Rady a tipy
Které pokojovky jsou vhodné do ložnice?
Pokojové rostliny nejsou jen interiérovým doplňkem, ale mají i blahodárný vliv na prostředí u vás doma. Některé zvlhčují vzduch, další zachytávají prach – a jejich krásná zelená barva dokáže člověka uklidnit. Věděli jste, že je hned několik pokojovek, které se hodí přímo do ložnice?
Pokojové rostliny nemusí být jen dekorací
K tomu, abychom se doma cítili příjemně, mnohdy stačí změnit pár drobností. Jednou z nich je přidat do svých interiérů dostatek pokojových rostlin. Ty jsou nejen hezké na pohled, ale také umí účinně pročistit ovzduší. A to se v ložnici, kde trávíme až třetinu svého života, hodí. Které rostliny by u vás doma neměly chybět?
Aloe vera
Každý by měl mít doma alespoň jednu rostlinku aloe vera. Nejen, že ji můžete využít na léčbu nejrůznějších potíží, ale také skvěle vyčistí vzduch. Věděli jste, že jde o jednoho z nejlepších bojovníků proti špatnému vzduchu u vás doma? Tato rostlina má schopnost uvolňovat kyslík v průběhu celé noci. A co víc? Je nenáročná na pěstování.
Aloe vera potřebuje lehce propustný substrát, vyžaduje dostatek světla a slunečních paprsků. Dařit se jí bude u okna orientovaného na jih. Pokud bude slunce příliš silné, dejte ji na více stinné místo, aby se nespálila. Během léta ji zalijte, když půda vyschne, v zimě jí stačí trocha vody jednou za dva týdny.
Břečťan
Břečťan nemusíte pěstovat jen venku, ale klidně i doma. Obzvlášť alergici břečťan ve své ložnici ocení. Dle výzkumu, který provedla Americká vysoká škola pro alergie, astma a imunologii umí břečťan odstranit až 94 procent vzdušných nečistot během 12 hodin. To se hodí každému, kdo má potíže s alergií či astmatem.
Břečťanu se nebude dařit v suchém vzduchu a horku. Ideální je pokojová teplota a stín. Všeobecně platí, že čím světlejší a barevnější odrůdu si pořídíte, tím více světla bude potřebovat. Zálivka je vhodná častá a mírná.
Tchýnin jazyk
I když je název této rostliny spíše hanlivý, její vzhled je tak hezký, že by ve vaší ložnici rozhodně neměla chybět. Tchýnin jazyk vypouští kyslík v průběhu celé noci, oxid uhličitý naopak přijímá. Dokáže odfiltrovat také běžné domácí toxiny, jako jsou formaldehyd, benzen či trichloretylen. Tchýnin jazyk je proto skvělou domácí čističkou vzduchu.
Nejvíc jí vyhovuje rozptýlené světlo, snese i lehký polostín. Od jara do podzimu je vhodná mírná zálivka, zemina by měla proschnout. V zimě je třeba přísun tekutin omezit, stačí zalévat jednou za dva až tři týdny.
Levandule
Levandule je další rostlinou, která se hodí nejen do ložnic, ale i zbytku interiéru. Nejen, že hezky voní, ale také uklidňuje a napomáhá k relaxaci. A co víc? Pomáhá odehnat nepříjemný a obtížný hmyz.
Levandule miluje slunce, zálivka být vydatná nemusí. Pokud ji budete pěstovat v květináči, bude rostlina vysychat rychleji, v tuto chvíli její množství zvyšte.
Lopatkovec
Lopatkovec je nenápadný a nenáročný na pěstování – starat se o něj zvládne i začátečník, dobře se mu bude dařit i v tmavších koutech bytu. I když hezky kvete, nebude vás obtěžovat nepříjemnou vůní, která by vás mohla během spánku rušit. V ložnici určitě najde své místo – bude čistit vzduch, odstraňovat toxiny a zvyšovat vlhkost vzduchu. V letních měsících jej můžete zalévat klidně dvakrát týdně.
Zelenec
Mezi další přírodní čističe vzduchu patří zelenec – ten dokáže ze vzduchu odstranit škodlivý formaldehyd. Jde o rostlinu nenáročnou na pěstování, dařit se mu bude i na polici nad postelí. Zaujme trsy dlouhých, lesklých a úzkých listů. Zalévat jej stačí jednou za 10 až 14 dní.
Šplhavnice zlatá
I když je šplhavnice ve své domovině obrovská, v našich domovech se jedná o malou a nenáročnou popínavku s hezkými lístky. Ačkoliv jde o nenápadnou a hezkou rostlinu, dokáže domov chránit před škodlivými látkami, jako jsou xylen, benzen a formaldehyd. Miluje vydatnou zálivku, ale ne přelití.
Fotogalerie:
You must be logged in to post a comment Login