Zahrada

Nastává čas oživit loňské muškáty: Jak se o ně postarat, abyste se i letos mohli těšit z nových květů

Od   | 

Rozhodli jste se minulý rok s láskou vypěstované muškáty přezimovat? Právě nyní nastává čas s takovými muškáty začít dál pracovat, abyste i letos znovu mohli mít radost z barevných květů. 

Přezimované muškáty si nyní zaslouží péči. Zdroj: Pixabay

Prohlédnutí a řez je základ

V první řadě je potřeba muškáty prohlédnout, zda nebyly napadeny nezvaným škůdcem. Pokud takto napadenou rostlinu po zimě najdete, nemilosrdně ji vyhoďte a nesnažte se ji zachraňovat, protože by mohla nakazit i ty ostatní. Poté provádíme samotný řez. Odborníci doporučují zkrátit muškát zhruba na čtyři očka odspodu rostliny. Díky tomuto rostlina zesílí a získá více vitality. Pokud se muškát nedaří správně vytvarovat, lze provést řez i níže, a to klidně nad prvním, či druhým očkem. 

Důležité je rostlinu prohlédnout a zkrátit. Zdroj: Pixabay

Správný substrát

Jakmile dokončíte jarní řez, je potřeba muškát přesadit do substrátu vhodného pro pelargonie a přidat množství vhodného hnojiva, ideálně také určeného pro pelargonie. Díky tomu podpoříte správný růst rostliny, který zejména na jaře potřebuje. Po zasazení nezapomeňte dobře zalít. 

Substrát zvolte vhodný pro pelargonie. Zdroj: Pixabay

Vyzkoušejte řízkování

Pokud si chcete muškáty doma namnožit, použijte metodu řízkování. Jednoduše si vyberete nejhezčí vrcholek rostliny a odstraníte přebytečné listy, které by zbytečně vytahovaly vodu. Výhonek zaříznete, umístíte do stimulátoru a zasadíte do mokrého písku. Takto připravené rostliny přemístíte do místnosti kde je cca 20 – 23 stupňů a během 3 – 4 týdnů necháte zakořenit. Po zakoření vysadíte do odpovídajícího substrátu a zalijete.

 

Jaká světla si pořídit na zahradu?

 

Než muškáty umístíte ven

Ještě předtím, než se venkovní teplota ustálí, je vhodné muškáty umístit na světlé a chladné místo. Pokud jste je během zimy měly opravdu ve studeném prostoru, je vhodné jim pár stupňů přidat a dát tak najevo, že se blíží jaro. Přesto je ale nutné do doby, než je přemístíte ven dodržovat teplotu místnosti do 15 stupňů. Chcete-li muškátům dopřát opravdu dobrou péči, lze je pomalu začít otužovat tím, že je každý den vynesete na chvíli ven, aby si na venkovní prostředí začaly pomalu zvykat. Trvale je nechte venku až po polovině května, kdy nehrozí ani ranní mrazíky.

Muškáty lze na jaře přemístit ven.
Zdroj: Mountfield

Zdroj: Zahradníkova abeceda, Vše co byste měli vědět o muškátech

Fotogalerie:

 

 

 


You must be logged in to post a comment Login