Inspirace

Pěstujte ty správné pokojovky i v kuchyni a jídelně. Víte, které se tam hodí?

Od   | 

Při výběru interiérových rostlin se spíše než jejich požadavky, které potřebují pro plnohodnotné žití, řídíme jejich atraktivností, a tak se často stane, že se jim na námi vybraném místě ne zcela daří. Důležité je brát také ohledy na jednotlivé místnosti, zejména pokud jde třeba o koupelny nebo právě kuchyně, které jsou svými podmínkami pro rostliny až specifické.

Šplhavnice zlatá, také potos, bude stejně jako zelenec krásně vynikat v závěsných nádobách nebo na vyšších skříňkách.

V kuchyních, případně kuchyních spojených s jídelnou, je nutné se kromě světelných předpokladů místnosti zamyslet také nad jejím mikroklimatem. Vzhledem k tomu, že primárně slouží  k vaření, dochází zde k častým změnám teploty za velmi krátkou dobu, což je hlavním problémem, se kterým se pokojovky musí vypořádat. Také přítomnost různých výparů a par přispívá ke kolísání vlhkosti ve vzduchu, to je dalším důvodem, proč není kuchyně vhodným místem pro pěstování každé pokojové rostliny.

Důležité je si rovněž uvědomit, že nejde primárně o obytnou či reprezentativní místnost, nýbrž pracovní prostor, jež slouží k přípravě pokrmů. Proto by vybrané interiérové rostliny neměli být situovány tam, kde by jim mohlo hrozit shození, přivření jejich převislých částí do skříněk, nebo kde by je bylo nutné nějak obcházet a překračovat.

Při výběru a koupi vhodných pokojovek dávejte přednost rostlinám, které pocházejí z tropických či subtropických pralesů, jelikož dobře snášejí vyšší teploty a vzdušnou vlhkost. Také raději sáhněte po těch s lesklými listy bez chloupků, protože se z nich bude lépe odstraňovat prach a mastnota z výparů. Nic nezkazíte ani výběrem druhů, které čistí vzduch – odfiltrují z mikroklimatu v kuchyni různé chemické sloučeniny vznikající během vaření. Naopak se vyhněte rostlinám prudce jedovatým, zejména pokud máte malé děti.

Krásný lopatkovec vás potěší květy.

Stejně jako v ložnici, tak i v kuchyni můžete použít spolehlivé „rostlinné čističky vzduchu“ jako je třeba lopatkovec, břečťan nebo šplhavnice zlatá. Skvělou volbou bude také velmi oblíbený a nenáročný zelenec, kterému se bude dařit na slunci i v polostínu. Světlé a teplé stanoviště kuchyně doplněné mírnou zálivkou vyhovuje rovněž dracénám. Vyšší vzdušnou vlhkost a polostín uvítá krásný sleziník, avšak pozor na průvan – jeho listy by začaly znehodnocovat hnědé skvrny.

Trávovitý zelenec krásně vynikne v závěsných nádobách.

Vedle nešlápnete, hlavně pokud toužíte po kvetoucí pokojovce, ani s na péči skromnou kapskou fialkou. Pro své výrazné listy bude ozdobou kuchyně zajímavá maranta, které vyhovuje rozptýlené světlo a občasné rosení. Do stinnějších zákoutí kuchyně nebo jídelny můžete umístit krásnou fitónii nazývanou kvůli její textuře listů hadí kůže. A nejen jako interiérovou, ale i léčivou rostlinu se vyplatí použít zázračnou kalisii vonnou.

Fotogalerie:

You must be logged in to post a comment Login