Rady a tipy

Napínací, plachtové nebo nepropustné? Víte, jaké jsou rozdíly mezi prostěradly?

Od   | 

Kvalitní matrace, polštář, přikrývka, ale i povlečení jsou pro příjemný spánek nezbytné. Zapomínat byste ale neměli ani na prostěradlo, jehož kvalita a typ hrají důležitou roli. Jaké jsou hlavní rozdíly?

Barvu prostěradla vyberte k povlečení. Zdroj: Matějovský

Mezi nejprodávanější prostěradla patří dlouhodobě froté a jersey. Milovníci klasiky se v posledních letech vracejí k bavlněným plachtám z stoprocentní bavlny, případně volí modernější variantu, jíž je bavlněné prostěradlo s napínací gumou. Pokud patříte k milovníkům luxusu, můžete vyzkoušet damaškové prostěradlo. V zimě jistě oceníte prostěradlo z mikrovlákna.

Trendy jsou barevná prostěradla

Plachtová prostěradla

Napínací prostěradla sice hrají v posledních letech prim, protože se snadno povlékají, spousta lidí však dává stále přednost povlečení ve tvaru obdélníkové plachty. Alergici a astmatici uvítají možnost vyprat bavlněné povlečení na vyšší stupeň teploty, aby mohli zničit všechny viry a bakterie, bez obav mohou použít také žehličku.

Pokud vybíráte plachtu na postel, vyberte takovou, aby měla přesah na všech stranách postele minimálně 20 cm. Díky tomu bude dobře držet.

Pokud máte výrazné povlečení, volte už méně křiklavý odstín prostěradla. Zdroj: Matějovský

Nepropustná prostěradla

Do domácností s malými dětmi či seniory se hodí nepropustné prostěradlo, které nepropustí tekutinu do matrace. Je to speciální typ prostěradla, které má spodní vrstvu vyrobenou z polyuretanu. Vrchní vrstva je tvořena ze stoprocentní bavlny ve froté úpravě. Prostěradlo je prodyšné a díky antibakteriální úpravě zajistí dokonalou hygienu.

Jak vybrat správné povlečení? Inspirujte se v našem videu ZDE

Napínací prostěradla

Napínací prostěradla mají po okrajích praktický tunel, v němž je provlečena guma. Ta prostěradlo na matraci napne tak, že se nebude mačkat a bude dokonale držet. Údržba takového prostěradla je jednoduchá. V případě, že máte matraci vysokou více než 20 cm, volte variantu pro vyšší matrace.

Pokud máte vysokou matraci, volte prostěradlo s vyšším lemem. Zdroj: Matějovský

Když nechcete nepropustné prostěradlo

Pokud používáte obyčejné prostěradlo, můžete jej doplnit o chránič matrace. Ten ji ochrání před ušpiněním a tekutinou. Jedná se o ideální řešení pro děti, nemocné, ale o více se potící jedince. Tato podložka se dává pod prostěradlo a k matraci se připevňuje napínací gumou.

Zdroj info: Matějovský, Chytrá hospodyňka, Tipy pro domácnost

 

Fotogalerie:

 

 


You must be logged in to post a comment Login