Rady a tipy

Omyvatelné barvy do bytu: Jak s nimi pracovat a kam se hodí?

Od   | 

Omyvatelné barvy na stěny se nehodí jen do nemocnic, škol a podobných zařízení. Jejich využití můžete ocenit i u sebe doma. Omyvatelné stěny vás při výmalbě nejspíš vyjdou na vyšší částku než klasický nátěr, tato investice se vám však vyplatí.

Omyvatelná barva se nanáší stejně jako klasický nátěr. Zdroj: Primalex

Máte doma malé děti nebo domácí mazlíčky? Pak vám doporučujeme zvážit výmalbu omyvatelnou barvou. Omyvatelná barva se na stěny nanáší úplně stejně jako klasická barva. Pokud si vyberete odstín, který vám bude vyhovovat dlouhodobě, a využijete její snadné údržby, nebudete muset malovat několik dalších let.

Vybírat si můžete nejen z omyvatelných, ale i otěruvzdorných barev:

  • Otěruvzdorná barva: tento typ barvy vám neušpiní oblečení, pokud se omylem otřete o stěnu. Při styku s vodou se však barva rychle rozpije a dojde k jejímu poškození.
  • Omyvatelná barva: tento typ barvy je odolný proti vodě, stěnu můžete normálně mýt a nedojde k jejímu poškození. Jde o ideální řešení do kuchyně i dětského pokoje.
  •  

S QuickFix si snadno vyměníte baterii doma sami

 

Omyvatelná barva: Kde ji použít?

Vzhledem k vyšším cenám omyvatelných barev se nevyplatí vymalovat si s nimi celý dům či byt. Je však několik mít, kde výmalbu touto barvou oceníte – typicky se jedná o prostor v kuchyni nad kuchyňskou linkou, kolem spotřebičů a nad sporákem. Flíčky a skvrny od potravin pak stačí otřít vlhkou houbičkou, případně hadříkem. U kvalitnějších barev můžete použít i trochu saponátu.

V případě, že máte doma děti, doporučujeme použít omyvatelnou barvu nejen na stěny v dětském pokoji, ale i na chodbě či u schodiště, kde děti rády tvoří otisky svých ušpiněných rukou. Klidně můžete kombinovat omyvatelnou barvu s klasickou, u omyvatelné jí stačí nanést jen do výšky, kam vaše děti dosáhnou.

Mezi další místa, kam můžete nanést omyvatelnou barvu, patří také okolí vypínačů, případně prostor nad postelí nebo pohovkou.

Omyvatelný nátěr se hodí například do kuchyně. Zdroj: Pixabay

Jak se starat o omyvatelné stěny?

Na stěnách se zachytává prach, proto nezapomínejte stěny jednou za čas přejet prachovkou. Při té příležitosti se zbavte také všech pavučin. Stěny můžete očistit také vysavačem, suchým mopem nebo látkou.

Omyvatelné barvy můžete otírat navlhčeným hadříkem nebo houbičkou – postupujte pomalu, pracujte s krouživými pohyby. Můžete použít i trochu saponátu, který odstraníte čistou mokrou houbičkou.

 

Zehnder Metropilitan: Designový radiátor do koupelny

 

Jak pracovat s omyvatelnou barvou?

Nanášení omyvatelné barvy je stejně snadné jako nanášení klasické výmalby. Nanášet ji můžete tak válečkem, tak i štětcem. V případě, že se barva časem opotřebuje, nátěr opravte – stejnou značkou a stejným odstínem.

Stěny zbavte prachu vysavačem, hadříkem nebo suchým mopem. Zdroj: Pexels

Pokud chcete přemalovat jednu omyvatelnou barvu jinou omyvatelnou barvou, půjde to bez problému. Pokud se ji ale rozhodnete nahradit klasickým nátěrem, budete muset omyvatelnou barvu seškrabat a podklad napenetrovat.

Vsaďte také na penetraci. Zdroj: Balakryl

Zdroj: Dům barev, Kapitoly o bydlení

Fotogalerie:

 

Indukční deska je zárukou pro pohodlné vaření

 

 


You must be logged in to post a comment Login