Kuchyně

Lesklý nábytek ustupuje matným povrchům. Proč převzaly vládu a jak se o ně správně starat?

Od   | 

Nábytek ve vysokém lesku je pomalu out a na jeho místo nastupují matné povrchy. Tuto skutečnost potvrzují i největší světové nábytkářské veletrhy. Proč se dostávají do popředí? Na co se zaměřit při nákupu a jak o ně pečovat?

Matný povrch působí velmi elegantně. Zdroj: Casamoderna

Matné povrchy umí zjemnit každý barevný odstín, vypadají příjemně a jsou hebké na dotek. Eliminují odrazy světelných efektů. Nepromítají se do nich světla, odlesky nebo předměty. Proto zůstávají stále stejné. Při jejich výběru je důležité se zaměřit především na kvalitu provedení a později věnovat svému nábytku potřebnou péči.

Povrchy s fólií, nebo s akrylátem?

Matné foliované povrchy jsou známou klasikou. Čím dál oblíbenější jsou v poslední době matné akrylátové materiály, které mají spoustu pozitivních praktických vlastností. Ideální je volit takové, které mají úpravu proti otiskům prstů a šmouhám. Nebude na nich vidět každý dotyk.

Matné odstíny se dobře kombinují. Zdroj: Casamoderna

Zajímavé dekory a výběr barev

Matná dvířka mají mnoho designových možností. Oceníte široký výběr dekorů a barev, kdy navíc každý barevný odstín působí v matném provedení mnohem jemněji než ve vysokém lesku. Vypadá vždy stejně a je jedno, zda svítí sluníčko, nebo je zataženo. Oblíbenou variantou je klasická bílá, béžová připomínající cappuccino, jemné pastelové tóny šedě a hnědě. Odvážlivci mohou zvolit klidně žlutou nebo elegantní modrou.

V matném povrchu se neodráží okolí. Zdroj: Home Style

Jak se starat o matné povrchy?

Je péče o matné povrchy náročná nebo ne? Zde samozřejmě záleží na kvalitě zvoleného nábytku a jeho provedení. Levnější kousky bývají opatřeny jen matnou fólií. Na takovém povrchu vznikají poměrně jednoduše skvrny od potravin nebo nápojů a pro jejich odstranění je velmi důležité, aby nezaschly. Odstranit nečistoty je pak hračka. Stačí trochu vody s běžným úklidovým prostředkem – ne abrazivním. Různé mastné fleky, zbytky nápojů, potravin a usazeniny můžete odstranit roztokem mazlavého mýdla a jemného kartáčku. Roztok by měl být třicetiprocentní. Skvrny odstraníte také saponátem nebo jiným přípravkem obsahujícím alkohol. Pozor na koncentraci. Ta by neměla překročit 10 %. Čistěte opatrně, příliš nedrhněte a nepoužívejte žádné agresivní přípravky nebo drátěnky. Mohli byste si povrch zbytečně poškodit.

Nepoužívejte zabarvené přípravky k čištění, protože by mohly zanechat stopy na fólii. Pokud máte nějaký přípravek a nejste si jistí, zda nedojde k něčemu podobnému, můžete ho vyzkoušet na maličkém kousku na místě, které není vidět.

Na matný lak nesmíte hrubě

Matný lak vypadá velmi efektně. Lze ho dosáhnout využitím polyuretanových barev a moderních technologií. Je kvalitnější než fólie, ale stále při jeho údržbě myslete na opatrnost a zacházejte s nábytkem jemně. Velké a hrubé drhnutí by mohlo pokazit matný efekt. Při použití agresivních prostředků někdy dojde k nepěkným barevným změnám či skvrnám na nábytku. Matným lakovaným povrchům bohatě postačí vlažná voda, do které přidáte maximálně trochu mýdla či saponátu. Pak vezmete měkký hadřík a čistíte. Rozhodně se vyhýbejte pískovým čističům a přípravkům s acetonem a s obsahem alkoholu nebo benzinu.

K matné bílé se skvěle hodí dubové dřevo, zdroj: Decoland

Odolný akrylát

Matné akrylátové povrchy jsou velmi oblíbenou variantou. Snadno se udržují, jsou praktické a odolné. Akrylátová dvířka bývají opatřena při převozu a montáži fólií, takže jsou chráněna před poškozením. Po smontování nábytku se odstraní a ihned poté byste je měli nastříkat antistatickým přípravkem, který uzavře póry akrylátu. Během dvou týdnů dojde k potřebnému vytvrdnutí povrchu, který je tím pádem odolnější a jen tak se nepoškodí. Po té ho aplikujte asi jednou měsíčně a rozetřete bavlněným hadříkem. Na hrubší nebo hůře odstranitelné nečistoty se více hodí saponátový roztok. Nezapomeňte zacházet s nábytkem jemně, a nakonec opět aplikovat antistatický sprej. Pokud budete svým věcem věnovat dostatečnou péči, zůstanou stále jemné, hezké a funkční dlouhou dobu.

Nebojte se barev v matném provedení. Zdroj: Ikea

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login