Zahrada

Nahraďte muškáty jinými květinami a získejte nevšední výzdobu oken a balkonů

Od   | 

V létě nemusí vaše okna a balkony zdobit jen muškáty a petúnie, ale i tyto, pro někoho možná nevšední druhy. Vybrali jsme pár zástupců, jež umí exteriér pořádně ozvláštnit. A některé vás dokonce zbaví typických prací spojených s péčí o tuto skupinu rostlin. 

Zajímavá bakopa

Bakopa, latinsky Bacopa nebo Sutera diffusus, je letnička se světle zelenými listy, která je celé léto i část podzimu posetá něžnými květy. Hodí se jak do truhlíků, tak do závěsných nádob, protože vytváří až jeden metr dlouhé převisy. Kvete od června do října, a to bílými, růžovými nebo modrofialovými kvítky. Vyhovuje jí plně osluněné stanoviště, ale i polostín. Nepohrdne hojnou zálivkou a vyplatí se ji jednou do týdne hnojit hnojivem pro balkonové rostliny. Její květy postupně opadávají, tudíž není potřeba odkvetlé části pracně odstraňovat. Výhodou je také snášenlivost k mírným podzimním mrazíkům, takže vám může zdobit okna a balkony až do října. Pokud chcete rostlinu přezimovat, tak ji na podzim seřízněte asi na 15 až 20 cm, dejte do chladné místnosti a na jaře ji přesaďte. Ven ji umístěte až začne rašit, zpravidla během dubna a května. Bakopu je možné také množit, a to na jaře a řízkováním.

Nádoba více ožije, pokud do ní zasadíte několik barev bakopy. Zdroj: Pixabay

Cigaretový keř kufey

Cuphea ignea je rostlina, jejíž květy připomínají nedopalky cigarety, odtud cigaretový keř. Jde o zvláštní letničku, která kvete od června do října plně červenými a úzkými květy. Vyžaduje stejně jako bakopa plné slunce nebo polostín i pravidelnou zálivku, hnojivo uvítá jednou za dva týdny. Kufeu je možné pravidelně zaštipovat, odmění se vám pak bohatším kvetením a kompaktnějším tvarem. Jestliže na zaštipování zapomenete, nic se nestane, pokvete stále, akorát bude více převislá. Přezimuje v chladné místnosti přibližně o 10 °C, avšak v tomto případě zaštipovat nezapomínejte.

Kufea udělá službu za okny, na terase, balkoně i volně v zahradě. Zdroj: Pinterest

Nádherná řešení, jak vyšperkovat truhlíky najdete také v našem videu ZDE

Dužnatá šrucha

Pokud toužíte po něčem více exotickém za okny, zkuste šruchu velkokvětou neboli Portulacu grandifloru. Rostlina je známá, ale víte, že patří k těm nejméně náročným na péči? Je výborná pro suchá slunná stanoviště, kde se většině letniček úplně nelíbí. Navíc nesnáší zamokření, proto jí postačí jen velmi slabá, občasná zálivka a hnojení jedenkrát do měsíce. Kvete od června do srpna celou škálou barev, od bílé přes žlutou a oranžovou až po červenou.  Šrucha patří k velmi pokryvným letničkám, které snadno zarostou celou nádobu. Během zamračeného počasí nechává své květy zavřené, ale hned jak slunce vysvitne, tak je otevírá.

Závěsné květináče oživí šrucha. Navíc téměř nevyžaduje zálivku. Zdroj: Pinterest

Domácí popenec

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea), zvláště pak kultivar ‚Variegata‘, je domácí, listem okrasná trvalka, která se skvěle hodí do mobilních nádob, klasických i závěsných. Vytváří mnohdy až dva metry dlouhé a hustě olistěné převisy s bílým panašováním. Kvete od března do července drobnými fialkovými květy, jež se podobají květům kopřivy. Popenec upřednostňuje spíše stín a polostín, má rád častou zálivku a čas od času přihnojení. Do nádoby ho lze využít samostatně nebo i v kombinaci s jinými rostlinami, například petúniemi či million bells. Je plně mrazuvzdorný, často se využívá také jako léčivka či koření.

Popenec byl dříve známý jako magická rostlina. Využijete ho i v kuchyni. Zdroj: Pinterest

Fotogalerie:

 

Hledáte světla na zahradu?


You must be logged in to post a comment Login