Ložnice

Víte, k čemu původně sloužila na posteli nebesa?

Od   | 

Když v sedmdesátých letech předávali John Lennon s Yoko Ono mírové poselství z lůžka montrealského hotelového pokoje, byla veřejnost šokována. 

Už dávno všichni zapomněli, že v minulosti se kolem postele běžně shromažďovala rodina i společnost. Vdova v ní přijímala projevy soustrasti, vznešené dámy návštěvy. Tehdy také lůžko patřilo k nejzdobnějším prvkům celé domácnosti. Uplynuly desítky let, a přestože ložnice patří k intimním pokojům, které se nevystavují na odiv návštěvám, lůžko v mnohých z nich patří k nejzajímavějším prvkům celého bytu. Zvláště, když je zpestřeno nebesy.

Nezapomeňte na stylové povlečení. Hodí se kytičky i zvířátka.

Proč nebesa?

Byť postel s baldachýnem může na první pohled působit robustně, ležíte-li v ní, cítíte se bezpečně, navíc závěsy připevněné na konstrukci zaručují i dostatek intimity. Původní poslání nebes byl ale praktický. Sloužila jako ochrana proti hmyzu, což je u nás takřka nepotřebné, a tak dnes více méně dekorují, i když v některých zemích se přeci jen hodí i jejich účelnost. Původně byl baldachýn součástí lůžka, a vzhledem byl přizpůsobován tehdejší módě. Na nosných balustrových sloupech byly zavěšeny záclony a závěsy s překrásnými bohatými výšivkami od slavných malířů. Od zdobnosti se v dnešní době upustilo. Nebesa jsou tvořena lehkými voály nebo jemnými záclonami, které se nad postelí vznášejí jakoby mimochodem. I tak ale stále vytvářejí intimní atmosféru a pocit bezpečí.

V kostce:

Nebesa šijte z látek, které se mohou prát v pračce a nemusejí se žehlit. Například voály.

Vymyslete co nejsnadnější uchycení nebes ke konstrukci postele.

Pořiďte si alespoň dvoje nebesa, abyste je mohli měnit.

Uchycení nebes:

Závěsy na oka, která se přichycují ke konzoli podél půdorysu lůžka.

Jednoduché pásy, které nad lůžkem křížíme a konce dekorujeme podél sloupu, případně necháme volně splývat.

Pomocí suchých zipů připevněných shora na nebesích.

 

You must be logged in to post a comment Login