Rady a tipy

Ocet jako nezbytný pomocník domácnosti: Odstraní nejen zápach, mastnotu a vodní kámen. Jak ho použít?

Od   | 

Ať už si koupíte jablečný, vinný nebo kvasný – ocet se vám bude ve vaší domácnosti hodit vždy. A to nejen na vaření, ale i při úklidu. Nejen, že je levný a ekologický, navíc je velmi účinný. Víte, jak vám tento pomocník může pomoci ve vaší domácnosti? Máme pro vás hned několik tipů.

S octem se skvěle leští okna i další skleněné povrchy. Zdroj: Pexels

Pokud chcete minimalizovat množství prostředků používaných ve vaší domácnosti, pořiďte si ocet. Nejen, že značně ulevíte svojí peněžence, ale také přírodě. Nahraďte je octem, jehož zásoba by vám doma neměla chybět. Jedna lahev stojí pár korun – a má mnohem širší spektrum využití než jen jako přísada do salátů, utopenců nebo do omáček. Po octu můžete sáhnout i v případě, kdy se potřebujete zbavit zápachu, nečistot, škůdců, mastnoty – i když potřebujete něco vyleštit a vyčistit. Ocet zkrátka využijete v každém zákoutí svého domova.

Proč toaletu s bidetovou sprškou?

Jak využít ocet v kuchyni?

Také vás zaujala nerezová kuchyň či kuchyň v lesku? Pak jste jistě brzy zjistili, kolik péče taková kuchyň vyžaduje. Věděli jste však, že když si k její údržbě vezmete na pomoc ocet, bude vaše kuchyň stále jako nová? Navíc se bude i hezky lesknout? Na běžný úklid kuchyně budete potřebovat roztok vody a octa. Ten si můžete připravit do rozprašovače. Pak už jen postříkáte vše, co chcete vyleštit, otřete hadříkem. Navíc nemusíte ani oplachovat, stačí vysušit papírovou utěrkou. S octem skvěle vyleštíte nejen varnou desku, ale také nerezový dřez.

Jak se zbavit zápachu v lednici či odpadkovém koši?

Pokud vás trápí zápach z lednice, případně z odpadkového koše, vezměte si na pomoc ocet. Ten se hodí nejen k dezinfekci lednice a odpadkového koše, ale také k čištění zvířecí toalety, případně zvířecího příbytku, kde se rády drží pachy i přes to, že jste uklidili.

Ocet nalijte do toalety a nechte působit přes noc. Zdroj: Pexels

Ocet skvěle funguje také v kombinaci s jedlou sodou, kdy můžete tento mix použít například při čištění sporáku. Všechny připáleniny na sporáku, ale i v troubě můžete zasypat jedlou sodou a zalít octem. Tato směs začne rychle šumět a uvolni připáleniny tak, aby šly snadno odstranit. V případě odolných nečistot lze tento proces několikrát zopakovat.

Dalším místem v kuchyni, kde se vám bude hodit pomoc octa, je mikrovlnná trouba. Ocet nalijte do misky spolu s vodou – v poměru 1:1. Misku vložte do mikrovlnné trouby a spusťte ji na pět minut na nejvyšší výkon. Výpary z octa uvolní mastnotu, která je v mikrovlnce usazená. Poté vyčkejte pár minut, až poté mikrovlnku otevřete a otřete papírovou utěrkou. Pokud se chcete zbavit vodního kamene usazeného v rychlovarné konvici, nalijte do ní neředěný ocet, nechte ji ocet převařit. Poté ocet vylijte (třeba do toalety), převařte čistou vodu. A konvice bude jako nová.

S octem dobře vyčistíte nerezový i granitový dřez. Zdroj: Pexels

Jak vyčistit koberec s pomocí octa

Ocet můžete použít také při čištění koberce. Vytvořte si směs jedlé sody, octa a vody tak, aby vznikla hustá pasta. Sodu můžete nahradit solí. Tuto směs nanášejte kartáčkem na koberec a vykartáčujte. Poté nechte směs zaschnout, zbylý prášek vysajte.

Ocet jako pomoc při úklidu koupelny

Téměř každý si doma zažil problémy s čištěním sprchového koutu a vodovodních kohoutků od vodního kamene a usazeného mýdla. Těchto problémů se můžete zbavit také za pomoci octa. Ten nalijte do rozprašovače, po sprše s ním můžete sprchu postříkat a následně setřít stěrkou (jedná se o prevenci). Pokud jsou usazeniny velké, ocet nechte nějakou chvíli působit, poté otřete hadříkem.

Pokud se chcete zbavit zápachu z toalety a rovnou ji také vyčistit, nalijte do toaletní mísy neředěný ocet. Nechte jej působit ideálně přes noc, poté toaletu vyčistěte štětkou. Nakonec přidejte pár kapek vonného oleje, aby vám celá domácnost nezapáchala po octu.

Ocet a stěrka jako prevence usazování vodního kamene na sprchové zástěně. Zdroj: Pexels

Jak používat ocet při praní

Pokud do každé pračky nalijete půl hrnku octa, zbavíte se statické elektřiny v prádle, ale také ulpívání nečistot na něm. Pokud jste nechali mokré prádlo v pračce přes noc, nalijte do ní stejné množství octa a prádlo vyperte na krátký cyklus. Pokud perete nové oblečení, namočte jej na pár minut do octa, díky tomu se ustálí barvy. Nestane se tak, že zabarvíte vše, co bylo v pračce.


You must be logged in to post a comment Login