Osvětlení

Nejčastější chyby při osvětlování interiéru: Stačí málo a dosáhnete optimální světelné atmosféry

Od   | 

Každá místnost si zaslouží dostatek světla a je jedno, jestli si zrovna chcete číst, nebo vytvořit romantickou atmosféru. Při osvětlování interiéru však často chybujeme a poté si stěžujeme na málo, nebo naopak příliš světla. Poradíme vám, kterých chyb se rozhodně vyvarovat.

Design svítidel v místnosti sjednoťte. Zdroj: Eglo

Špatně zvolená velikost lampy

Někdy vybereme zbytečně velké osvětlení do malé místnosti a zároveň malé osvětlení do většího prostoru. Obě situace však působí nevhodně, a nevytvoří tak asymetrický rozptyl světla. Mnohdy se nám při výběru v obchodu zdá dané svítidlo celkem velké, ale jakmile ho pověsíme, litujeme. Je proto důležité místo pro osvětlení důkladně změřit a podle toho teprve začít vybírat svítidlo.

Někdy je chybou i špatný rozměr svítidla. Zdroj: Eglo

Nesprávný úhel svícení

Velmi často také chybujeme při úhlu nasvěcování. Například u osvětlených zrcadel v koupelně, nebo na chodbě často světlo dopadá pouze seshora, což ve finále nadělá velkou neplechu. Při takovém úhlu světla se vám na obličeji vytvoří nelichotivé stíny. Ideální je, pokud na zrcadle může být světlo umístěno po obou stranách ve stejné úrovni.

Jak se měří zdroje

Často zapomínáme na kuchyni a obývací pokoj

Velmi často je při osvětlování opomenuta i kuchyně, ve které není příjemné vařit při nedostatečném osvětlení. Důležité je tedy nejen centrální světlo, ale i osvětlení pracovní plochy například pomocí LED svítidel. Jestliže kuchyně disponuje kuchyňským ostrůvkem, pak by ani na ten nemělo být zapomínáno. 

Dopřejte si dostatek světla i v kuchyni. Zdroj: Aulix Lighting

Do obývacího pokoje je důležité vybrat správné osvětlení pro relaxaci, čtení nebo pro klidnou atmosféru při sledování televize. Je tedy vhodné zkombinovat nejrůznější druhy a typy svítidel. V první řadě vybírejte centrální osvětlení a poté doplňkové, jako jsou bodová svítidla, nástěnné, stolní a stojací lampy. Vhodné je systém vybavit stmívači, případně můžete pořídit  chytré zdroje, které můžete ovládat aplikací nebo některým z ovládacích systémů.

V obývacím pokoji kombinujte více typů osvětlení. Zdroj: Aulix Lighting

Volíme slabé světlo v malém prostoru

Velkou chybou je, že menší prostory, jako jsou chodby, šatny, koupelny či toalety většinou vybavujeme slabým světlem, protože malá dispozice k tomu přímo vybízí. Odborníci však naopak doporučují v malých místnostech na intenzitě přidat. Dostatek světla prostor příjemně prosvětlí, zútulní a hlavně opticky zvětší.

Pouze ploché osvětlení

V poslední době jsou trendy bodová LED svítidla. Ty však pro osvětlení interiéru nestačí a vždy je nutné je doplnit centrálním svítidlem a dalšími doplňkovými světly. Je proto nutné aby některá svítidla v místnostech “vyčuhovala”, a vytvořila tak originální atmosféru. Pouze ploché osvětlení kolem podlahy nebo na stropě nestačí.

Trendem jsou LED pásky v podhledu. Zdroj: Uni light

Nesprávná barva světla

Výhodou LED svítidel je možnost nastavení barvy světla, i toho bílého a jeho intenzity. Barvu světla určuje počet Kelvinů. Hodnota je vždy uvedená na krabici a platí že do 6 000 Kelvinů je vytváří světlo ambientní atmosféru, nad  6 000 Kelvinů je světlo vhodné pro práci, například v kuchyni nebo v pracovně, ale i v tělocvičně apod.

LED do ložnice patří

Nevyužíváme moderní technologie

Chytré zdroje osvětlení jsou dnes už zcela běžné. A proč se jim tak říká? Stačí vyměnit běžný zdroj za “inteligentní” a můžete u něj měnit barvu světla i jeho intenzitu. Přestože je výměna snadná a tyto technologie skutečně fungují, stále existuje řada z nás, kteří je nevyužívají. Důvodů je hned několik. Zpravidla se obáváme “nového” a dříve narozené generace už nemají potřebu měnit zažité. Mladé generace naopak touží po novinkách, ale protože to není zcela levná záležitost, nedosáhnou na ně. Na trhu najdeme i řadu inteligentních systémů, které vyžadují odbornou montáž a s jejich pomocí můžeme ovládat nejen světla, ale také topení, žaluzie a mnoho dalšího v domácnosti.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login