Rady a tipy

Plánujete hypotéku? Pak byste měli vědět, že dojde k zpřísnění podmínek pro její získání

Od   | 

Máte v plánu stěhovat se do vlastního a potřebujete si kvůli tomu zařídit hypotéku? Pak byste měli vědět, že od dubna 2022 dojde ke změně a zpřísnění pravidel pro její získání. Tyto změny se dotknou zejména lidí starších 36 let.

Tyto změny se dotknou zejména maximální výše hypotéky, výše možného zadlužení a výše úvěru k hodnotě nemovitosti. A co všechno se změní?

LTV (Loan To Value)

LTV udává poměr mezi výší úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti v procentech. Tato hodnota určuje, kolik peněz si od banky můžete na konkrétní nemovitost v konkrétní hodnotě půjčit. Pokud je vám více než 36 let, budete si muset připlatit z vlastních finančních zdrojů. Banka vám od dubna půjčí maximálně 80 procent hodnoty nemovitosti, doteď to bylo 90 procent. Hodnota 90 procent zůstává pro žadatele mladší 36 let.

Zdroj: Home in cube

DTI (Debt To Income)

DTI je poměr mezi výší celkového zadlužení žadatele a výší jeho čistého ročního příjmu. V dubnu začne být uplatňován limit, který byl v roce 2020 zrušen. Poměr celkového dluhu žadatele vůči jeho čistému ročnímu příjmu nebude moct překročit hodnotu 8,5. U žadatelů mladších 36 let budou pravidla mírnější – půjde o hodnotu až 9,5.

Příklad: Pokud máte roční příjem 360 000 korun, na hypotečním úvěru si můžete půjčit 3 060 000 korun.

 

Kde navrhnou nejhezčí záclony, závěsy a další bytový textil?

DTSI (Debt Service To Income)

Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou všech úvěrů, které máte proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu, který máte. Tento ukazatel nesmí přesáhnout hranici 45 procent. U osob pod 36 let věku je ukazatel stanoven na 50 procent.

Pokud patříte k lidem starším 36 let a chcete si půjčit 90 % z hodnoty nemovitosti, neměli byste s podáním žádosti o hypotéku otálet. Do konce letošního března vám mohou hypotéku schválit za běžných podmínek.

V novém domově nepodceňte systém vytápění. Zdroj: Zehnder

Cestou může být pohotovostní úvěr, tedy hypotéka dopředu – v situaci, kdy o hypotéku chcete žádat, ale ještě nemáte konkrétní nemovitost. Zafixujete si tak původní podmínky i úrokovou sazbu. Na hledání vhodné nemovitosti máte 3 roky.

Pokud chcete zvýšit vaše šance k získání hypotéky, je vhodné splatit své současné úvěry. Případně je sloučit do jednoho s nižší měsíční splátkou. K dozajištění (v rámci chybějících vlastních peněz) lze využít například nemovitost od rodičů – zde však musíte mít jistotu, že úvěr opravdu zvládnete splácet. Pokud chcete mít jistotu, že vás nic nepřekvapí v procesu získání hypotéky, obrátit se můžete na  hypotečního poradce, který vám poradí.

Zdroj: ČNB

 

Který sprchový kout?

 

 


You must be logged in to post a comment Login