Inspirace

Obývací pokoj v modré: Věděli jste, že modrá pocitově sníží teplotu v pokoji? A co umí dalšího?

Od   | 

Ač se to nezdá, modrá je jednou z nejvíce multifunkčních barev v interiérovém designu. Díky kombinacím různých odstínů modré barvy nebo přidáním jiné získáte mnohostranný obytný prostor. Vyberte si chladnější odstíny na jižní část. Bude působit uklidňujícím dojmem. Teplé tóny dejte na východ nebo na sever a získáte přívětivý prostor.

V pokoji vymalovaném do modra se dobře pracuje. Zdroj: Primalex

Modrá je překvapivě všestranná a může fungovat kdekoliv v interiéru. Když ji dobře využijete, jen těžko uděláte chybu. Různé odstíny mají sílu ovlivnit různé nálady, od odvážných po mírumilovné, takže je lze snadno začlenit bez ohledu na velikost či styl. V obývacím pokoji funguje obzvláště dobře.

 

Úžasná variabilní pohovka vhodná i do menšího pokoje

 

Nebojte se příliš tmavé místnosti

Tmavé barvy často nechceme, protože se bojíme příliš ponuré místnosti, která bude působit depresivně a stísněně. U modré to rozhodně neplatí. Do ní se můžete ponořit opravdu hluboko a tmavší barvy dodají obýváku magický nádech a útulnost. Elegantně vypadá s ne zcela bílým dřevěným dekorem, i když čistá bílá také nevadí. Ta je koneckonců vždy dobrým doplňkem, ať už zvolíte světlé, nebo tmavé odstíny modré. Jejich kombinace vypadá fantasticky a dodává místnosti svěží vzhled a příjemný pocit léta. Smetanové tóny zvýrazňují teplo a barevné schéma není tak strohé. Krásně působí i královská modř v kombinaci se smetanovou. Navodí uvolněnou atmosféru a zosobňuje moderní interiér.

Zejména v pokojích na jih se nebojte tmavší modré barvy. Zdroj: Primalex

Modrá miluje barvy

Jedna z klíčových vlastností modré je její všestrannost. Nejen, že jde o silnou barvu samu o sobě, ale lze ji bez problémů kombinovat s celou řadou dalších odstínů od šedé a hnědé až po krémovou, zlatou či růžovou. Ideální je, když je jemná modrá použita jako stabilní a uklidňující základna a k ní jsou do kombinace zvolené různě syté barvy a grafické vzory. Výborně vypadá výrazná tapeta, která napodobuje keramické dlaždičky v kombinaci bílé a modré. Odvážně působí vinuté květiny v podobné barevné kombinaci.

Kam pro jídelní židle?

 

Skvělá volba na pohovku

Modré stěny nejsou jediný způsob, jak tuto barvu přinést do vašeho obývacího pokoje – je to chytrá volba pro nejdůležitější kusy nábytku v místnosti. Skvělým řešením je pro pohovky, protože dobře funguje s různými tóny a bez problémů přechází do různých ročních období. Například použití sametové námořnické modré vnese do vašeho domova královskou atmosféru a okamžitě pozvedne celou místnost. Světlejší odstín zase přinese uklidňující účinek. Je dokonale jemný, není příliš jasný a ani nudný.

Modrá sedací souprava do obýváku perfektně zapadá. Zdroj: Inarch IT

Zkuste zlaté doplňky

I když navozuje hlavně klid, má i svou divokou stránku. Když použijete tóny drahokamů, jako je například královská modř nebo tyrkysová, dokáže být nekonečně honosná. Zvlášť, když ji zkombinujete se zlatými doplňky. Přinese třpyt do vašeho domova. Jde o sofistikovanou a rafinovanou kombinaci. Modrá a zlatá dodá obývacímu pokoji okouzlující atmosféru, kterou lze přizpůsobit různým stylům, od průmyslového po venkovský.

Pro milovníky luxusu je kombinace modré se zlatou ideální volbou. Zdroj: Pexels

Ideální barva pro večerní odpočinek

Obývací pokoj je místo, kam se všichni těší, až se tam po práci uchýlí. Přidejte ještě dobře zvolené barevné schéma a získáte prostor, kterého se každý den nebudete moci dočkat. Pokud využíváte obývák hlavně večer, zvažte oblíbenou tmavší modrou. Ideální večerní odstín je námořnická modř. Má schopnost být ve večerních hodinách mimořádně útulná. 

Ideální barva k večernímu posezení? Jedině úžasná královská modrá. Zdroj: Crosby Studios

Pracujete z domova? Modrá je rozumná volba

Pracujete z domova a máte pracovnu v obýváku? Přizpůsobte si svůj koutek svým potřebám a natřete jej modrou barvou. Vytvoříte tak uklidňující relaxační prostor, který zlepší vaše soustředění a produktivitu. Z těchto důvodů je modrá oblíbenou volbou pro ložnice nebo pracovní prostory. Zároveň jde o výrazně nadčasovou barvu.

 

Bolí Vás u práce na počítači záda? Vyberte si vhodný stůl.

 

Žlutá barva rozjasňuje

Kombinace se žlutou by vás pravděpodobně vůbec nenapadla. Tato kombinace, královská modrá a žlutá, je jasná, zábavná a radostná. Je ale důležité zvolit správné odstíny. Ideální je zvolit modrou jako hlavní barvu a druhou jako doplněk. Zkuste například světle modrou v podobě tapety se vzory a k tomu nábytek a doplňky v námořnické modré a veselé žluté. Modrá se žlutou se také výborně hodí k zelené.

Žlutá barva modrou příjemně rozjasňuje a zjemňuje. Zdroj: Pexels

Je modrá do obýváku vhodná?

Určitě. Rozhodně patří na první příčky seznamu, když hledáte barvu do svého obývacího pokoje. Je ale důležité vybrat správný odstín. Má uklidňující a přívětivý účinek a dobře reaguje na přirozené světlo. Myslete ovšem na to, že si na modrou barvu budete muset chvíli zvykat. Nechte své dojmy pár dnů pracovat a uvidíte, že brzy vaše pocity úplně změní. Od počátečního zděšení až po pozdější nadšení. A když se vám to líbit nebude, můžete zdi kdykoliv přemalovat.

Zdroj info: westwing.cz, ikea.cz, publikace Barvy a jejich působení v interiéru

 

Kam pro záclony, závěsy, polštářky a další textilní dekorace?

 

 


You must be logged in to post a comment Login