Architektura a design

Moderní dřevostavba, kterou rozhodně nepřehlédnete

Od   | 

Návrat ke všemu přírodnímu je celosvětový trend, který se bude ještě zesilovat. Ve firmě, která se primárně zabývá recyklací námořních nákladních kontejnerů, si to uvědomili, a pro tentokrát sáhli po dřevu. Výsledkem je moderní dřevostavba, která na 30 m2 poskytuje dostatečně pohodlné bydlení. Je to tzv. mobilní dům k trvalému bydlení.

Dům navrhl architekt D. Pedror Sandoval Rivera, který vycházel z toho, že v domě nebude bydlet mnoho lidí, a tak mohou být prostory maximálně propojeny. Důležité také bylo hledisko návaznosti na okolí. Proto je celá jedna stěna prosklená, francouzskými okny lze vyjít na terasu, která může být 6 nebo 15 metrů čtverečních velká. 

Další velké okno zasadil architekt do ložnicové části, odkud mohou majitelé pozorovat přímo z lůžka půvabné okolí. Přejí-li si soukromí, pak není nic snazšího než zatáhnout závěsy. Určitou intimitu tu dodávají prodloužené hlavní panely, které zároveň plní estetickou funkci. Vzhled domu díky nim velmi nápadný.

Z příjezdové strany má dům jen několik vysokých úzkých oken, to proto, aby tu majitelé našli soukromí a aby ho bylo možné pohodlně zařídit. Prodloužené panely přidávajíc stavbě na objemu, což je díky tvaru efektní. Velký důraz byl kladen na dlouhou životnost dřevěné fasády. Ta je povrchově chráněna  speciálním lakem, který zachovává původní vzhled dřeva a zpomaluje proces fotodegradace díky nanodimenzionálním UV filtrům. Lak také chrání před prachem díky speciálním voskům s hydrofobními vlastnostmi, které zajišťují snížení retence částic pro snadné čištění a údržbu. 

Díky prodlouženým hlavním panelům vznikla ze strany zastřešená terasa, na kterou je možné vyjít z ložnice.

Interiér není pozadu

Moderní dřevostavbě jde na ruku i vzhled interiéru. Uvnitř jsou ponechány dřevěné panely, které navazují na okolní přírodu. Pevnou součástí je integrovaná kuchyně, která tvoří hlavní centrum obytného prostoru. V zádech jsou začleněny skříňky zabírající plochu až ke stropu,na panel navazuje koupelna s toaletou.

Ložnice není oddělena dveřmi a je umístěna do zadní část prostoru. Velké ateliérové okno opticky zvětšuje místnost a dovoluje i vyjít na terasu. Majitelé zvolili dřevěný nábytek, které ladí s celkovým pojetím interiéru.

Koupelna navazuje na záda kuchyně a je jako jediný prostor uzavřená. Vešel se sem sprchový kout a umyvadlo s prostornou odkládací plochou. Součástí je i toaleta. Dřevo je z praktických důvodů doplněno dlažbou.

K celkovém u vzhledu a dojmu z dřevostavby samozřejmě přispívá i okolí, do kterého je stavba zasazena. Záběry z této realizace pocházejí až z Chile, ale vám určitě nechybí bujná fantazie, a tak si tento moderní nevšední domek dokážete představit i na vašem vysněném místě.

Zdroj: Premium Box


You must be logged in to post a comment Login