Zahrada

Primulky – skromné královny jara

Od   | 

Jsou všude k dostání za pár korun, a jejich zářivým barvám nelze jen tak odolat. Nejčastěji jde o Primula acaulis – prvosenky bezlodyžné. Pravidelně si je proto nosíme domů na stůl, kde bohužel za pár dní zajdou – teplé suché klima bytů není nic pro ně. Jak je využít do pestrých truhlíků, jak je následně zachránit do zahrady, s čím je kombinovat?

Jak je uchovat doma

Pokud opravdu nemáte jinou možnost, než nechat si primulku v interiéru, vyberte nejchladnější možné místo s dostatkem světla. Zřejmě to bude okenní parapet někde na okně, kde se netopí. Pokud bydlíte v bytě či domě, kde opravdu žádná taková možnost není, dejte ji alespoň co nejdál od topení. Kytičku vybírejte takovou, která teprve jde do květu. Bude vás těšit déle. Dbejte na pravidelnou závlahu a odstřihávání uvadnutých květů. Až kytička odkvete, ale stále bude vypadat dobře, vsaďte ji do zahrádky, máte-li tu možnost, příští rok na jaře vás bude těšit tam.

Netradiční barevný kultivar primule zaujme na první pohled. Zdroj: Pixabay

Venku udělá víc parády

Pokud máte alespoň venkovní parapet, terásku či místo na zahradě, které byste si chtěli hezky jarně vyzdobit, je to hned jiná. Primulky už v březnu mohou rovnou ven, takže škála jejich použití je prakticky neomezená! Protože jsou to kytičky malé, nejlépe vyniknou na nějakém vyvýšeném místě

Nebojte se zkombinovat všechny barvy prvosenek, výsledek bude stát za to. Zdroj: Pixabay

Truhlík za oknem v barvách jara bude krásný, pokud zvolíte primulky maximálně dvou ladících barev a doplníte je třeba drobnými truhlíkovými narcisy či vonnými hyacinty. Pokud zdobíte dětský pokoj, nebojte se přidat nějaké to veselé kuřátko či zajíčka, vždyť je jaro. A nebo dejte dětem truhlík naplněný substrátem, několik primulek, hyacintů, kraslic, které jste spolu vyrobili, a figurek, a nechte je vyrobit si chloubu za vlastní okno samostatně.

TIP: vyberte pestrobarevné truhlíky nebo je stlučte třeba ze dřeva a natřete pestrými barvami a vzory, můžete tak vytvořit veselá jarní umělecká díla, která mít váš soused určitě nebude. Nebo jimi osaďte různé úsměvné nádoby, jako jsou staré vyřazené konvičky, vědra a podobně. Jen nezapomeňte na proražení drenážních otvorů pro odtok přebytečné vody.

Přesazení na zahradu

Po odkvětu v bytě nebo jarním aranžmá patří primulky, jak jsme již řekli, ven.Hodí se do obrubníkových tvárnic, mezi trvalky, do lemů jezírek. Někdy jeeště vykvetou znovu koncem léta.Pozor, klasické barvy jako žlutá mají lepší mrazuvzdornost; vzhledem k nízkým cenám ale mnoho neriskujete, vysaďte tedy všechny, které máte. Nemáte zahrádku? Vezměte odkvetlé primulky a vsaďte je na trávník před panelákem, na okraj městského záhonu, tajně tchyni do předzahrádky…za rok vykouzlíte spoustu  úsměvů, a to se počítá. I když jde bohužel jen od dvouletku, na zahradě se později sama vysemeňuje, takže radost může působit mnoho let.

Dřevěný truhlík jim sluší. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login