Rady a tipy

Kupujete nové bydlení? Dejte si pozor na nejčastější vady, které nejsou vidět na první pohled

Od   | 

Pořizujete si nový domov a zdá se vám na první pohled naprosto perfektní? Raději se na to nespoléhejte a podívejte se znovu. Někdy se totiž na první pohled výhodná koupě nemusí do budoucna vyplatit. Objeví se rozsáhlé plísně, špatná izolace a další nepříjemnosti. Na jaké skryté vady si dát pozor?

Občanskou vybavenost, budoucí zástavbu, možný hluk, blízkost přírody či dopravní situaci odhadnete pouhým pohledem nebo snadno zjistíte pár otázkami. Některá rizika, zejména technická, se však mohou objevit až později po nastěhování. Věnujte prohlídce vašeho potenciálního domova náležitou pozornost.

Podlahy

Na podlahy se často zapomíná a přitom nám mohou tolik říct. Pečlivě projděte celou podlahovou plochu bytu a soustřeďte se na to, zda nejsou někde nerovnosti a prohlubně. Oprava podlah je finančně náročná. Je někde položený koberec? Nebojte se ho odhrnout a zkontrolujte, zda pod ním není poškozený povrch.

Kromě povrchu podlahové krytiny zkontrolujte i materiál, ze kterého je vyrobená. Nezapomeňte, že vše, co z ní vychází, dýcháte. Dejte přednost přírodním materiálům. Zdroj: Forbo

Divné zvuky

Slyšíte z vedlejšího bytu každé šustnutí nebo spláchnutí toalety? A co prostor stoupacích šachet? Je oddělený od ostatních prostorů pevnou přepážkou? Pokud ne, mohly by vás v budoucnosti nepříjemně potrápit různé zvuky a pachy.

Rozvody elektřiny

Bez elektřiny byste asi bydlet nechtěli. Proto se při prohlídce zeptejte na stav rozvodů, jaký typ je v domě zaveden. Pokud se jedná ještě o staré hliníkové kabely, bude to chtít výměnu. Nejsou totiž příliš bezpečné. Mohou jiskřit, prskat a v některých případech vedou ke vzniku požáru.

Při pořízení novostavby byste měli dostat průkaz energetické náročnosti budovy – PENB, revizní zprávy ke všem technickým zařízením a projektovou dokumentaci. Ověřte si, že je nemovitost zkolaudovaná pro účel, kvůli kterému ji kupujete.

Vzduch v bytě nebo domě

Často může pomoci i nos. Necítíte v místnostech zatuchlinu? Zdá se vám, že je tam divná zima? Obojí může ukazovat na příliš velkou vlhkost. Zpozorněte také v případě, kdy je v bytě až podezřele moc různých vonných svíček, difuzérů apod. Je totiž možné, že se majitelé snaží zamaskovat jiný problém, například pach hniloby, mokrých zdí apod.

Otevřené okno a vonné svíčky mohou být ukazatelem na nešvar zvaný zápach. Zdroj: Pixabay

Odtok vody

Odtéká dobře voda z umyvadla, sprchového koutu a z vany? A jak splachuje toaleta? Nešíří se z odtoku nepříjemný zápach? To by ukazovalo na problém s kanalizací, a pokud nemovitost koupíte, tak i na váš budoucí problém.

Za skryté vady se obecně považují všechny ty, které nebyly při převzetí bytu či domu vidět, ale už existovaly a ukázaly se při užívání. Nebojte se ozvat, protože na to pamatuje i občanský zákoník. Takové vady můžete reklamovat do pěti let od nabytí nemovitosti.

Topení

Častou skrytou vadou je nedostatečné nebo nefunkční topení. To odhalíte jen těžko v případě, že kupujete nemovitost v létě. Můžete ale trvat na vyzkoušení. Protože vadné topení může být i nebezpečné, nezapomeňte si vyžádat revizní zprávy a zkontrolujte, zda byly dodrženy pravidelné prohlídky. Nechte si také ukázat vyúčtování, abyste měli představu o tom, na kolik vás přijde topná sezona. K finančně nákladným patří dozajista vytápění za pomocí elektřiny. O něco levnější je topení prostřednictvím zemního plynu. Tyto dvě možnosti se zároveň řadí k těm nejoblíbenějším.  

Na trhu je řada designových otopných těles, nechte je ve svém domově vyniknout. Zdroj: Zehnder

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login