Inspirace

Originální zdobení velikonočních vajec, které zvládnou i děti

Od   | 

Velikonoce klepou na dveře a vy už asi začínáte přemýšlet, jak letos nazdobíte vajíčka. Budete se držet klasického barvení a polepování samolepkami, nebo vyzkoušíte něco originálnějšího? Inspirujte se několika nevšedními typy na ozdobení vajíček, které příjemně překvapí nejen koledníky, ale zároveň si díky nim doma vytvoříte zajímavou dekoraci. Zapojte do zdobení celou rodinu, včetně malých ratolestí.

Vůbec nevadí, když provedení nebude precizní. Zdroj: Canstockphoto

Zdobení třpytkami

Jedná se o metodu, ve které se vyžijí především děti. Na vajíčko naneste tekuté lepidlo a poté ho libovolně posypejte různě barevnými třpytkami. Při tvoření počítejte, že budete muset použít noviny, nebo jakoukoliv podložku, na kterou budou odpadávat třpytky. Vajíčko nechte zaschnout, nebo ještě přetřete průhledným lakem. 

 

Vyzkoušejte kamínky

Zajímavý efekt vytvoří také kamínky. Vajíčka ponechte bílá, nebo je obarvěte na oblíbenou barvu a začněte. Pomocí lepidla nalepujte kamínky na vajíčko, jak se vám zlíbí. Vytvořit můžete kamínkový pruh, nebo do kamínků zahalit celé vajíčko. 

Také kamínková metoda není složitá. Zdroj: Canstockphoto

 

Fixy ocení děti

Jednoduchá a zábavná metoda spočívá ve zdobení vajíček pomocí fixů. Tento druh zdobení ocení především děti, a to i ty menší. S jejich fantazií totiž u zdobení nepotřebují dozor dospělých a zvládnou to opravdu samy. Dětem pořiďte barevné permanentní fixy, které se na vajíčku udrží, a pusťte se do práce. Dětem můžete na hotové dílo vytvořit třeba klobouček, nebo čepičku z papíru.

Fixy podpoří dětskou fantazii. Zdroj: Pixabay

Vajíčka v cibulových slupkách

Sice se nejedná o novou techniku, naopak touto metodou vajíčka zdobili již naši předci, přesto se na ni zapomíná a je to obrovská škoda. Barvení vajíček v cibulových slupkách se neomrzí. K ruce si vezměte minimálně dva pytlíčky cibulových slupek, silonové ponožky či punčochy, sypkou sůl, hrnec a na zdobení kvítky a lístky. Syrová vajíčka je potřeba pořádně odmastit v jaru pro dosažení maximálního výsledku. Poté vajíčka důkladně osušte a vložte do silonové ponožky a ze stran vajíčko obklopte květinami nebo lístečky. Punčochu opatrně utáhněte tak, aby se rostliny na vajíčku nechtěně nepohnuly a zavažte nití. Takto připravená vajíčka ponořte do hrnce s cibulovými slupkami, zalijte vroucí vodou a přidejte trochu soli. Hotový výsledek je zhruba po 10 – 15 minutách, přesto vajíčka v hrnci ponecháme až do rána v lednici. Druhý den vajíčka vyndáme, necháme oschnout a pro lesk je natřeme sádlem či máslem.

Vajíčka barvená v cibulových slupkách budou pokaždé jiná. Zdroj: Pixabay

Ozdobte vajíčka tuší

Zajímavé a velmi originální je zdobení vajíček pomocí tuší. Tato metoda sice chce trochu zručnosti a malé děti si s ní moc neporadí, přesto doporučujeme vyzkoušet alespoň pár kousků. Připravte si bílou či modrou tuš, klasické pero na psaní a průhledný lak na nehty. Postup je jednoduchý: uvařená vajíčka dočista umyjte, osušte a začněte se zdobením. Modrou barvu aplikujte na bílé vajíčko a bílou barvu aplikujte vždy na nabarvené vajíčko, aby bílá vynikla. Tuší poté kreslete libovolné motivy a ornamenty. Jakmile budete s výsledkem spokojení, přetřete hotové dílo průhledný lakem a nechte pořádně zaschnout.

Vajíčka barvená tuší jsou krásná a originální. Zdroj: Kraslice

Drátková metoda

Tato metoda vyžaduje zručnost i preciznost, přesto ji pomocí video návodů, kterými se to na internetu jen hemží, rozhodně zvládnete i vy. Pokud se na drátkování chystáte poprvé, vyberte si návod pro začátečníka. Vajíčka nejlépe ponechte čistě bílá a pomocí měděného drátku na vajíčku tvořte drátenická oka. 

Zdobení drátkem vyžaduje čas a preciznost. Zdroj: Kraslice

 

Fotogalerie:

 

Vajíčka můžete dozdobit i bavlnkami

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login