Inspirace

Nábytek s oprýskaným povrchem je v kurzu. Víc než kdy jindy

Od   | 

Nábytek s oprýskaným povrchem sice připomíná časy dávno minulé, v současné době se ale těší velké oblibě. Je typický pro rustikální nebo vintage styl. Do interiéru přináší půvabnou atmosféru, působí dekorativně, útulně a pohodlně.

Čerpá z venkova a z přírody

Kdo má rád přírodní materiály a venkov – nejlépe anglický a francouzský, ten si zamiluje rustikální styl a oprýskaný nábytek. Základem je vždy kvalitní masivní dřevo, nejčastěji dub a cedr. Skříňky, ale třeba i dřevěné podlahy jsou často opatřeny patinou s oprýskaným povrchem, protože dotváří vzhled pohody a dýchá starou atmosférou.  Pokud se vám líbí rustikální nebo vintage styl, nemusíte kupovat hned komplet nový nábytek. Stačí navštívit nějaký bazar, babiččinu půdu nebo prohledat inzeráty.  

Moderní trendy přejí starým věcem. Než vyhodíte nějaký kus nábytku, zkuste zapřemýšlet, jestli by se vám ještě nemohl hodit. Oprýskané povrchy a zastarale vypadající vzhled stále letí.

Lampa se stínítkem z přírodních materiálů je přesně to, co vytvoří dotek přírody ve vašem domově. Couleur locale.

Nezapomeňte, že do spár a škvír na stolové desce bude zapadat každý drobek, který zůstane na stole.  Zdroj: Couleur locale.

Zub času

Nábytek, který na první pohled vypadá, že se na něm již podepsal punc času, musí být vyroben z kvalitních materiálů. To je první předpoklad proto, aby váš domov nepůsobil lacině. Měl by budit dojem, že už vašemu domovu slouží desítky let, i když jste jej koupili teprve včera. A po jakých kusech se lidé nejčastěji ptají? Jde hlavně o skříně, stolky, stoly, truhly, poličky, lavice, židle, komody, příborníky.

Oprýskaný povrch a praskliny rády pojímají prach a nečistoty. Ty se pak usazují a nesnadno čistí.

Je-li součástí ostrůvku i varné centrum, pak nezapomeňte připravit instalační prvky pro odsavač par.

Oprýskaný vzhled je velmi oblíbený v kuchyních

Tradiční nábytek netradičně

Máte doma staré kousky nábytku, který už nevyužíváte? A co kdybyste ho umístili netradičně a použili k něčemu jinému, než byl původní účel? Staré štafle či schůdky lze proměnit v poličky, které ušetří prostor a udělají velkou parádu na terase či zahradě. Pracovní dílenský stůl poslouží skvěle jako dekorace a pokud stále slouží zásuvky, máte další úložný prostor. 

Starý a oprýskaný styl rozhodně dokážete kombinovat i s moderními prvky. Máte moderní kuchyňskou linku? Nevadí. Starý jídelní stůl se židlemi se k ní báječně hodí.

Kam se hodí zastarale vypadající nábytek?

Pokud chcete, můžete si nějaký povedený kousek pořídit třeba do panelákového bytu. Příliš se tam ale takový styl nehodí. Protože obvykle je to masivní nábytek, nepůsobí v bytě až tak dobře. Skvěle ale vynikne v rodinném domě, na chalupě nebo v roubence. Oprýskaný vzhled nemusí být jen nábytek, ale i různorodé doplňky. Stylové rámečky na fotografie, stojan na květiny nebo lucerna se svíčkou. Mnoho dekorací si dokážete vyrobit sami pomocí patinování. Tento název v sobě zahrnuje různorodé techniky povrchové úpravy. Cílem je vytvořit dojem opotřebovanosti a zašlosti. Technika se nevyužívá pouze na dřevo, ale i kov, omítku či sklo.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login