Inspirace

Potravinoví moli ve spíži: Jak se jich rychle a účinně zbavit, aby od nich byl jednou provždy klid

Od   | 

Takové překvapení čeká někdy na každého z nás – otevřete spížní skříň a vyletí na vás malý, nenápadný motýlek, anebo si všimnete drobných dírek v obalu oblíbených sušenek. Nejspíše se u vás usídlili potravinoví moli, kteří umí v zásobách surovin nadělat velkou paseku. Maličkých dírek si často ze začátku ani nevšimneme, ale pokud v prosklených sklenicích spatříte i jemné pavučiny, je jasno.

Nejčastěji jsou napadeny sypké potraviny, proto je ihned přesypte do uzavíratelné nádoby. Zdroj: Pexels

Co mají moli nejraději?

Potravinové moly nejvíce lákají takové suroviny, kterých máte v zásobě stále dost, a jejich obsah tak často nevyměňujete. Nejčastěji se zabydlují v mouce, strouhance, cukru, kakau či jiných sypkých surovinách. Často je najdeme také v koření, instantních pokrmech a provrtat se mohou i do oříšků, těstovin, luštěnin, rýže, cereálií, sušenek, čokolády i bonbónů. Domů si je nejčastěji přineseme již s nákupem, aniž bychom si jich všimli. Stačí jedna jediná larva v oblíbených těstovinách a během chvíle máte plnou spíž. 

 

Proč mít doma spižní skříň?

 

A co když moly objevíme?

V první řadě je potřeba na nic nečekat a okamžitě jednat. Nejprve vyndejte všechny nádoby a ostatní zásoby surovin a pořádně je prozkoumejte. Jakmile uvidíte byť jednoho mola nebo larvu, celou zásobu vyhoďte. Je potřeba mít na paměti, že vyhozením do koše se molů nezbavíme, je potřeba je odnést do popelnice. Následně zásuvky a jednotlivé police vymyjte a ideálně použijte i speciální přípravek proti molům. Posviťte si i na zadní rohy, protože zakuklené larvy se mohou schovat i tam, kde byste to nečekali. 

Do potravinové skříně dejte nástrahy, které běžně koupíte v drogerii. Zdroj: Canstockphoto

Nezapomínejte zásoby správně zavírat

Abyste se vyhnuli další nečekané návštěvě, potraviny a zásoby skladujte v uzavřených nádobách a dózách s pevným uzávěrem a ideálně i gumovým těsněním. Otevřené balení sypkých surovin je pro moly to největší lákadlo a dokonce ani prokousání těmito obaly pro ně není žádný těžký úkol. Pokud však nemůžete každý produkt skladovat v dózách, pořiďte si alespoň uzavírací kolíček či sponu na sáčky, přes které se moli taktéž nedostanou. 

 

Jak si usnadnit práci u dřezu?

 

Moly odrazuje aroma

Pokud chcete mít jistotu, že se k vám moli opravdu nevrátí, umístěte do míst se zásobami silnou vůni. Vyzkoušet můžete třeba sušenou levanduli, ale i kůru z pomerančů nebo citronů. Moly odrazuje také hřebíček nebo bobkový list. Mezi police zkuste také volně poházet kuličky černého a bílého pepře. Zmíněné koření je velmi aromatické a to moli přímo nesnáší.

Silné aroma moly odrazuje. Vyzkoušejte hřebíček, pepř nebo kůru z citrusů. Zdroj: Pexels

Připravte past

Na moly lze přichystat také speciální pasti, na které je přilákáte. Ideální je třeba lepkavá páska, která díky feromonům moly přiláká, a ti se následně přilepí. Na trhu však najdete také lapače v podobě sáčků, speciálních sprejů či tabletek.

Jablečný ocet, víno a pivo

Moli mají rádi zajímavé a pro ně dobré chutě. Do mističky nalijte například trochu octa, vína nebo piva a umístěte je do spíže a spížních skříní. Vůně moly naláká a ti se následně utopí. Abyste však měli jistotu, vyměňte misku za sklenici, na jejíž hrdlo umístěte obvaz či jinou, podobnou látku, a upevněte na hrdle sklenice gumičkou nebo provázkem. Mol se dostane dovnitř, ale nikoliv ven. 

Bojujte pomocí parazitických vosiček

Šetrnou a účinnou metodou v boji proti molům je nasazení parazitické vosičky (Trichogramma evanescens), která čichem vyhledává pro člověka sotva viditelná vajíčka molů a do těch klade svá vajíčka. Vosičky jsou menší než zrnko máku, takže jsou schopny prohledat i ty nejmenší spáry a skuliny, a úspěšně tak všechna vajíčka molů zlikvidovat. Samička Trichogrammy – česky drobněnky klade až 100 vajíček a je 10x menší než špendlíková hlavička. Její přítomnosti si v domácnosti ani nevšimnete, precizně odvede svoji práci a poté uhyne.

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Rady pro chytrou hospodyňku, Co věděly už naše babičky

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login