Inspirace

Nebojte se vzorů v interiéru: Při správné kombinaci získá váš domov nový náboj

Od   | 

Vzory nás obklopují ze všech stran a v interiéru mají nezastupitelné místo. Právě proto není nutné se za každou cenu držet jednolitých a jednoduchých barevných kombinací. Klidně domov udělejte zábavnější a přidejte pár vzorů, které dodají na vizuální zajímavosti a vytvoří vhodný kontrast.

Jejich síla spočívá ve schopnosti dodávat místnosti energii. Vzorovaná látka dokáže změnit měřítko určitého nábytku nebo klidně celé místnosti. Využijte pruhy, geometrické obrazce, tečky, motivy z různých světů apod. Než ovšem začnete přidávat vzory čistě náhodně, podívejte se na pár tipů, jak je správně kombinovat a používat.

Květinové vzory na polštářích působí velmi něžně a příjemně. Zdroj: Atelier Orsei

Ujasněte si své preference a možnosti

Nejprve se rozhlédněte kolem sebe a utvořte si představu o tom, jak by měl vypadat výsledek. Vhodným krokem je koláž zvaná Moodboard. V ní byste měli sladit barvy, vzory a styly, abyste poznali, jak budou vybrané prvky působit v interiéru jako celek.

Dopřejte si světla na míru – podle svých představ

Zvolte si svou paletu barev

Nyní přichází na řadu míchání a porovnávání vzorů, což není vůbec jednoduché. Musíte správně poznat, co spolu dobře ladí a co se k sobě vůbec nehodí. Než začnete řešit vlastní vzor, zvolte nejdříve svou paletu barev, kterou máte rádi. Rozhodněte se, zda chcete spíš teplejší nebo chladnější tóny. Každá barva má chladnější a teplejší variantu. Zvolte jednu nebo dvě hlavní barvy a jednu nebo dvě doplňkové.

Kombinace bílé s barevným vzorem jako nejjednodušší cesta

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak kombinovat vzory je výběr jednoho barevného v kombinaci s bílým pozadím. Ať už zvolíte jednobarevné schéma v bílé a černé barvě nebo dáte raději přednost námořní tmavě modré s bílou, rozhodně neuděláte chybu. Využijte svou fantazii a zkuste vzory vybrané barvy v pruzích, puntících apod.

Obecným pravidlem je začít s neutrální barvou na stěnách a na podlaze a poté použít vzory buď na koberci nebo na některých klíčových kusech nábytku. Zbytek prostoru vyplňte neutrálními barevnými pohovkami, židlemi a křesílky, abyste celou místnost neutralizovali. Odvážné vzory budou s tlumenými neutrálními tóny fungovat přímo perfektně.

Při kombinování vzorů se rozhodně nebojte výrazných barev. Jen to s nimi nesmíte přehánět. Zdroj: The Room Studio

Velkou předností vzorů a různých kombinací, je široká škála odvážných barev, které bez obav můžete použít. Od tónů bohaté vínové, přes granátově červenou až po akvamarínovou modrou. Ve svém domově nemusíte volit jen jednoduché a jemné barvy. Vždyť výrazné barvy jsou tak vzrušující a osvěžující.

Najděte si svůj oblíbený vzor a použijte ho na dekoracích

Jste fanoušek pruhů, kostek nebo třeba puntíků? Kombinujte své oblíbené vzory na různých dekorativních textiliích. Ideální místnost, ve které si můžete celkový dojem vyzkoušet, je určitě ložnice. Nejrůznější verze oblíbených vzorů můžete použít na ložní prádlo, polštáře, závěsy apod. Představte si, jak krásně vypadají prostěradla s výraznými barvami, polštáře v oblíbeném vzoru a koberec, který zajistí rovnováhu vzorů.

Obklopte se prostředím, ve kterém vám je dobře. Platí to i o vzorech a jejich využití. Zdroj: Atelier Orsei

Inspirujte se cizími krajinami

Procestovali jste různé země? Jistě jste si všímali různých interiérů, úžasných látek a textilií s úžasnými vzory. Použijte skvosty ze svých cest a promíchejte je s jednobarevnými odstíny u vás doma. 

Zkuste různé velikosti vzorů

Vzory se nebojte kombinovat v různých velikostech. Použijte jeden dominantní ve velkém měřítku a k nim střední a malé pro zvýraznění. Například rybí vzory jsou velmi všestranné a oblíbené, ale dokážou být až příliš výrazné, když se to s nimi přežene. Použijte například na polštáře, menší koberečky apod. Pozor také na velikost vzorů. Velké jsou sice krásné, ale hodně opticky zmenšují místnost, tudíž potřebují prostorný pokoj, aby byl jejich potenciál skutečně využit. Je také nutné správně kombinovat, protože bez odstupu vám budou splývat. Pokud skutečně toužíte po velkých vzorech i v malé místnosti, použijte je jen na menší dekorace. Malé vzory, jak jinak, udělají největší parádu v malé místnosti, protože opticky zvětšují. Tuto funkci mají také světlé barvy. Zkombinujte obojí a máte opticky větší a vzdušnější místnost. Kombinujte jeden vzor v několika velikostech a barvách, abyste získali úchvatný vzhled.

Vzory můžete hravě kombinovat jen na dekoracích. Zdroj: Canstockphoto

Zvažte použití tapet

Nejen textil vypadá dobře se vzory. Do módy se čím dál víc vrací tapety. Nádherné velkoformátové s reálnými obrazy, květinový dekor, pruhy i puntíky. Pokud byste se rozhodli pro velký a odvážný tisk, možná by se taková tapeta hodila ke stěně za čelem postele nebo u jídelního stolu. Na sousední stěny můžete použít něco jemnějšího nebo je jen nabarvit jednou barvou. Takto zůstane pokoj dokonale vyvážený se zaměřeným na dominantní tapetu.

Fototapety dnes působí velmi věrohodně. Zdroj: Tapety metro Florenc

Vzory dejte jen na dekorativní prvky

Jestliže nechcete vzorů až příliš, zkuste je využít jen na dekoracích, které můžete kdykoliv snadno vyměnit. Použijte jednotný motiv nebo vyberte celou řadu vzorů s jednou dominantní barvou. Nejčastěji se vzory používají na tapetách, závěsech nebo na polštářích a jiných textiliích. Takto se nemusíte bát vyzkoušet pruhy, puntíky, květiny, listy nebo zvířata. Někdy stačí i jen vhodná kombinace barev apod. Když teprve začíná a nemáte ještě se vzory tolik zkušeností, zkuste zařadit nejdříve jeden výraznější prvek a zbytek dolaďte podle toho, jak se vám celý koncept bude zamlouvat. Ať už použijete více vzorů, nebo si vystačíte s jednou dekorací, určitě si vyladíte interiér přesně k obrazu svému.

Fotogalerie

 

Proč toaletu s bidetovou sprškou?

 


You must be logged in to post a comment Login