Rady a tipy

Potřebujete odložit splátku hypotéky? Víme, jak to udělat

Od   | 

Současná situace vede spoustu lidí k tomu, aby si začali hledat informace o možnosti odložení splátek hypotéky. Důvodů, proč tomu tak je, je hned několik. Některé jsou ve spojení s pandemií, jiné kvůli zdražování a nejistotě aktuální situace. Potřebujete odklad i vy? Poradíme vám, jak na to.

Odklad splátek u hypotéky znamená úpravu splátkového kalendáře Zdroj: Canstockphoto

V roce 2019 měl podle průzkumu ČBA hypotéku každý pátý Čech, v současnosti to bude pravděpodobně ještě víc osob. Desítek tisíc z těchto lidí se navíc bude letos týkat refinancování hypoték – velký nárůst úrokových sazeb může všem výrazně navýšit měsíční částku, kterou budou muset měsíčně platit. Velmi vysoké náklady vedou řadu Čechů k odložení splátek hypotéky. 

Odklad splátek u hypotéky

Odklad splátek hypotéky je vhodným řešením v případě, že se dostanete do finanční tísně, která způsobí, že nemáte hypotéku jak splácet. Stejně jako odborníci i my vám doporučujeme, abyste si žádost o odložení splátek dobře promysleli. Stejně jako u půjčky i u hypotéky se totiž odklad neobejde bez následků. Mělo by se tedy jednat o poslední řešení, k němuž se uchýlíte.

Jak funguje odklad splátek u hypotéky?

Odklad splátek u hypotéky znamená úpravu splátkového kalendáře. Banka vám po stanovenou dobu odpustí jistiny, úroky však musíte platit i nadále. Zbylou jistinu pak musíte splatit před koncem doby úvěru. Ve výsledku se vám hypotéka ještě prodraží. Musíte počítat i s tím, že ne vždy banka splátku hypotéky schválí. Každá banka má jinou dobu, po kterou splátky hypotéky pozastaví. Většinou se jedná maximálně o půl roku.

Než zažádáte o odložení splátek, prověřte další množnosti, jak třeba snížit splátky. Zdroj: Canstockphoto

Odklad splátek a následky

I odložení splátek jen na pár měsíců s sebou nese nevýhodu v zápisu v mezibankovním registru. To vám může do budoucna způsobit nepříjemnosti při refinancování hypotéky nebo při další půjčce. Zapsáni můžete být také v dalších registrech, podle nichž se v bankách posuzuje bonita klientů. Na výmaz ze záznamů je téměř nemožné dosáhnout.

Další možnosti, které můžete zvážit

Před tím, než se rozhodnete pro odložení splátek, byste měli zvážit další možnosti, které pro vás nebudou znamenat zápis do registrů, takže neovlivní možnost získat v budoucnu další půjčku. Jaké jsou vaše možnosti?

  • Zkuste se ve své bance domluvit na dočasném snížení splátek – splátky je možné snížit maximálně na rok.
  • Zažádat můžete také o prodloužení splácení hypotéky – tím se sníží vaše měsíční splátky.
  • V případě blížícího se konce fixace hypotéky, můžete zkusit hypotéku refinancovat novým a výhodnějším úvěrem.
  • Další možností je půjčka v rodině (ošetřena smlouvou, která předejde potížím v budoucnu).

Zdroj: ČBA, HypoIndex, Hypotéční banka, KB

 


You must be logged in to post a comment Login