Osvětlení

Lustr tvoří dominantu interiéru. Myslete na jeho funkčnost i symbiózu s ostatním vybavením

Od   | 

Ať už si vyberete jednoduchý závěsný lustr, nebo ozdobný kousek, vždy bude výrazným prvkem vašeho domova. A tak přemýšlejte, co přesně má osvítit a jak ladí s ostatním vybavením. 

Trendem je kombinovat několik svítidel najednou. Zdroj: Aulix lighting

Kam lustr patří?

Své místo má určitě v místnostech s vysokým stropem. Tam nevybírejte žádné malé a nenápadné kousky. Rozhodně se hodí velké modely. V běžně vysokých místnostech už můžete výběr lépe přizpůsobit celkovému zařízení místnosti. Protože dnes už míváme doma mnohem více svítidel než dřív, není nutné, aby lustr visel přímo uprostřed místnosti. Klidně ho dejte kamkoliv, kam vám zapadá z estetického i funkčního hlediska. Často to bývá nad jídelním nebo konferenčním stolem.

Lustr Pirce mini, Artemide

Lustr vybírejte s ohledem na výšku stropu. Zdroj: Artemide

Vyberte vhodný tvar a materiál

Výrobci se předhánějí v tom, jaký tvar a materiál zákazníkům předložit. Koupit můžete nejrůznější tvary lustrů. K výrobě modernějších kousků se používá část sklo, kov, dřevo a plast ve všech podobách a barvách. Materiály se různě kombinují a často doplňují o běžnější, které doladí estetický dojem.

K vysokému stropu lustr patří. V úzkých místnostech oceníte kombinaci několika menších seřazených vedle sebe a do nižších prostor se hodí přisazené stropní lampy nebo modely s rozložitými rameny.

Lustr do jídelny

Jídelní stůl potřebuje dostatečně silné a hezké světlo. Když nad něj umístíte zajímavý lustr, celý jídelní kout tím pozvednete a hned se vám bude lépe stolovat. Nezapomeňte ale, že světlo nesmí osoby u stolu oslňovat nebo jim bránit ve výhledu na ostatní stolující. Vhodné jsou lampy s výškově stavitelným závěsem.

Zdroj světla nesmí oslňovat přísedící. Zdroj: Eglo

V obývacím pokoji lustr kombinujte s dalšími lampami

Obývací pokoj patří k největším místnostem bytu, a tak je třeba to osvětlit více částí. Lustru proto dejte prioritu, ať interiér zdobí, doplňte ho ale dalšími typy svítidel. Tam, kde to výška stropu umožní, zvolte integrovaná světla v podhledu, použít ale můžete i nástěnné modely nebo stojací lampy. Je-li místnost velká, pak můžete samozřejmě kombinovat všechny typy svítidel. Nezapomeňte na inteligentní žárovky, které můžete stmívat a volit jejich barvu. Ovládají se z mobilu a je možné je mezi sebou kombinovat.

Velmi oblíbená jsou v poslední době také látková svítidla, která dokážou interiér zútulnit a pocitově zateplit. Trochu náročnější je údržba, protože se nedají tak snadno vyčistit. Volte proto jednoduché tvary, na kterých se méně usazuje prach a lze je snadno čistit.

Odpočinkové světlo do ložnice

Do ložnice chodíme odpočívat a relaxovat, proto je ideální zvolit sem nepřímé osvětlení. Znamená to, že světlo se odráží od stropu a dopadá do místnosti. Získáme ho buď LED pásky integrovanými v podhledu, nebo svítidlem, jehož zdroj světla svítí vzhůru. Prim převzaly LEDkové zdroje světla, o kterých se traduje, že nepatří do ložnice. Je to pravda jen z části. Nepatří sem ty, které mají vysoký podíl modrého světla. To značí počet Kelvinů a platí, že od 5 500 K je světlo podporující naši aktivitu a tudíž není vhodné pro odpočinek. Do ložnice je ideální teplé bílé světlo s cca 3 200 Kč; pro představu plamen svíčky má cca 2 000 K.

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login