který vezmete do ruky poslední. Na pravou stranu patří příbory pro pravou ruku a naopak. Záleží také na tom, zda u stolu sedí levák nebo pravák. Dezertní příbor má své místo nad talířem s rukojetí směřující na stranu, kterou rukou budete vy nebo ostatní strávníci jíst.

Sklenice se dává nad špičku nože (k hlavnímu chodu), sklenička k předkrmu stojí na pravé straně od ní. Pokud byste dávali ještě třetí sklenici, má své místo nad nimi.

Nic se nemá přehánět

Až budete připravovat slavnostně prostřený stůl, myslete na jedno pravidlo, méně je někdy více. Zapojte svůj vkus i fantazii, ale nepřehánějte to. Není nutné nakupovat každý rok všechno nové a v barvách, které zrovna letí. Je lepší mít jednoduché a elegantní věci, které se hodí vždy a třeba je jen doplnit drobnostmi, které snadno koupíte nebo vyrobíte. Pamatujte, že k vánoční tabuli patří barvy jako červená, zlatá a stříbrná.

Sváteční aranžmá v duchu severských Vánoc


You must be logged in to post a comment Login