Návštěvy veletrhů

Obklady a dlažby z veletrhu Cersaie 2017

Od   | 

V italské Bologni probíhá každý rok veletrh Cersaie, na kterém jsou představeny novinky v oblasti obkladů a dlažeb. Nechyběli jsme tam, a tak přímo od zdroje můžeme prozradit, jak velké se ještě budou vyrábět dlaždice a jaké barvičky budou v následujících letech takzvaně IN.

Na trhu jsou dlaždice s úctyhodným rozměrem  162 x 324 cm a očekává se ještě jejich zvětšení.

Na trhu jsou dlaždice s úctyhodným rozměrem 162 x 324 cm a očekává se ještě jejich zvětšení.

Velkoformátová dlažba se zabydlela v našich slovnících a bytech, a tak už nikoho neudiví, když mu v obchodě nabídnou dlaždici s rozměrem 60 x 60 cm. Troufám si říci, že už je to vlastně standardní velikost. Mezi opravdu ty velkoformátové patří ty, jejichž hrana je minimálně metr dlouhá. V tuto chvíli najdeme na trhu obklady a dlažbu o rozměru úctyhodných 162 x 324 cm, a jak podotkl marketingový ředitel Francesco Catalano firmy Novoceram: tímto rozměrem to nekončí. Do budoucna se očekává ještě zvětšení. Výroba není až zase takový problém,  nesnáze vznikají spíše při pokládce. Už jen donést víc jak tři metry dlouhou dlaždici z auta do bytu bývá velmi často problém a pak s ní manipulovat a ještě k tomu správně položit, je častokrát téměř nadlidský výkon.

Keramické obklady jsou natolik velké, že jeden stačí k obložení sprchového koutu

3D obklady

Naprostá většina firem měla v nabídce 3D obklady, a to zpravidla abstraktních vzorů. V instalacích byly používány nejčastěji jako dekorativní prvek interiéru. Ať už to byla jedna stěna v koupelně, stěna za postelí nebo dekorace v čtecím koutku, 3D dekorace vypadají skutečně skvěle. Jedinou nevýhodou je usazování prachu v záhybech. Proto je třeba vybírat vzor, kde se prach bude hromadit minimálně, nebo který se bude velmi snadno čistit. 

Plastický obklad firmy Atlas Concorde

Plastický obklad firmy Atlas Concorde

Trend, kterému neunikneme

Velkou novinkou je používání keramického obkladu a dlažby i tam, kde byl původně vidět jen zřídka. Kromě podlahy a stěny se stejně zbarvená dlaždice objevuje také jako kuchyňská pracovní deska a deska jídelního stolu. Velký formát totiž umožňuje je v celé kráse použít i zde, zpravidla se pak lepí i mezi horní a spodní kuchyňské skříňky. Interiér, kde je použit jen jeden keramický materiál,působí uceleným a jednotným dojmem.

Keramické dlaždice můžeme použít v různých částech bytu

Keramické dlaždice můžeme použít v různých částech bytu

Barvy a barvičky

Už vás omrzela šedá? Tak to máme pro vás špatnou zprávu, protože všechny její odstíny jsou stále trendy. S nimi se drží také tmavě hnědá a dále bílá, krémová, písková ad. V kurzu jsou vzory patchworku, což je technika specifická zejména v textilním odvětví. Jde o sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory. Výsledný patchwork může být použit samostatně, ale častěji bývá spojen v tzv. “sendvič” (horní vrstvu tvoří patchwork, uprostřed bývá rouno a spodní vrstvu opět tvoří látka) a je ozdobně prošit drobnými stehy. U dlaždic je viditelná samozřejmě jen horní strana, která je navržena právě z různých částí, což ve výsledku působí velmi efektně. Přetrvávajícím trendem jsou také dlaždice s dekorem dřeva. Na trhu najdeme nejrůznější odstíny a různé druhy dřevin, nutno říct, že podoba je velmi věrná. A jak je to s barvami? Ověřili jsme si, že když je nálada ve společnost pozitivní, pak se lidé nebojí ve svých domovech používat pestré, někdy až křiklavé barvy. Takže pokud bude politická i ekonomická situace příznivá, můžeme se těšit na pestré interiéry,” dodává Francesco Catalano.

Stále jsou oblíbené keramické obklady s dekorem dřeva

Stále jsou oblíbené keramické obklady s dekorem dřeva

Patchwork není nic nového, nicméně v podobě keramického obkladu a dlažeb zas tak obvyklý není. Až do letošního Cersai.

Fotogalerie:

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto: Atlas Concorde, Porcelanosa, Novoceram, Iris, LKozak

 

Více z veletrhu Cersaie najdete zde

 

Související články:

Kamenný obklad. Skvělý způsob jak vnést domů kus přírody.

Designblok 2017

Využijte optické klamy a udělejte si domov větší, světlejší a třeba i zábavnější

Pěkně krytá záda

Obklady. Nebojte se plasticity.

Velkoformátová dlažba a obklady


You must be logged in to post a comment Login