Rady a tipy

Mazlíček v domácnosti? Víme, jak mít čistý domov i s ním

Od   | 

Převážná většina českých domácností má zkušenosti s chovem domácích mazlíčků. Nejčastěji jde o kočky a psy. A není divu – domácí mazlíčci jsou skvělými společníky, často jsou považováni za členy rodiny. Jejich chov s sebou však jednu nevýhodu přináší – chlupy a zápach.

Pravidla učte od prvních měsíců. Psi jsou chytří a celkem rychle pochopí, co se od nich chce. Zdroj: Pexels

Máte doma chlupatého kamaráda? Pak je téměř nemožné mít doma neustále uklizeno – chlupy najdete na pohovce, v posteli, v koberci, ale i na oblečení. Nemluvě (zpočátku) o občasné loužičce. Naštěstí existuje několik triků, které vám s údržbou vaší domácnosti pomohou.

Problém ve formě loužiček

U starších psů vás tento problém nejspíš trápit nebude, u štěněte se však s problémem loužiček pravděpodobně budete. Z podlahy je odstraníte bez potíží. Horší to bude s kobercem a čalouněním. Víme, jak na to.

Jak odstranit loužičku z koberce

Pokud se loužička dostane na koberec nebo na sedačku, můžete jako první pomoc vyzkoušet vodu, ocet a jar. Před tím však loužičku co nejvíc vysušte – třeba papírovou utěrkou nebo hadříkem. Směs jaru, vody a octa nechte působit několik minut a setřete vlhkým hadrem.

Na čištění pohovky můžete vyzkoušet ocet. Zdroj: Pexels

Pokud se loužičce objeví na pohovce, je dost možné, že vám po loužičce zůstane na čalounění flíček. Octem však dokážete eliminovat alespoň zápach. V případě, že se vám pohovku nepovede vyčistit, zavolejte si na pomoc profesionála.

Chlupy všude

Už se vám stalo, že k vám přišla návštěv a host na sobě měl při odchodu spoustu chlupů z pohovky? Pak vám doporučujeme pohovku očistit vlhkým hadříkem – chlupy se slepí k sobě a potom je můžete vyhodit. Pokud jsou chlupy na přehozu, společně s vlhkým ručníkem a utěrkou namočenou v aviváži je dejte do sušičky a na chvíli zapněte sušení teplým vzduchem.

Pokud je čalounění nesnímatelné, můžete z něj chlupy odstranit pomocí lepicí pásky, případně lepicího válečku. Chlupy se na ně jednoduše přilepí.

Na odstranění chlupů celkem dobře pomáhá navlhčený hadřík. Máte-li čas vyzkoušejte parní čistič na potahové látky. Zdroj: Pexels

Poškrabaný koberec od kočky

Kočka škrábat musí – a proto jí dopřejte škrabadlo (ať už koupené, nebo vyrobené). A to dřív, než si začne své drápky brousit na vašem koberci či čalounění. Pokud se vám nechce škrabadlo kupovat, můžete vzít polínko, které oblepíte zbytkem starého koberce.

Pozor na soky a nožičky u nábytku

Malá a hravá štěňata ráda okusují boty, dřevěné sokly, ale i nožičky nábytku. Pokud chcete zabránit jejich ničení, můžete dané předměty natřít hřebíčkovým olejem. Má hořkou vůni i chuť, které vašeho psa odradí.

 

Vysává i vytírá najednou!

 

 


You must be logged in to post a comment Login