Rady a tipy

Necítíte se doma dobře? Nejčastější chyby, které snadno odstraníte. Odměnou vám bude příjemnější bydlení

Od   | 

V běžném koloběhu jste si toho možná ani nevšimli, ale nyní, když trávíte více času doma, jste najednou zjistili, že se tu necítíte dobře. Faktorů, proč tomu tak je, může být řada. Přinášíme nejčastější chyby pohledem čínského učení feng shui, které můžete odstranit bez větší námahy. Kolikrát totiž stačí pozměnit nebo přidat pár doplňků, možná vymalovat stěnu či posunout sedací soupravu a to vše jen proto, aby se váš domov stal harmonickým. Možná vás překvapí, jak se po těchto úpravách budete doma cítit mnohem lépe.

Do bytu rozhodně patří zeleň. Zdroj: Canstockphoto

Ještě než se pustíte do přestavování nábytku případně výmalby, podívejte se na svůj domov s nadhledem a věci, které rok nebo dokonce dva nepoužíváte, dejte z domu pryč. Hromady starých časopisů, oblečení, které dávno vyšlo z módy, boty, kabelky a další věci, to vše je nepotřebné a tudíž nevyhovující. Pošlete je na charitu, stejně jako vytříděné knihy, které můžete věnovat do knihoven ve vestibulech vlakových stanic. Proberte i zásoby jídla, hračky v dětském pokoji a nezapomeňte na koupelnu. Určitě v ní najdete řadu prošlých kosmetických přípravků. Takovou očistou si domov oddychne a vy se můžete soustředit na další detaily.

Byt nemá být skladištěm

Nechte plynout energii

Qi (čti čchi) je čínský výraz pro životní sílu a energii, která vše pohání a ovlivňuje. Představme si ji jako řeku, která by stejně jako v přírodě, měla plynout, nikde nestát a už vůbec ne hnít. Přesně to přenesme do interiéru. Životodárná síla vchází zvenku, odtud se line prostorem a je jen na majitelích, zda ji nechají utéct pryč, případně „tlít“ v rohu, anebo ji využijí ve svůj prospěch. Z tohoto důvodu je zapotřebí tok Qi usměrňovat. Cílem je zachovat tuto energii proudící a vyživující. K tomu se velmi často používá zrcadlo, které umisťujeme v takovém úhlu, aby se energie od něj odrazila do sousední místnosti, případně na schodiště apod. Vypouklými typy pak energii násobíme. Tam, kde Qi proudí rychle, ho můžeme zpomalit překážkou. Buď v podobě pevné stěny, koberečku, závěsu či jiné dekorace. Stagnující Qi naopak potřebujeme popohnat. Často to bývá v místnostech bez oken, nebo tmavých koutech. Rozsviťte tato tmavá místa a rozhodně v nich nenechávejte nepořádek a často větrejte.

Do dlouhé úzké chodby dejte kobereček. Energie se tak zbrzdí. Foto: Iveta Kopicová

Střed musí být volný a při sezení mějte pevnou oporu za zády

Ve Feng shui se často setkáváme s pěti posvátnými zvířaty z čínské mytologie: černá želva, zelený drak, bílý tygr, červený fénix a žlutý had.  Pro ujasnění jejich významu v interiéru si vysvětlíme jen některé z nich. Žlutý had představuje energetický střed prostoru, který by měl být vždy volný, nezastavěný nábytkem a maximálně čistý. Z jeho úhlu pak posuzujeme všechna ostatní zvířata, černá želva má pevný krunýř a ochraňuje, je tedy za našimi zády (nejčastěji to je pevná stěna) a červený fénix prezentuje výhled, a je tedy před námi. Většina z nás toto učení aplikuje nevědomky na základě svých pocitů. A tak sedací soupravu umísťujeme tak, abychom viděli, kdo do místnosti vchází, podobně stavíme i postel, chaise longue, ale třeba i vanu. Nikdo se nebude cítit příjemně, bude-li sedět zády ke dveřím, často takový pocit můžeme získat i u francouzských oken, případně velkých prosklených stěn. Patří sem i umístění pracovní desky a sporáku. I od nich by kuchařka měla vidět do prostoru. Škola formy zahrnuje také volné komunikační zóny. Nepostavíme přeci jídelní stůl (ani nic jiného) do místa, které se z dispozičního řešení nevyužívá jinak než k procházení (např. mezi dveře proti sobě).

Zbavte se všeho nepotřebného. Zdroj: Canstockphoto

Drobnosti, které zpříjemní bydlení

Čítankovou chybou, která se ale stále opakuje, je větší množství sušených květin. Pár dní si je doma nechat můžete, ale po delší době se v nich usadí prach a celková vzezření nebude působit pěkně. Výsledkem je stagnují energie, které je třeba se zbavit. Nahraďte je živými květinami. Klidně mohou být v květináči, nechte je růst, budou vnášet do obydlí kus přírody a pozitivní qi. Velkou práci udělají doma zrcadla. Těmi můžete nejen rozproudit energii, ale zároveň se jimi i bránit. Například máte-li toaletu proti dveřím, pověste na kliku malé zrcátko. Bude negativní energii odrážet. Zrcadlo nepatří ani proti vchodovým dveřím a pokud ho chcete začlenit do ložnice, pak ho dejte tak, abyste se v něm neviděli při probuzení. Máte-li v blízkosti varné desky dřez, pak mezi ně položte dřevěné krájecí prkénko. Jde o to, že varná deska odpovídá ohni a dřez vodě, což je střet dvou energií, což nedělá dobře. Dřevěná deska napětí zmírní. Další velmi jednoduchou drobností je ochrana, a to v podobě kaktusu, který postavíme okna směřujícího na západ. Z této strany je vždy třeba se bránit, na východě je mocný drak jehož energii naopak vítáme.

Zrcadlem můžete energii qi podpořit. Zdroj: Canstockphoto

 

E-shopy jsou stále otevřeny


You must be logged in to post a comment Login