Inspirace

Můžete v pronajatém bytě chovat zvíře?

Od   | 

Potencionální nájemce se jeví jako ideální ovšem až do té doby, dokud pronajímatel nezjistí, že se do jeho bytu hodlá nastěhovat i se čtyřnohým miláčkem. Někomu tato skutečnost nevadí a nemá s ní sebemenší problém, ale někdo si ve svém bytě zkrátka domácí mazlíčky nepřeje už jenom z toho důvodu, aby nezničili vybavení. Jak to tedy s domácím mazlíčkem v pronajatém bytě je?

Jeden z důvodů, proč pronajímatel nechce v bytě zvířata, je ničení zařízení. Zdroj: Pexeks

 

Myčky Amica jsou za skvělou cenu: Proč vybrat právě tyto?

 

Zákon hovoří jasně

Podle Nového občanského zákoníku (paragraf 2258) má každý nájemce právo na chov zvířat v bytě, a to i v takovém případě, kdy pronajímatel v nájemní smlouvě chov zvířat jasně zakáže. Pokud do nájemní smlouvy pronajímatel vloží své pravidlo, které zakazuje chovat v bytě domácí zvířata, bude tato část smlouvy neplatná. 

 

§ 2258 Nájemce má právo chovat v bytě zvíře, nepůsobí-li chov pronajímateli nebo ostatním obyvatelům domu obtíže nepřiměřené poměrům v domě. Vyvolá-li chov zvířete potřebu zvýšených nákladů na údržbu společných částí domu, nahradí nájemce tyto náklady pronajímateli.

 

Co dělat, pokud zvíře v bytě nechceme?

Budoucí nájemce by měl být k pronajímateli upřímný a vždy mu předem říct o svých záměrech a plánech v bytě. Tak, jako nebude tajit, že kromě manželky bude byt obývat i malé miminko, stejně tak by neměl zapírat ani domácí zvíře.

Pronajímatel je oprávněn vybrat si nájemce dle svého uvážení a i přestože musí dodržovat antidiskriminační zákon, o zvířatech není nikde žádná zmínka. Jednoduše tak umožněte prohlídku bytu každému zájemci, a to i tehdy, že víte, že zájemce má například psa. Případně je možné zájemce požádat o to, aby mazlíčka přivedl sebou. Jednoduše si tak uděláte lepší obrázek o tom, o jaké plemeno se jedná.

Nájemce by pronajímateli neměl nic tajit, Zdroj: Forbo

Zkuste dát zájemci šanci i se zvířetem

Mnohdy býváme k různým situacím skeptickým a možná právě ten milý zájemce se psem může být mnohem lepším nájemcem, než kterýkoliv jiný. Během prohlídky tak seznamte zájemce s chodem a pravidly bytového domu a upozorněte ho na vaše obavy z problémů, které by zvíře mohlo způsobit. V případě potřeby je férové se se zájemcem pobavit o případném vyšším nájmu, nebo kauci. 

 

Jak snadno vyčistit černý, bílý nebo jinak barevný dřez?

 

Nájemce by na druhou stranu měl být ohleduplný nejen k majiteli bytu, ale i k jeho sousedům a všem obyvatelům a měl by zajistit bezproblémové podmínky i v případě, že s ním v bytě bude bydlet domácí mazlíček. Rozhodně by neměl obtěžovat obyvatele domu nadměrným hlukem nebo agresí. Vhodné je si také sjednat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zvířetem, které by v případě nepříjemností problém vyřešilo.

Řešením je zvednutí nájmu, nebo vyšší kauce.
Zdroj: Pixabay

Zdroj: Novinky.cz, Ulovdomov.cz, Bezrealitky.cz, Občanský zákoník

 

Může se LED v lampě vyměnit?

 

 


You must be logged in to post a comment Login