Inspirace

Pastelové barvičky zajistí dobrou náladu a oživí domov: Které patří k hitům letošní sezóny?

Od   | 

Plánujete velké barevné změny v interiéru? Než se konkrétně rozhodnete, podívejte se na pastelové barvy, které patří k oblíbeným odstínům letošní sezóny. Možná za to může i současná situace. Jako by lidé hledali trochu jemnosti, útulnosti a klidu. Nebojte se odstínů růžové, modré, neutrální béžově či mátově zelené.

Jemné pastelové odstíny navodí přívětivou atmosféru. Zdroj: Canstockphoto

Pastely dříve dominovaly především dětským pokojíčkům, a to hlavně holčičím. Postupně ale začaly dělat parádu v dalších místnostech. A vůbec to není na škodu. Když se vhodně použijí, umí interiér rozzářit. Jen se to s nimi nesmí přehnat, potřebují dobře kombinovat a nemělo by chybět světlo.

Co jsou pastelové barvy?

Jde o jasnější odstíny klasických barev smíchaných s bílou. Působí klidně a jsou neutrální. I proto patří k oblíbeným barvám v dětských pokojích. Mohou se použít jako hlavní odstín, ale také jako doplňkový. Nejoblíbenější odstíny jsou růžová a modrá. Ovšem řadíme mezi pastely také teplou šedou, krémovou (slonovina), kanárkově žlutou, lososově růžovou (broskvovou), holubičí šedou, světle zelenou, mátově zelenou a další. Perfektně fungují v každém interiéru a lze je sladit s ostatními barvami. Nejčastěji je lidé volí do ložnic, dětských pokojů a koupelen, ale není problém ani použití v obývacím pokoji, kuchyni nebo v kanceláři. Pastelové barvy zklidňují, podporují soustředění a relaxaci.

Máte strach, že budou pastelové barvy ve vašem bytě příliš nudné? Nebojte se je trochu ozvláštnit a rozbít jejich jednolitost. Přidejte nějaký výrazný akcent, například tyrkysovou či fuchsiovou.

Koupelna v jemných pastelových odstínech růžové láká k relaxaci. Zdroj: Rako

Kombinace pastelových barev a dalších odstínů

Již jsme zmínili, že kombinace pastelových barev s jinými není vůbec problém. Krásně vypadají spolu s šedou v různých tónech a také s bílou. Odvážnější mohou zkusit uhlově šedou, zejména ti, kteří mají rádi průmyslový styl. Hodí se také jako základna na stěnách pro rustikální styl. Lze je doplnit o různé materiály jako dřevo, surový beton nebo bílé cihly.

Pastelové barvy nemají zabírat více než třetinu místnosti a velké plochy působí hodně dominantně. Proto je vhodné začít u menších ploch jako například závěsy a k tomu různé doplňky a dekorace.

Jak použít pastelové barvy v obývacím pokoji?

Dříve se pastelové barvy obývacímu pokoji vyhýbaly, dnes jsou tak populární, že si svou cestu našly i do této místnosti. Přitom ani nezáleží na velikosti interiéru, protože se hodí do domu i bytu a prakticky pro jakýkoliv styl. Pak už stačí jen pár změn a váš obývák dostane úplně nový kabát. Začněte stěnami. Můžete namalovat jen jednu nebo všechny, záleží na vašich představách. Krémové stěny vypadají skvěle s barevným nábytkem. Pastelové pohovky a židle působí příjemně a pohodlně. Pokud by to na vás bylo moc, vytvořte interiér v krémových a světle šedých odstínech a přidejte několik barevných detailů, například ve formě přikrývek, polštářů a závěsů.

Správně sladěné doplňky dělají perfektní výsledek. Zdroj: Westwing

Trendy ložnice v pastelových barvách

V ložnici podporují pastely odpočinek a relaxaci. Není divu, že jsou tam tak oblíbené. Letos letí zejména růžová, zelená, modrá a žlutá. Můžete si vybrat tzv. celkový vzhled, kde využijete stejnou barvu nebo zkusíte různé odstíny jedné barvy. Nejoblíbenější možností je šedá či béžová doplněná pastelovými doplňky. Pastelové barvy mají v oblibě všichni, kdo si zařizují ložnici v boho stylu, který je navíc v letošním roce velmi populární. Zkuste použít jemně modrou nebo mátově zelenou doplněnou proutěnými doplňky, přírodními tkaninami a lapači snů.

Barvičky vneste i pomocí doplňků. Zdroj: Canstockphoto

Domácí pracovna v pastelových barvách

Práce z domova poslední rok velmi stoupla na popularitě a zároveň se stala velkou nutností. Pastelové barvy vaši domácí kancelář rozzáří a zároveň dodají potřebný klid a umožní lepší soustředění na práci. Nejoblíbenější možností jejich využití je bílá barva jako základ a k tomu pastelové doplňky. Konzistentní vzhled získáte díky pořadačům, kancelářským sponám, lampám, obrázkům a dalším věcem v jednom stylu a v pastelových barvách.

Dětské pokoje v jemně pastelových odstínech

Do dětského pokoje pastelová barevná paleta rozhodně patří díky velmi jemným odstínům, které na děti pozitivně působí. Holčičky milují zářivě jemnou růžovou, chlapci zase raději odstíny zelené a modré. Pokud však chcete, aby dětský pokoj vydržel několik let, přikloňte se raději k použití neutrálních barev a jako základ volte béžovou nebo šedou. K ní pak zvolte vhodné doplňky.

Jemné pastelové barvy rozhodně patří do dětského pokoje. Zdroj: Primalex

Fotogalerie

 


You must be logged in to post a comment Login