Ložnice

Podívejte se s námi na různě barevné ložnice: Ve které by se nejlépe spalo vám?

Od   | 

Věděli jste, že barvy v ložnici nejsou jen designovou záležitostí? Na kvalitu spánku mají mnohem větší vliv, než jste si doposud mysleli. Správně zvolené odstíny navodí příjemnou a pohodovou atmosféru před usínáním, ráno vás naopak probudí s úsměvem na tváři. Barvy v ložnici mohou mít vliv na sladké sny, noční můry, ale také kvalitu vašeho sexuálního života.

Podívejte se na nejrůznější barevné kombinace.
Zdroj: Natuzzi Italia

Máte neklidné spaní, v noci vás neustále něco ruší a necítíte se ve své ložnici dobře? Pak je čas něco změnit – kromě kvalitní postele s matrací a dokonalé tmy by měly vaše další kroky směřovat k výběru vhodné barvy. Je velký rozdíl v tom, když bude vaše ložnice vymalována na neonově žlutou, nebo naopak v tlumeném hnědém tónu.

Každá barva působí na psychiku jinak

Každá barva působí na lidskou psychiku jiným způsobem. Zatímco teplé barvy vás povzbudí, ty tmavé a studené vás zvládnou uklidnit. Červená barva je barvou energie, žlutá ve vás probudí radost, modrá zase vyvolá pocit klidu a pohody. Víte ale, které barvy se do ložnice hodí?

Tmavé barvy a dřevo jsou dokonalou kombinací. Zdroj: Unsplash

Barvy, které se hodí a nehodí do vaší ložnice

Z hlediska psychologie barev se do ložnice hodí jemné a tlumené barevné odstíny, kam patří béžové, jemně zelená, světle růžová či lehce fialová. Naopak zcela nevhodná je třeba sytě zelená, případně oranžová. Mezi barvy, s nimiž neuděláte chybu, patří:

  • Hnědá: Je to barva země a půdy, lidem dodává pocit stability. Skvěle vypadá v kombinaci se dřevem, zjemnit ji můžete krémovými tóny.
  • Tmavě modrá: Na rozdíl od sytě zelené, která vhodná není, tmavě modrá barva uklidňuje. Prostor s ní bude vypadat útulně, dobře si rozumí s bílou barvou.
  • Levandulová: Levandulová barva je barvou klidu, pohody – každý si ji spojuje s voňavou levandulí. A jak jistě víte, levandule má na psychiku velmi pozitivní vliv.
  • Šedá barva: Šedá barva může působit nudně, když ji však doplníte o dřevo a hezké dekorace, bude prostor působit elegantně, jednoduše a velmi příjemně.
  • Tlumená zelená: Tlumené zelené tóny v nás evokují přírodu, která uklidňuje a vnáší do našich životů pohodu. Skvěle si rozumí v kombinaci se dřevem.

I modrá se do ložnice hodí skvěle! Zdroj: Unsplash

Mezi barvy, které se naopak do ložnice vůbec nehodí, patří červená, oranžová, výrazně žlutá či limetková. Tyto barvy vás nabudí, proto je používejte v omezeném množství – raději pak v jiných částech domova.

 1. Zemité odstíny

Zdroj: Unsplash

Spousta barev si dobře rozumí se dřevem. A to třeba v podobě kvalitní postele, ale i nočního stolku. Na obrázku nad i pod tímto textem se můžete podívat na kombinaci dřeva s šedou výmalbou. Zatímco u světlejšího prostoru si můžete hrát také s tmavšími textiliemi, tmavšímu pokoji budou slušet světlé lůžkoviny.

Zdroj: Unsplash

2. Ložnice se zlatými detaily

Mezi trendy se postupně vrací nejen přírodní materiály, ale také barvy. Zelená, hnědá, béžová, ale klidně i hořčicová. Když jemnější výmalbu doplníte o zlaté doplňky (například ve formě osvětlení), bude prostor vypadat velmi luxusně. Metalické barvy si obecně dobře rozumí také s neutrálním podkladem, kam patří bílá, šedá či černá. S černou je však vhodné na výmalbě šetřit.

Zdroj: Unsplash

V žádném interiéru by neměly chybět ani pokojové rostliny. Věděli jste, že neslouží jen jako dekorace, ale také přírodní čistička vzduchu? O tom, které pokojové rostliny se hodí do ložnice, jsme psali ZDE.

3. Tmavší výmalba

Inspirativní je i ložnice níže, kde můžete vidět kombinaci tmavší výmalby s postelí s výrazným čelem. Vše je doplněno o světlé, ale dost výrazné lůžkoviny. Nezapomínejte na výběr kvalitní matrace, aby se vám dobře spalo. 

Zdroj: Unsplash

Pokud zvolíte tmavou výmalbu, nezapomínejte na použití světlých prvků, které působení tmavých barev vyváží. Zde například v podobě bílé postele, světlých závěsů a dostatku slunečního světla. Větší a světlejší prostory si mohou dovolit tmavší výmalbu a naopak.

Zdroj: Unsplash

4. S dotykem bílé

Hezky může vypadat i ložnice s bílou výmalbou.

Zdroj: Unsplash

5. Pro teenagera

Kombinace černé a bílé je nesmrtelná. Vypadá dobře vždy a všude. I proto ji můžete použít nejen u výmalby, ale také na textiliích. Nezapomínejte ale také na výraznější doplňky, které prostor oživí.

Zdroj: Canastockphoto

6. Ložnice pro ženu

Pokud jste si mysleli, že růžová v ložnici vypadá lacině a nevkusně, můžete zkusit vybrat příjemnější odstín (vyměnit neonovou za pudrovou) a zkombinovat jej s šedou barvou, která je velmi elegantní. Obzvlášť pak v kombinaci se zlatými prvky.

Zdroj: Canstockphoto

Zdroj informací: Kapitoly o bydlení

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login