Ložnice

Máte malou ložnici a nevíte, jak ji opticky zvětšit? Tyhle triky vás dostanou!

Od   | 

Kromě obligátního „pořídit si větší byt“ existuje celá řada fíglů, které vám pomohou se s chybějícími metry lépe poprat a zároveň ložnici opticky rozšířit na maximum.

Prvním pravidlem, které je nad všechna pravidla a triky, je vyhodit zbytečné věci. Zavřete oči a zredukujte počet věcí kolem sebe. Budete překvapení, na kolik z nich si vaše srdce po pár dnech ani nevzpomene.

Kromě světlých barev použijte i jednotný materiál. Místnost tak opticky zvětšíte.

Kromě světlých barev použijte i jednotný materiál. Místnost tak opticky zvětšíte.

Barevné tipy – vsaďte na světlé a pastelové barvy

Obecně platí, že malým prostorám sluší světlé odstíny. Díky nim působí prostor větším dojmem. Roli zde hraje nejen barva stěn, ale i podlahy a nábytku. Podlahy tedy vybírejte světlé a v teplých odstínech, nemusíte se bát ani bílé, případně světlých dřevin, jako je například jasan. Ostatně ten se hodí, podobně jako smrk nebo dub, k výrobě nábytku. K výmalbě použijte všechny barvy, které prostor rozzáří, jako například sluníčkově žlutá nebo pomerančově oranžová, či jarní světle zelená. Pro koho by tyto barvy byly příliš křiklavé, může použít světle hnědou (odstín kávy nebo capuccina), případně se hodí všechny pastelové odstíny, a to i modré barvy. Na červenou barvu raději zapomeňte. Kromě toho, že je považována za nejplošší barvu, která místnosti výrazně ubere na hloubce a opticky ji ještě více zmenší, do ložnice zkrátka nepatří.

Nechcete mít jen bílou a nemáte rádi barvy? Doplňte dekoracemi v odstínech černé

Nechcete mít jen bílou a nemáte rádi barvy? Doplňte vše dekoracemi v odstínech černé

Využijte sílu optických klamů

Nejznámějším optickým klamem pro zvětšení místnosti je použití zrcadla. I když je s nimi spojená častější údržba, vypadají luxusně a vaše ložnice se zvětší skoro o polovinu. Místo obrázků tak raději zvolte na stěny zrcadla nebo je využijte v rámci vestavěných skříní – instalujte je na dveře. Podobně, ale s menším efektem, mohou posloužit lesklé plochy, např. nábytková dvířka v lesklém laku nebo kovové prvky (lampy). Máte-li úzkou místnost, pak využijte optiku vodorovných pruhů, které prostor opticky rozšiřují a snižují. Svislé pruhy místnost naopak zvyšují a zužují. Netroufnete-li si hned na tapety, můžete tento fakt využít třeba při pokládce podlahové krytiny, nebo najít vhodný vzor na koberci. Nechcete-li dekor, pak můžete použít třeba jen kusový koberec nebo běhoun a položit ho správným směrem. A nezapomeňte, že tyto triky budou fungovat i na závěsech a povlečení.

Zrcadla zvolte tak, abyste z lůžka na sebe přímo neviděli.

Zrcadla zvolte tak, abystena sebe neviděli přímo z lůžka .

Svítidla nasměrujte vzhůru

Výběr osvětlení spousta lidí naprosto podceňuje, v malé místnosti však toto pravidlo platí dvojnásob. Špatně zvolená svítidla udělají z ložnice mauzoleum posledního odpočinku. V tomto směru je tedy nejlepší obrátit se na odborníky, kteří vám vyberou světla na míru. Zároveň se rozlučte s opulentními křišťálovými lustry. Krása bývá v jednoduchosti, která je v malých interiérech zapotřebí. Optického zvětšení ložnice dosáhnete také světly otočenými do stropu či umístěnými přímo před zrcadlo.

Střešní okna jsou v malé místnosti výhrou.

Střešní okna jsou v malé místnosti výhrou.

Subtilní nábytek vyhrává

Malé místnosti rozhodně nezastavujte robustním nábytkem. Vhodné jsou odlehčené konstrukce, ideálně na nožkách, tam kde to jde, zvolte závěsnou variantu. Ať už to jsou komody, úložné skříňky nebo noční stolek. Toto řešení totiž dodá místnosti vzdušný dojem. 

Přestože je lůžko velké a zabírá celou šíři místnosti, nemáte pocit zastavěného prostoru. Je to díky subtilní konstrukci

Přestože je lůžko velké a zabírá celou šíři místnosti, nemáte pocit zastavěného prostoru. Je to díky subtilní konstrukci. Běhoun navíc místnost opticky prodlužuje.

3D tapety bezpochyby místnost opticky zvětšují

3D tapety bezpochyby místnost opticky zvětšují

Fotogalerie:

Související články:

Tři různá řešení pro spaní v malém bytě

A kam schováváte erotické pomůcky vy?

Pěkně krytá záda

Nejčastější chyby ve feng shui, které děláme ve svých domovech

 

You must be logged in to post a comment Login