Návštěvy veletrhů

Obklady a dlažby z veletrhu Cersaie 2017

Od   | 

V italské Bologni probíhá každý rok veletrh Cersaie, na kterém jsou představeny novinky v oblasti obkladů a dlažeb. Nechyběli jsme tam, a tak přímo od zdroje můžeme prozradit, jak velké se ještě budou vyrábět dlaždice a jaké barvičky budou v následujících letech takzvaně IN.

Velkoformátová dlažba se zabydlela v našich slovnících a bytech, a tak už nikoho neudiví, když mu v obchodě nabídnou dlaždici s rozměrem 60 x 60 cm. Troufám si říci, že už je to vlastně standardní velikost. Mezi opravdu ty velkoformátové patří ty, jejichž hrana je minimálně metr dlouhá. V tuto chvíli najdeme na trhu obklady a dlažbu o rozměru úctyhodných 162 x 324 cm, a jak podotkl marketingový ředitel Francesco Catalano firmy Novoceram: tímto rozměrem to nekončí. Do budoucna se očekává ještě zvětšení. Výroba není až zase takový problém,  nesnáze vznikají spíše při pokládce. Už jen donést víc jak tři metry dlouhou dlaždici z auta do bytu bývá velmi často problém a pak s ní manipulovat a ještě k tomu správně položit, je častokrát téměř nadlidský výkon.

Keramické obklady jsou natolik velké, že jeden stačí k obložení sprchového koutu

3D obklady

Naprostá většina firem měla v nabídce 3D obklady, a to zpravidla abstraktních vzorů. V instalacích byly používány nejčastěji jako dekorativní prvek interiéru. Ať už to byla jedna stěna v koupelně, stěna za postelí nebo dekorace v čtecím koutku, 3D dekorace vypadají skutečně skvěle. Jedinou nevýhodou je usazování prachu v záhybech. Proto je třeba vybírat vzor, kde se prach bude hromadit minimálně, nebo který se bude velmi snadno čistit. 

Trend, kterému neunikneme

Velkou novinkou je používání keramického obkladu a dlažby i tam, kde byl původně vidět jen zřídka. Kromě podlahy a stěny se stejně zbarvená dlaždice objevuje také jako kuchyňská pracovní deska a deska jídelního stolu. Velký formát totiž umožňuje je v celé kráse použít i zde, zpravidla se pak lepí i mezi horní a spodní kuchyňské skříňky. Interiér, kde je použit jen jeden keramický materiál,působí uceleným a jednotným dojmem.

Barvy a barvičky

Už vás omrzela šedá? Tak to máme pro vás špatnou zprávu, protože všechny její odstíny jsou stále trendy. S nimi se drží také tmavě hnědá a dále bílá, krémová, písková ad. V kurzu jsou vzory patchworku, což je technika specifická zejména v textilním odvětví. Jde o sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory. Výsledný patchwork může být použit samostatně, ale častěji bývá spojen v tzv. „sendvič“ (horní vrstvu tvoří patchwork, uprostřed bývá rouno a spodní vrstvu opět tvoří látka) a je ozdobně prošit drobnými stehy. U dlaždic je viditelná samozřejmě jen horní strana, která je navržena právě z různých částí, což ve výsledku působí velmi efektně. Přetrvávajícím trendem jsou také dlaždice s dekorem dřeva. Na trhu najdeme nejrůznější odstíny a různé druhy dřevin, nutno říct, že podoba je velmi věrná. A jak je to s barvami? Ověřili jsme si, že když je nálada ve společnost pozitivní, pak se lidé nebojí ve svých domovech používat pestré, někdy až křiklavé barvy. Takže pokud bude politická i ekonomická situace příznivá, můžeme se těšit na pestré interiéry,“ dodává Francesco Catalano.

Patchwork není nic nového, nicméně v podobě keramického obkladu a dlažeb zas tak obvyklý není. Až do letošního Cersai.

Fotogalerie:

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto: Atlas Concorde, Porcelanosa, Novoceram, Iris, LKozak

 

Více z veletrhu Cersaie najdete zde

 

Související články:

Kamenný obklad. Skvělý způsob jak vnést domů kus přírody.

Designblok 2017

Využijte optické klamy a udělejte si domov větší, světlejší a třeba i zábavnější

Pěkně krytá záda

Obklady. Nebojte se plasticity.

Velkoformátová dlažba a obklady


You must be logged in to post a comment Login