Inspirace

Kurkuma jako výborné koření i jako zajímavá pokojovka

Od   | 

V asijské kuchyni nikdy nechybí tradiční, sytě oranžové koření kurkuma. Pokrmům dává chuť i barvu. Kurkuma pochází z Asie a jejímu pěstování se nejvíce věnuje Čína, Filipíny, ostrov Jáva, ale i Indie. Věděli jste, že se zároveň jedná o pěknou kvetoucí pokojovou rostlinu, kterou lze pěstovat i u nás?

Kurkuma je také zajímavá pokojová rostlina. Zdroj: Pixabay

Rozeznejte kurkumu na okrasu a pro sklizeň

Pokud se rozhodnete kurkumu pěstovat jako koření, je potřeba sáhnout po kurkumovníku dlouhém, latinsky Curcuma longa, nebo po Curcuma rotundifolia. Pouze z těchto druhů lze získat tolik oblíbené koření. Vystačíte-li si pouze s okrasnou pokojovou rostlinou, ze které koření nezískáte, sáhněte po kurkumovníku okrouhlistém nebo kurkumovníku růžovém připomínajícím svým květem tulipán. 

 

 

O kurkumě

Kurkumu řadíme mezi vytrvalé rostliny patřící do zázvorovité čeledi, která dosahuje výšky od 40 do 90 centimetrů. Ze zduřelého hlízovitého oddenku vyrůstají kořeny a listy, které mohou dosahovat délky klidně i půl metru. Listy vyrůstají zprvu svinuté a rozevírají se až později, kdy mezi nimi pomalu vyrůstají i klasy květů. Za plod kurkumovníku se považují mnohosemenné tobolky.

Část kořenu můžete zasadit a vyroste nová rostlinka. Zdroj: Canstockphoto

Pěstování

Kurkuma ocení co nejteplejší místo s vyšší vlhkostí. Ideálně se tak hodí na okenní parapet, na který svítí sluneční paprsky co nejdéle. Vlhkost rostlině zase zajistíme tím, že postavíme nádobu s kurkumou do misky s vodou vysypanou kamínky. Voda se tak bude v těsném blízkosti rostliny odpařovat a poskytne ji potřebnou vlhkost. Ještě před výsadbou kurkumy do květináče umístěte drenážní vrstvu, která zamezí uhnívání rostliny. Samotný substrát by měl být spíše lehký s přidaným pískem. Rostlinu pořídíte jako čerstvě nařezané oddenky, které je potřeba před vysazením trochu zkrátit. Každá část oddenků by měla mít minimálně 2 – 3 pupeny. Oddenky je potřeba vysazovat pupeny nahoru do hloubky asi 3 centimetry. 

Jaké lampy si pořídit na zahradu?

 

Kurkuma ocení letnění

Co má kurkuma opravdu ráda je letnění, které by mělo proběhnout během horkého a vlhkého období. Rostlinu umístěte ven do stínu, nikoliv na přímé sluníčko. Pokud máte na zahradě skleník, může být pro letnění skvělým útočištěm. Během letnění rostlině poskytujeme pravidelnou zálivku i rosení listů. Pokud teploty klesnou pod 15 °C s letněním končíme a kurkumu opět přesouváme domů. Poté se začnou listy pomalu zatahovat a na zimu rostlinu umísťujeme do místnosti s teplotou okolo 7 – 10 °C. Během zimy nerosíme a i zálivku naopak omezujeme. Koncem března, nebo začátkem dubna opět přemísťujeme na teplé místo a ideálně přesazujeme do nového substrátu.

Kurkuma během léta ocení letnění. Zdroj: Pixabay

Čas na sklizeň

Sklizeň kurkumy pro kuchyňské účely nastává po odkvětu. Celou kurkumu z květináče vyjměte a očistěte od hlíny. Pokud se vám zdá hlíza příliš velká, lze ji rozdělit na dvě části a tu druhou využít k dalšímu pěstování a rozmnožení. Oddenky kurkumy důkladně očistěte, odstraňte kořeny a poté vařte. Během vaření kurkuma dosáhne typické oranžové barvy. Po uvaření nechte oddenky uschnout a následně rozemelte jako koření na jemný prášek. 

Z kurkumy můžete uvařit čaj. Zdroj: Canstockphoto

K čemu se kurkuma využívá?

Přestože největší využití má v kuchyni jako koření, oranžové barvivo z kurkumy se často využívá při barvení nejrůznějších textilií, nebo také v kosmetickém průmyslu. Její látky jsou protirakovinné, zvyšují imunitu a podporují tvorbu žluči. Ocení ji také pacienti s žaludečními, nebo ledvinovými problémy. Navíc dokáže pomoci při zvýšeném cholesterolu. V období chřipek a nachlazení je vhodné kurkumu nastrouhat do čaje a pít ji preventivně.

Kurkuma má léčivé účinky a skvělé využití také v kuchyni. Zdroj: Pixabay

Fotogalerie:

 


You must be logged in to post a comment Login