Osvětlení

Pravda o LED diodách

Od   | 

S LED diodami se v posledních letech roztrhl pytel. Všichni už vědí, že mají velmi nízkou spotřebu energie a velmi dlouhou životnost. Málokdo už však ví, že jejich světlo je nepříznivé pro náš biorytmus. Proč tomu tak je?

Chystá se návrat k wolframovému vláknu?

Chystá se návrat k wolframovému vláknu?

Led diody svítí takzvaným trichromatickým světlem, to znamená, že jejich barva je složená ze tří barev, červené-zelené-modré. A právě poslední z nich není našemu organizmu příznivě nakloněna. Modrá vlnová délka totiž blokuje tvorbu melatoninu. Tento hormon produkovaný epifýzou má vliv na hypotalamohypofyzární systém a vzestup jeho hladiny je spojen s potřebou spánku. Má tedy důležitou funkci v řízení rytmu den-noc. Co se tedy stane, když bude náš domov osvětlovat pouze Led diodové světlo? Tvorba melatoninu bude výrazně potlačena a do našeho organizmu se nedostane informace o tom, že tělo má odpočívat. Možná se to mnohým může zdát praktické, jenže tělo prostě odpočívat musí. Z dlouhodobého hlediska si proto neblaze zahráváme se zdravím.

Co s tím?

„Řiďte se přírodou a sviťte doma ve stejnou dobu, jako svítí slunce. Po jeho západu je ideální svítit svíčkami, nebo světlem z krbu. Oheň totiž nemá modré světlo. Pokud toto nestačí, pak používejte zdroje, které neobsahují modrou vlnovou délku. Patří sem žárovky s wolframovým vláknem, které je navíc ideální stmívat,“ konstatuje Hynek Medřický z osvětlovacího studia Artemide.

Jenže od roku 2009 se postupnými kroky plní nařízení Evropské komise ES 244/2009. To ujednává, že se na trh nesmí uvádět světelné zdroje, jejichž energetická třída je horší než třída B. A sem právě patří standardní žárovky. Zatímco původně měla proběhnout poslední etapa letos v září, nově se úplný zákaz výroby klasických žárovek odsunul na 1. září 2018 (Změna nařízení ES 1428/2015).

Máme tedy ještě dva roky, které třeba postačí americkým vědcům z Massachusettského technologického institutu. Ti totiž oznámili, že vyvinuli technologii výrazně zvyšující účinnost žárovek. „Díky nanotechnologii vyvinuli strukturu z tenkých vrstev krystalů, která obklopuje žhavicí vlákno. Propouští jen viditelné světlo a zachycuje unikající infračervené záření. To je zpátky absorbováno a částečně vyzařuje opět v podobě viditelného bílého světla. Je to takové malé perpetum mobile,“ vysvětluje Hynek Medřický. 

Jak moc je bílé světlo opravdu bílé?

U zdrojů světla bychom měli sledovat i CRI. CRI (Color Rendering Index)  je číselný údaj, díky kterému můžeme porovnat různé zdroje bílého světla z hlediska kvality reprodukce barev pozorovaných lidským okem. Stupnice se pohybuje v rozmezí 0-100 a platí, že čím je index nižší, tím větší je zkreslení barev. V běžném životě si můžeme představit jako hodnotu 100 svit slunce, tedy přesnou barvu na denním světle. „U LED diodových světel by měla být hodnota CRI alespoň 95, ale už jsou k dispozici i LED diody s CRI 98. Číslo by mělo být uvedené na krabičce žárovky, u pásků by nám ho měl dokladovat prodejce,“ vysvětluje Hynek Medřický z Artemide.

Text: Lenka Zahradníková, Foto: archiv, Kontakt: Artemide

Související články:

Light & Building 2016 a nové trendy v osvětlení

Rozhovor s Ingo Maurerem

Lustry a stropní svítidla – 30 tipů pro váš obývací pokoj

LED diody a jejich použití

Zrodila se nová kreativní svítidla


You must be logged in to post a comment Login