Obývací pokoje

Květiny do přesluněného bytu

Od   | 

Jedním z kritérií při výběru bytu je i poloha vůči světovým stranám. Bezesporu vyhrává ten s okny na jih a se sluníčkem po celý rok, dokonce i  v zimě. Jenže jak takový prostor zvelebit květinami, když jim sluneční žár vypaluje listy a zemina je vyprahlá již během několika hodin?

Tím nejjednodušším řešením je zastínění, ale kdo by chtěl bydlet v bytě, jehož okna se v létě musí zaclonit, aby květiny přežily? V přesluněném bytě se daří sice jen některým rostlinám, ale vybereme-li je správně, pak jimi domov proměníme k nepoznání.

Pro Dracaenu marginatu je typický holý stonek nesoucí růžici z úzkých listů zbarvených podle druhu. Roste pomalu, do výšky okolo 150 cm. Ve své domovině (Madagaskar) však roste jako strom až tři metry vysoký.

Pro Dracaenu marginatu je typický holý stonek nesoucí růžici z úzkých listů zbarvených podle druhu. Roste pomalu, do výšky okolo 150 cm. Ve své domovině (Madagaskar) však roste jako strom až tři metry vysoký.

Inspirace ze středomoří

Obecně platí, že do přesluněného bytu jsou vhodné květiny, které běžně rostou ve středomoří, některé druhy jsou přivezeny z míst, kde slunce praží celý rok (Afrika, Mexiko), ty jsou ale díky šlechtění už přizpůsobeny našim podmínkám. Vybíráme tedy květiny, kterým nevadí sluneční žár a naopak ho k životu potřebují. Patří sem například některé druhy palem (cycas, Kensia), kaktusů (opuncia microdasys), dužnatky (Echeveria derenbergii, Echeveria elegans), oliva, strelitzia, agave, aloe vera ad. I přesto některé z nich nemůžeme vystavit přímému úpalu, k životu totiž navíc potřebují vánek, který v uzavřeném prostoru chybí. Mohou tedy být na přímém slunci, ale venku, kde proudí vzduch. Proto se před koupí dobře informujte na přesné podmínky, ve kterých se rostlinám bude líbit, a zvažte, zda je opravdu můžete poskytnout. Některé květiny sice patří k finančně náročným, nicméně exotický vzhled dodá interiéru potřebné kouzlo.

Do přesluněného bytu vybíráme květiny, které potřebují dostatek slunce. Patří sem některé druhy palem (cycas, Kensia), kaktusů (opuncia microdasys), dužnatky (Echeveria derenbergii, Echeveria elegans), oliva, strelitzia, agave, aloe vera  ad.

Do přesluněného bytu vybíráme květiny, které potřebují dostatek slunce. Patří sem některé druhy palem (cycas, Kensia), kaktusů (opuncia microdasys), dužnatky (Echeveria derenbergii, Echeveria elegans), oliva, strelitzia, agave, aloe vera ad.

Kde nakupovat

Až na výjimky většina exotických květin nepatří k běžným artiklům květinářství, ale objednávají se. Právě to zajistí jejich kvalitu a čerstvost. Najdete-li je přece jenom v některém z obchodů, ptejte se po jejich původu a jak dlouho jsou na území naší republiky. Odborníci doporučují alespoň dvouměsíční aklimatizaci, podle které se pozná, zda se květině u nás bude líbit. A jak poznáme, že nepřežije? Jednoduše, během této doby začne sesychat a opadají jí listy. Už s ohledem na vyšší pořizovací částku je zřejmé, že je výhodné počkat na kvalitní kus, který nám bude dělat radost mnoho let.  Zkontrolujme proto také dostatečnou prokořeněnost.

Nezapomínejte květiny rosit.

Nezapomínejte květiny rosit.

Postarejme se, vyplatí se to

Exotické květiny zvyklé na přímé slunce potřebují dostatečnou vlhkost. Z tohoto důvodu je nesázíme do zeminy, která neudrží vláhu a během několika hodiny vyschne. Vhodný je například seramis nebo managrin, které vláhu udrží. Květináče automaticky vybavujeme indikátorem vlhkosti.

Aloe vera (aloe léčivá), původ: Kapverdské ostrovy, Kanárské ostrovy, Středomoří, péče: vyvarujte se příliš vlhké půdě, v létě přihnojujeme, rozmnožování: u starších rostlin výběžky, z větších rostlin lze brát vrcholové řízky

Aloe vera (aloe léčivá). Původ: Kapverdské ostrovy, Kanárské ostrovy, Středomoří. Péče: vyvarujte se příliš vlhké půdy, v létě přihnojujeme.Rozmnožování: u starších rostlin výběžky, z větších rostlin lze brát vrcholové řízky.

Strelitzia reginae (strelície královská), původ: Kapsko, Jižní Afrika, péče: jsou vděčné za pravidelnou hnojivovou zálivku, rozmnožování: dělení rostlin na jaře

Strelitzia reginae (strelície královská). Původ: Kapsko, Jižní Afrika. Péče: jsou vděčné za pravidelnou hnojivovou zálivku. Rozmnožování: dělení rostlin na jaře

Džus z aloe vera

Juice z aloe vera

Džus z aloe vera

 


1 Komentář

  1. Pingback: Nemáte zahradu? Nevadí. Vysaďte stromy uprostřed obýváku! - HomeInCube

You must be logged in to post a comment Login