Obývací pokoje

Jak navrhnout obývací pokoj a nedopustit se zbytečných chyb: Od podlahy, přes zařízení až po barvy na stěnách

Od   | 

Obývací pokoj je hlavní centrum domova a hraje důležitou roli v tom, jak celá domácnost funguje. Pokud tvoříte nový koncept od samého začátku, je důležité při plánování vzít v úvahu to, jak chcete prostor využít a s jakou plochou musíte pracovat. Obecné základy jsou stejné pro místnosti všech velikostí.

Než začnete plánovat, stanovte si rozpočet. Zdroj: Home Style

Před sestavením samotného plánu změn v obývacím pokoji si rozmyslete, jak chcete, aby prostor vypadal. Má jít o formální nebo neformální místnost? Máte nějaké stávající oblíbené kousky, které chcete zachovat?  Toužíte po výrazných vzorech a texturách, nebo neutrálním vzhledu?

 

Variabilní i pohodlná pohovka vhodná i do malého bytu

 

Stanovte si rozpočet

Ať už plánujete obměnu nebo tvorbu jakékoliv místnosti, vždy je prvním krokem stanovení rozpočtu. Buďte v této fázi realističtí a dobře zhodnoťte své možnosti. Vytěžte maximum z toho, co si můžete dovolit a mějte i nějakou rezervu. Pokud rovnou víte, že nemůžete mít všechno, co potřebujete hned, stanovte si na začátku priority. Co potřebujete nutně hned a co může počkat? Nábytek může být klidně starší, minimálně prozatím a později jej můžete vyměnit za svůj vysněný. Rozpočet vám umožňuje přesně plánovat, kde utrácet a kde lze ušetřit. Nesnažte se nakupovat levné věci jen proto, abyste měli vybavení komplet.

 

Dbejte na vhodnou velikost nábytku. Nebude pohovka příliš velká, nebo naopak malá? Vejde se do sestavy i křeslo?

Vždy mějte finanční zálohu. Zdroj: Decoland

Vyberte barvy

Vyberte barevnou paletu na stěny. Tak vytvoříte pozadí, na kterém budete stavět i dekorace apod. Podívejte se na nejnovější trendy, abyste věděli, co je ve světě odborníků na design moderní a oblíbené. Nebojte se vyzkoušet i něco odvážnějšího. V tomto ohledu ale raději barvu na stěnu či polštářky, závěsy apod. Zkrátka takové kousky, které můžete snadno vyměnit, když vás přestanou bavit. Pokud hledáte něco nadčasového, vyberte si neutrální barvy a odvážnější buďte při výběru nábytku a zařízení. Rostoucí trend je také používání barev na stropě, používání pruhů, oblouků či pásů k definování různých částí. 

Barevně by měly ladit i dveře. Zdroj: Sapeli

Ideální podlaha v obývacím pokoji

Při výběru ideální podlahy do obývacího pokoje zvažte, co nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Chcete praktickou vinylovou podlahu, protože u vás bude rušno? Nebo je pro vás to pravé měkký koberec? Možná chcete jít do úplně změny stylu s leštěnou betonovou podlahou v moderním pojetí. Ať už si vyberete cokoliv, nezapomeňte zvážit všechny faktory. Je krytina dostatečnou izolací? Sníží případný hluk? A co barevné schéma? Můžete volit neutrální tóny, ale o slovo se hlásí i vzory, barvy a různé abstrakce. Pokud toužíte po koberci, zkuste kusové, kterými můžete efektivně zónovat prostor. Pozor na to, aby koberec nebyl příliš malý nebo velký. Může způsobit, že místnost vypadá neupraveně.

Správně zvolený koberec umí dodat místnosti správné kouzlo. Zdroj: Ikea

 

Zvolte více druhů svítidel, která se budou vzájemně doplňovat

 

Nepodceňte osvětlení

Vzhledem k tomu, že obývací pokoj je multifunkční místnost, mělo by osvětlení vyhovovat všem účelům. Správná volba zajistí, že místnost bude využitelná kdykoliv během dne. Určitě byste měli zvážit stmívače, abyste měli kontrolu nad intenzitou osvětlení. Také úprava barvy světla je velmi efektivní. Tmavší rohy a odkládací stolky zabydlete stolními či stojacími lampami a nezapomeňte na nástěnná provedení, která mohou „malovat“ světlem na zeď. Zvolíte-li více zdrojů světla a rozmístíte je správně, získáte ideální prostředí pro pohodlnou relaxaci, intimní přítmí i pracovní část.

V obývacím pokoji volte více druhů osvětlení. Zdroj: Eglo

Rozhoduje i množství světla. Pro relaxaci vystačíte s menším množstvím světla do cca 400 lm (40W žárovky), pro práci a čtení je výhodnější více světla nad 700 lm (60W žárovka) a pro centrální svítidlo potřebujete silný zdroj nad 900 lm (75W žárovka). Pro běžnou potřebu a relaxaci je vhodná barva světla v rozpětí 2500 až 3200 K, což je teplá bílá. Na práci potřebujete studenější tóny nad 3500 K.

 

Jak správně nasvítit obraz nebo sošku v interiéru?

 

U nábytku volte kvalitu a ne kvantitu

Kvalitní nábytek není sice úplně nejlevnější, ale je lepší si koupit vybavení kus po kusu, ale takové, které skutečně vydrží. Můžete využít sezónní výprodeje, nakoupit na bazaru nebo renovovat staré kusy. Nevybírejte jen podle vzhledu, ale také podle funkčnosti. Nábytek má sloužit vám, a ne vy jemu. Dalším problémem může být správné uspořádání. To, jak vybavení uspořádáte, zcela změní dispozice. Když děláte změny často, proměníte prostor, aniž by to stálo jedinou korunu. Každý kousek, který někam postavíte, si pořádně prohlédněte. Někdy posunutí o deset centimetrů znamená velký rozdíl. Dvou nebo třímístná pohovka a křeslo naproti hezky vyváží celou místnost.

 

Trendy jsou umyvadlové baterie se senzorem

 

Nezapomeňte, že nepořádek narušuje příjemný vzhled obývací místnosti. Přitom nápadů na úložné prostory je spoustu. Ujistěte se, že vše bude mít své místo, aniž byste to měli stále na očích. Neobklopujte se zbytečnými věcmi, aby vás nedusily a nemuseli jste vymýšlet kam s nimi. V ideálním případě byste měli být schopni uklidit všechny věci na konci každého dne, což vám umožní v poklidu odpočívat.

Vybírejte kvalitní nábytek, který vydrží dlouhé roky. Hledejte kvalitu i pohodlí. Zdroj: Natuzzi Italia

Záclony a závěsy

Chcete decentní vzhled? Vyberte si látku na závěsy, která je o něco světlejší nebo tmavší než zbarvení stěn. Skvělé jsou také kvalitní zatemňující závěsy, do jejichž kvality se vyplatí investovat. Hodí se po celý rok, nabízí regulaci teploty a dostatek soukromí. Zabraňují pronikání studeného vzduchu do domu a během podzimních a zimních měsíců zabraňují pronikání studeného vzduchu do domu.

Velkou parádu udělají textilní dekorace. Zdroj: Orsei

Zanechte svou osobní stopu

Upravte obývací pokoj tak, aby se stal osobním útočištěm vaší rodiny. Od vhodných dekorací přes příhodně zvolený nábytek až po pohodlnou pohovku s množstvím barevných polštářů. Kombinace různých malých změn může mít velký dopad na váš domov, pomůže pozvednout interiér a maximálně využít celý prostor. Vybírejte kousky, které vás zaujmou, které si zamilujete. Toužíte po opulentní atmosféře? Použijte sametové polštáře v tónech zelené, rezavě zlaté a šarlatové. Přehozy s třásněmi dokonale upozorní na změny a velké starožitné zrcadlo z pozlaceného dřeva dodá dramatično. Samozřejmě časem se může ukázat, že vám ne všechno tak úplně vyhovuje. Umístění nábytku, dekorací a ozdob se změní snadno. Pokud se necítíte tak, jak byste si přáli, není nic jednoduššího než se pustit do změny.

Držte se jednoho stylu, jedině tak dosáhnete útulného domova. Zdroj: Gert Snel

Zdroj info: Kapitoly o bydlení, Náš domov, 100 nápadů pro váš domov

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login