Architektura a design

Mobilní domy

Od   | 

Mobilheim, mobilehome, mobilhaus  či holiday home, to všechno jsou názvy pro přemístitelné domky, a to buď na kolech, nebo pomocí návěsu. Mobilní domy, ale můžeme také rozebrat a po částech převézt na jiné místo.

Mobilní domek lze umístit na základě územního souhlasu, ale pozemek musí být zahrnut v územním plánu. Jde však o řešení bez kolaudace.

Mobilní domek lze umístit na základě územního souhlasu, ale pozemek musí být zahrnut v územním plánu. Jde však o řešení bez kolaudace.

Tento trend k nám přišel ze zahraničí, kde byly používány především k účelu rekreace a sezónního bydlení. Z hlediska komfortu jde o  mezistupeň mezi domkem a karavanem, především k účelu rekreace a sezónního bydlení. Také české mobilní domky si během posledních 10 let u nás našly své příznivce a hlavně výrobce. Lidé si toto netradiční bydlení pořizují z důvodů nižších finančních nákladů a pro  rychlost realizace. Je to i cesta pro mnoho mladých lidí.

Mobilní domky je možno z technického hlediska rozdělit na dva druhy. Prvním jsou mobilní domky českých výrobců, které jsou v  podstatě plnohodnotnou dřevostavbou s prvky mobility. Rozloha vyráběných mobilních domků není nijak omezená. Skládají se z modulů do jakékoliv velikosti, jsou demontovatelné a lze je přesunout na jiné místo. Druhou kategorií jsou pak již použité mobilheimy, které se do České republiky dováží  ze zahraničí. Ty však nejsou určeny k  trvalému bydlení, protože nesplňují naše normy a většinou nejsou zateplené.

České mobilní domky

Rozloha vyráběných mobilních domků není nijak omezená. Skládají se z modulů do jakékoliv velikosti, jsou demontovatelné a lze je přesunout na jiné místo.

Rozloha vyráběných mobilních domků není nijak omezená. Skládají se z modulů do jakékoliv velikosti, jsou demontovatelné a lze je přesunout na jiné místo.

Mobilní domky vyráběné v České republice obecně splňují technické požadavky na rodinné domy stanovené ve vyhlášce č. 268/2009 Sb. Jde například o výšky stropu, zateplení, jsou vybavené normalizovanými rozvody elektřiny, vody atd. Dále podle přání zákazníka a podle požadavků stavebního úřadu v konkrétním místě lze domek zhotovit jako mobilní, to znamená, že může mít podvozek a kola.  Stejně tak ale dům může stát třeba na základové desce nebo na betonových základových pásech či patkách.

Legislativa a mobilní domky

Z hlediska platné legislativy jsou mobilní domky považovány za výrobky, které plní funkci stavby. Tou se rozumí veškerá stavební díla, která vznikají stavební nebo montážní technologií.  Mobilní domek lze umístit na základě územního souhlasu, ale pozemek musí být zahrnut v územním plánu. Jde však o řešení bez kolaudace. Takový dům nevyžaduje předložení projektové dokumentace. Je možno doložit pouze jednoduchý plánek s pohledy a řezem a technickou zprávu. Dále  prohlášení o shodě na všechny použité součásti, a to dle požadavku konkrétního stavebního úřadu.

Sympatická je i rychlost realizace mobilních domků. Výroba v dílně trvá dva měsíce a samotné osazení dva dny. Jeden den se dům doveze, složí na připravené základy nebo patky, napojí se na připravené rozvody  a druhý den se zhotoví finální fasáda.

Co je potřeba k tomu, aby se dal domek převézt na jiné místo?

Především musí mít podvozek. Počítá-li se s tím, že se za rok za dva odveze jinam, je třeba, aby byl spíše menších rozměrů. Větší domy se však dají rozebrat.

Fotogalerie:

Text: ing. Tomáš Václav Zahradník, Foto: Freedomky, Domestav plus, Dům za cenu auta, Eko bydlení, Mobilák, Mobile Point Corporation, a. s., Na zeleno,Úsporné bydlení, iGnat

Související články:

Katalogový či individuální projekt rodinného domu?

Co je třeba vědět o pozemku určeném ke stavbě rodinného domu.

Projekty rodinných domů. Víte vše?

Co je nutné vědět o odstupových vzdálenostech na pozemku.

Orientace rodinného domu na pozemku.

Architektura

Komentáře

ZANECHTE ODPOVĚĎ

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *