Články

Menší spotřeba energií může znamenat vyšší paušální poplatek

Od   | 

Snažíte se šetřit energie ze všech sil, abyste co nejvíc odlehčili váš rodinný rozpočet? Pak byste měli vědět, že čím menší máte spotřebu, tím větší vliv na celkovou cenu má měsíční paušální poplatek. U vyšší spotřeby by vás zase měla zajímat cena samotné komodity.

Velký a rychlý nárůst cen energií v minulém roce znamenal nutnost jejich zastropování od státu. V posledních měsících však dodavatelé přicházejí s tím, že postupně zlevňují. Úprava ceníků se však týká také měsíčního paušálního poplatku. A ten naopak stoupá. Natolik nenápadně, že si toho možná nevšimnete.

Nižší spotřeba znamená vyšší paušální poplatek. Zdroj: Pixabay

Z čeho se počítá cena energií?

Cena energií se počítá ze dvou základních částí. Z regulované složky a obchodní složky. Regulovaná složka je pevně stanovená Energetickým regulačním úřadem. U všech dodavatelů je stejná. Tato cena oproti loňskému roku klesla. Regulovaná složka tvoří asi 20 procent výsledné ceny u elektřiny a 11 procent u plynu.

Nové baterie do kuchyně?

 

S cenou může hýbat nejvíc samotný dodavatel

Dodavatel může s cenou hýbat nejvíc u obchodní složky. Ta skrývá cenu za surovinu, dále pak měsíční paušál (ten se platí i při nulovém odběru). Ten se stal pro dodavatele manévrovacím prostorem při sestavování aktuální ceny.

Co tvoří cenu energií? Zdroj: Canstockphoto

Paušál je tvořen relativně nízkou částkou, jedná se o maximálně 157 Kč měsíčně. Loni se však u většiny dodavatelů pohyboval na polovičních hodnotách. I proto si jej nikdo příliš nevšímal. Rodiny, které mají nízkou spotřebu, mohou na nedávno zvýšeném paušálu zaplatit ročně víc.

Máte v domácnosti malou spotřebu?

U plynu i elektřiny platí, že výsledná částka na faktuře může být o něco vyšší, než jaký je cenový strop. Čím menší máte spotřebu, tím větší vliv má paušální poplatek na celkovou cenu.

Zdroj: penize.cz, finance.cz

 

Jaký radiátor vybrat do koupelny?

 

 


You must be logged in to post a comment Login