Podlahy a stěny

Velkoformátová dlažba a obklady

Od   | 

Pokud uvažujete o instalaci dlažby nebo obkladů, pak by vašemu zájmu neměly uniknout jejich velké formáty. 

Zájmu se těší už řadu let a těm co si myslí, že velké formáty končí rozměrem 60 x 60 cm prozrazujeme, že na tomto rozměru začínají. V běžné nabídce jsou totiž už i dlaždice s šířkou tři metry.

Slinutá rektifikovaná dlažba November odstín warm (Mirage), rozměr 60 x 60 cm, Kozak bath & interior.

Slinutá rektifikovaná dlažba November odstín warm (Mirage), rozměr 60 x 60 cm, Kozak bath & interior.

 

Proč velký formát?

Velké formáty obkladových prvků jsou efektní zejména na velkých plochách, a to díky minimálnímu množství spár, které při pokládce vznikají. To zároveň zajišťuje i jednodušší údržbu – méně spár znamená méně nečistot, případně plísní. Zároveň zabroušené hrany dlaždic umožňují instalaci s minimálními spárami, která jsou přesné a rovné, silné přibližně 2 – 3 mm. Dlažba větších rozměrů je však více náročná na rovnost podkladu, na kvalitu použitých penetrací, lepidel a spárovacích hmot.

Co je rektifikovaná a kalibrovaná dlaždice?

U obkladových desek je třeba počítat s určitými odchylkami, a to jak v geometrické přesnosti, tak i co do barevnosti. Jednou z cest k zajištění přesnosti jsou dodatečné úpravy kalibrováním nebo rektifikací. Pokud se rozhodnete pro velké formáty keramické dlažby, ale chcete ji mít položenou takzvaně „bez spár“, pak volte především rektifikované, případně jen kalibrované dlaždice. Kalibrace a rektifikace je zabroušení hran vypálené hotové dlaždice, které eliminuje přirozené kolísání rozměrů keramiky a snižuje rozměrové tolerance jednotlivých prvků na minimum. Rozdíl mezi kalibrací a rektifikací je v přesnosti zabroušení hran. Kalibrované výrobky jsou „ořezány“ s přesností na desetiny milimetru, rektifikované obklady pak s přesností o řád vyšší.

Pokládka beze spár nelze

Při pokládce dlažby působí některé fyzikální zákony, proto je nelze pokládat beze spár.
U velmi tenkých mezer mezi obkladovými prvky totiž nemůžeme spolehlivým způsobem vpravit spárovací hmotu. Tím vzniká prostor pro zatékání vody pod obklad. Spára tedy přestává plnit svoji hlavní funkci a je zdrojem dalších problémů a závad. Kvůli velkým rozměrům dochází též k patrnému nabytí v objemu, a to díky tepelným změnám. Při vyšší teplotě dochází k větším nárůstům a mohlo by se stát, že desky budou kvůli malé spáře, případně při její neexistenci, tlačit proti sobě. Jde nadto o poměrné velké síly, které dovedou snadno narušit stavební konstrukci.

Jaké množství koupit?

Počítejme s tím, že při použití velkých formátů dochází ke zvýšenému prořezu. Proto se doporučuje požadovanou výměru plochy navýšit o 15%.

Fotogalerie

Text: Lenka Zahradníková, Foto: BIGTILE, Kozak bath & interior, MB keramika

Související články:

Poznáte dřevo?

Podlaha s kovovým nádechem

Marmoleum. Hravé jako nikdy předtím.

Co udělá kus koberce

Koberec ze zbytků látek

Podlahy do dětského pokoje

Podlahy pro čtyřnohé miláčky

Proč si domů pořídit betonovou stěrku

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *