Rady a tipy

Plánujete nový dům? Pak myslete na to, že novostavby budou muset být od roku 2022 energeticky úspornější než doposud

Od   | 

Začátek dalšího roku se nezadržitelně blíží a pro oblast stavebnictví to znamená spoustu změn. Když vynecháme ty největší, které nastanou v roce 2023, kdy vejde v platnost nový stavební zákon, můžeme se podívat na novinky v oblasti novostaveb. Ty budou muset být výrazně energeticky úspornější, než tomu bylo doposud.

Vlastní elektrická energie sníží energetickou náročnost vašeho domu. Zdroj: Viessmann

Cíl? Snížit spotřebu energií a jít cestou šetrnější k životnímu prostředí

Cílem legislativní úpravy, která bude platit od ledna 2022, je snížení spotřeby energií a co největší šetrnost k životnímu prostředí. Novinka zpřísňuje parametry energetické náročnosti budov – platí pro rodinné, ale i bytové domy, výjimkou nejsou ani administrativní budovy. Jedním ze způsobů, jak splnit nová pravidla a ušetřit, je zajistit co nejlepší izolaci celé stavby. O tom, jak to udělat, se dočtete níže.

Tepelné čerpadlo je ideální variantou pro moderní nízkoenergetické stavby. Zdroj: Vaillant

Architekti a stavebníci budou muset být důmyslnější

Ačkoliv se vám možná líbí představa složitě členěného bungalovu, nebude to pro vás úplně šťastná možnost.  A proč? Výstavba novostaveb bude klást větší nároky na stavebníky, architekty, projektanty, ale i energetické specialisty. To, aby dům splňovat veškeré podmínky nového nařízení, ovlivňuje spousta faktorů:

Skleněné plochy orientujte na jih. Zdroj: Viessmann

  • Typ pozemku – pokud máte možnost, je ideální orientovat prosklené plochy na jih, jihozápad a jihovýchod. Tyto plochy by neměly být zastíněné.
  • Ideální je kompaktní tvar budovy – z hlediska tepelných zón je vhodnější jednoduchá dispozice než členěný prostor.
  • Spotřebu domu může snížit kvalitní obálka budovy s optimalizovanými tepelnými mosty.
  • Dům je vhodné doplnit okny s trojskly.
  • Dům by měl být neprůvzdušný.
  • Udržet teplo uvnitř domu mohou pomoci také venkovní žaluzie.

Kolik neobnovitelné energie můžete spotřebovat?

V současnosti ještě stále platí, že mohou rodinné domy spotřebovat maximálně 160 kWh/m2 primární neobnovitelné energie za rok. Od příštího roku však budou moct spotřebovat méně než polovinu. Dle předpokladů se tyto změny dotknou nejvíce přízemních bungalovů s bohatým členěním. Vlivem této situace je rovněž očekáván nárůst poptávky po obnovitelných zdrojích energie – bude kladen větší důraz na úspory za energie, přesněji vytápění a chlazení.

Volte energii z obnovitelných zdrojů. Zdroj: Viessmann

TIP PRO VÁS: Topíte starým neekologickým kotlem? Využijte poslední příležitosti a zažádejte si o dotaci na ekologičtější kotel – od září příštího roku budou povinné.

V případě, že se chystáte postavit si nový domeček, měla by vás zajímat především legislativa pojící se ke spotřebě energie. Doposud bylo možno čerpat  60-160 kWh/m2 za rok. Od nového roku bude tato hodnota pro rodinné domy v rozmezí 70-75 kWh/m2 za rok. Pro menší rodinné domy s energeticky vztažnou plochou menší než 120 m2 bude platit rozsah 85-95 kWh/m2. Tyto požadavky budou na rozhraní mezi pasivním a nízkoenergetickým domem.

Největší zpřísnění bude v příštím roce platit pro bungalovy, které nebudou využívat slunečního záření. Dle odhadů by mohly náklady na splnění nových podmínek odpovídat 0,5-5 procentům nákladů na novostavbu. Velkou roli zde však hraje důmyslnost architektonického konceptu. Dle předpokladů naroste poptávka po tepelných čerpadlech a rekuperacích jakožto vytápění, které využívá obnovitelné zdroje energie.

Kvalitní izolace vám do budoucna ušetří

Pokud zvažujete způsoby, jak snížit energetickou náročnost vašeho domu, tak je jedním z nejúčinnějších opatření kvalitní zateplení obálky budovy. „Nejvíce tepla se z neizolovaných nebo špatně izolovaných budov ztrácí stěnami, konkrétně 25 až 40 procent, dále střechou z 25 až 30 procent a z 10 až 15 procent podlahou. Tepelnou izolací se teplo udrží v domě, a jeho obyvatelům tak ušetří energii, potažmo účty za ni. Zateplení budovy přináší jejímu uživateli také příjemný komfort bydlení. Předpokladem je ale správně zateplená obálka budovy, díky níž se minimalizuje nebezpečí kondenzace vodních par a následného růstu plísní. Zateplení přinese i celoroční tepelný komfort v domě. To znamená, že v zimě v něm bude panovat příjemné teplo, zatímco v létě se sníží přehřívání interiéru,“ říká architektka Tereza Vojancová.

Na energetickou úspornost domu myslete již při plánování vašeho domu. Zdroj: Pexels

Náš tip: Minerální izolace šetrná k přírodě

Chcete svůj dům zateplit kvalitně? Pak budete muset aplikovat kvalitní izolaci na všech místech, kudy by mohlo teplo unikat. Konkrétně je třeba se zaměřit na izolaci spodní stavby domu, podlah, příček, stropů a podhledů, fasády a střechy. Vždy je nutné použít izolaci, která se hodí do daných prostor. Jednou z možností je použití minerální izolace, která je vyrobena z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: hypoindex.cz, ursa.cz


You must be logged in to post a comment Login