Zahrada

Ochraňte svou úrodu před neočekávanými pozdními mrazíky

Od   | 

Jarní pozdní mrazíky jsou úhlavním nepřítelem každého zahrádkáře. Jediná noc mrazivých teplot poté, co se vaše ovoce začalo tvořit, může jedním šmahem zhatit veškerou vaši tvrdou práci. Ojíněné květy mohou mít za následek malé ovoce či dokonce minimální úrodu, takže se vyplatí podniknout kroky k ochraně  láskyplně opečovávaných ovocných stromů a keřů před posledním zimním úkazem. Nejvíce jsou náchylné již nakvetené ovocné stromy, především třešeň, broskvoň a meruňka.

Pozdní mrazíky se mohou ojediněle ukázat až do konce května. Zdroj: Pixabay

Naučit se, jak chránit rostliny před mrazem, není složitý úkol. Ovšem vyžaduje pečlivé sledování předpovědi počasí a být připraven okamžitě jednat. Křehké letničky obvykle umírají vystavením mrazu, a zatímco stromy a keře mohou přežít, zpravidla přijdou o všechna kvítka nebo plody. Ochrana rostlin před mrazem tedy především prodlouží jejich vegetační období a ochrání jejich budoucí úrodu.

Ochranný obal

Ochrana rostlin v případě pozdních jarních mrazíku je poměrně jednoduchá. Vhledem k tomu, že se zpravidla jedná pouze o pár ojedinělých nocí, stačí je dobře zabalit. Obalení celého systému větví malých stromů nebo keřů netkanou textilií, pytlovinou nebo dokonce starými prostěradly udrží teplotu pod nimi o několik zásadních stupňů vyšší než venku. K udržení materiálu na místě použijte provázek nebo kolíčky na prádlo. Je třeba, aby ochranný obal dosahoval až k zemi. Jen tak dokáže kumulovat zachycené teplo ze země.

Když je podle předpovědi mimořádně chladná noc (pod -1 stupňů Celsia), zasuňte venkovní žárovku do venkovního svítidla pod ochranný obal vašich rostlin, aby se vytvořilo dodatečné teplo. Umístěte žárovku tak, aby byla chráněna před deštěm a nemohla se dotknout obalu ani větví, abyste předešli riziku požáru. Klasická 40wattová žárovka často generuje dostatečné teplo pod obalem, aby chránila malý strom, ale vynechejte LED žárovky – neprodukují teplo. Odstraňte ochranný obal ihned následující ráno, jakmile teploty vystoupí nad bod mrazu, aby rostliny mohly dostat přímé sluneční světlo a cirkulovat vzduch.

Nenechte si zničit svou nakvetenou budoucí úrodu. Zdroj: Pixabay

Voda jako zdroj tepla

Dobře zalévané rostliny jsou silnější a snáze snesou dotek slabého mrazu. Voda zadržuje teplo a má izolační účinek. Žíznivá rostlina spíše podlehne mírnému mrazu, protože nedokáže produkovat svou obranyschopnost. Takže nasyťte záhony a stromy brzy během dne, pokud jsou podle předpovědi mrazivé teploty. To dá rostlinám dostatek času absorbovat vodu, než teploty klesnou.

Pro dodatečnou ochranu naplňte uzavírací džbány, popřípadě PET láhve, teplou vodou a postavte je vedle rostlin. Na noc přikryjte rostliny i džbány netkanou textilií, pytlovinou nebo prostěradlem. Během dne se voda ve džbánech ohřeje. V noci budou vyzařovat zadržené teplo do vzduchu pod ochranným obalem, ​​aby udržely rostliny v teple.

Nezapomeňte důkladně zalít své rostliny zkraje dne, aby stihly včas absorbovat vodu. Zdroj: Pixabay

Co dělat s velkými ovocnými stromy?

Především vzrostlé ovocné stromy lze jen stěží celé zabalit pod ochrannou textilii. V tomto případě se doporučuje využít větrák s ohřevem, který rozproudí studený vzduch. Jestliže disponujete venkovním tepelným zářičem, určitě ho využijte. V neposlední řadě je možné využít speciální postřiky, které ochrání květy ovocných stromů před mrazy. Avšak je třeba mít na paměti, že postřik musí být aplikován alespoň 2 dny před očekávaným mrazíkem.

Zdroj: Abeceda zahrádkáře, Vše co byste měli vědět o ovocných stromech, Rozkvetlá zahrada

 

 


You must be logged in to post a comment Login