Koupelny

Kulturní revoluce v koupelně

Od   | 

Průmyslový designér Christoph Behling si s námi povídal o tom, co je pro něj v jeho profesi nejdůležitější, proč bude mít polovina všech evropských domácností za 20 let WC s integrovanou sprchou a co pro něj znamená nová toaleta Geberit AquaClean Mera.

Pane Behlingu, co přesně obnáší vaše práce designéra?

Mým cílem je vytvářet výrobky, které budou lidi provázet po celý život. Při této práci je důležité nalézt rovnováhu mezi novým a osvědčeným. Když se mi to nepodaří, znamená to, že jsem odvedl špatnou práci a ve svém úkolu jsem selhal. V tomto smyslu nevnímám sám sebe jako designéra, který cílevědomě sleduje své vlastní vize, ale spíše jako součást celkového procesu vývoje. Mou ambicí není dát na věci svoje razítko, ale pokusit se zdůraznit vlastnosti, které již mají obsažené ve své DNA. Proto je pro mě tak důležité úzce spolupracovat se svými zákazníky.

Jako hlavní designér pro TAG Heuer navrhujete luxusní hodinky. Vaším dlouholetým zákazníkem je také výrobce sanitární techniky Geberit. Jak tyto dva světy do sebe zapadají?

Navrhuji vysoce kvalitní švýcarské hodinky pro TAG Heuer a vysoce kvalitní švýcarské toalety pro Geberit. Tyhle dva světy spojuje dokonalost, tedy pojem, který je podstatou švýcarské filozofie podnikání. Vyrobit něco nekvalitního se ve Švýcarsku prakticky rovná velezradě.

Toaleta AquaClean Mera a její návrhář Christoph Behling.

Toaleta AquaClean Mera a její návrhář Christoph Behling. Zdroj: Geberit

Jaké jste si odnesl dojmy ze spolupráce s firmou Geberit?

Geberit je jedním z největších výrobců sanitárních produktů na světě. Lidé ve firmě na mě ale zapůsobili neuvěřitelně skromně. Geberit si nade vše cení dokonalosti, dlouhé životnosti, nekompromisní kvality a inovace. Garantuje například dostupnost náhradních dílů po dobu nejméně 20 let, což je něco, co dnes nedělá téměř žádný jiný výrobce. Jako partner je Geberit posedlý detailem – to je ovšem posedlost, která je mi také velmi blízká. Strategií firmy Geberit je rozvíjet dlouhodobé koncepty, které nejsou závislé na neustálém zavádění nových generací výrobků. Navrhovat pro Geberit neznamená sledovat pomíjivé trendy. Spousta jejich výrobků je vážně skvělých také z ekologického hlediska.

Společnost Geberit se zavázala podřídit svou výrobu požadavkům ekologické udržitelnosti. Jako designér musíte ale neustále přicházet s novými nápady. Jaký vliv mají tyto požadavky na vaši práci?

Pro mě jako designéra to znamená, že se snažím z výrobku dostat to nejlepší, aby odpovídal vysokým standardům kvality a udržitelnosti. Design by nikdy neměl jen sledovat trendy – musí být nadčasový. Náš problém v dnešní době je ten, že se většina výrobků již po velmi krátké době vyhazuje, protože působí zastarale. Bylo by však vyloženě špatně navrhovat záchody, které by za pět let vyšly z módy a musely by se vybourat ze zdi jen proto, že by se lidem přestaly líbit.

Jedním z posledních výrobků, které jste pro Geberit navrhoval, je toaleta s integrovanou sprchou AquaClean Mera. Co pro vás tento produkt znamená?

Před deseti lety jsem rekonstruoval svůj dům v Londýně a chtěl jsem si nainstalovat toaletu s integrovanou sprchou. Moje žena byla ale zásadně proti, protože se jí tyto toalety zdály příliš ošklivé. Problém toalet s integrovanou sprchou byl v minulosti v tom, že ačkoli fungovaly skvěle, působily moc sterilně a technicky. Když mě Geberit před pěti lety požádal, abych navrhl ne jen tak obyčejnou toaletu s integrovanou sprchou, ale to „nejlepší WC na světě“, byl jsem opravdu nadšený.

Funkci bidetu zastává patentovaná technologie sprchování WhirlSpray, kterou představují dvě trysky s pulzujícím a rotujícím proudem, obohaceným provzdušněním.

Funkci bidetu zastává patentovaná technologie sprchování WhirlSpray, kterou představují dvě trysky s pulzujícím a rotujícím proudem, obohaceným provzdušněním. Zdroj: Geberit

Znamená to, že jste přesvědčen o výhodách očisty vodou?

Umýt se vodou je prostě v každém ohledu lepší. Utírat se papírem je opravdu hloupý nápad. Tělo si přece také nečistím papírem, když se vrátím z vyjížďky na horském kole. Voda je mnohem příjemnější, ekologičtější a hygieničtější. Jsem si jistý, že každý, kdo by měl tu možnost používat několik týdnů toaletu s integrovanou sprchou, už by se jí pak nechtěl nikdy vzdát. Prostě se už bez toho necítíte čistí – jako byste měli ráno vyjít z domu bez osprchování.

Toalety s integrovanou sprchou jsou velmi úspěšné v Asii. Myslíte si, že jsou schopné prorazit také na evropském trhu?

Téměř všechny špičkové hotely v Londýně, které znám, nechaly během posledních tří let na svých pokojích nainstalovat toalety s integrovanou sprchou. To stejné se děje v celé Evropě, aby se vyhovělo požadavkům zákazníků z Asie, kteří očekávají stejnou úroveň hygieny, na jakou jsou zvyklí z domova. Některé japonské letecké společnosti dnes dokonce mají toalety s integrovanou sprchou ve svých letadlech. Během několika příštích let budou toalety s integrovanou sprchou standardem ve většině pětihvězdičkových hotelů. Otázka proto nezní, „co kdyby“ mělo padesát procent všech domácností v Evropě toaletu s integrovanou sprchou, ale spíš „kdy“ se to stane. Věřím, že tohoto milníku dosáhneme během příštích 20 let.

Nechybí samozřejmě ani inteligentní systém osoušení.

Nechybí samozřejmě ani inteligentní systém osoušení. Zdroj: Geberit

Co je zvláštního na toaletě s integrovanou sprchou, kterou jste navrhl pro Geberit?

AquaClean Mera je mistrovský technologický kousek a myslím, že je to nejlepší toaleta na světě. Navrhli jsme ji tak, aby měla co nejmenší objem a aby její chromový kryt vytvářel odstup mezi mísou a stěnou. Chtěl jsem, aby Mera vypadala, jako by se „vznášela“ a dodávala koupelně pocit lehkosti. Bylo pro nás důležité vytvořit design, u kterého můžete cítit všechny technologické výhody, aniž byste je museli vidět.

V čem je Geberit AquaClean Mera jiná než ostatní toalety s integrovanou sprchou?

Vývoj toalety AquaClean Mera nám trval víc než čtyři roky a pracovali jsme na něm se zhruba 30 inženýry z různých oddělení firmy Geberit. Společně jsme vytvořili skvělou, tichou toaletu, která je prakticky v každém ohledu mimořádná. Na trhu momentálně není jiná toaleta s integrovanou sprchou, která by splachovala stejně tiše a efektivně jako Mera. Sprchovací tryska jemně, ale výborně omývá. Stejné by to bylo samozřejmě také v případě, pokud byste použili velké množství vody, ale AquaClean Mera důkladně čistí a zároveň je ekologicky šetrná, protože má velmi nízkou spotřebu vody. Odsávání zápachu funguje perfektně a díky jemnému orientačnímu podsvícení nemusíte v noci rozsvěcet světlo. Toaleta má fantastické dálkové ovládání, se kterým se opravdu jednoduše zachází. Seznam jejích úžasných vlastností je opravdu dlouhý.

Jaké jsou podle vašeho názoru trendy, které dnes dominují koupelnovému designu?

Z celého domu je to právě koupelna, která se v průběhu několika příštích let nejvíc změní. Zejména pokud jde o technické inovace, má hodně co dohánět. Vyvíjí se například stále nové a nové kuchyňské výrobky. Pračky, mikrovlnné trouby a indukční sporáky výrazně usnadnily náš každodenní život a domácí práce. Velmi mě překvapuje, že je v dnešní době počet nových patentů pro koupelnové inovace tak nízký. Jsem si jistý, že výrobky, jako jsou toalety Geberit s integrovanou sprchou, urychlí vývoj a inspirují nové trendy. Koneckonců, inovativní funkce, jako je sprcha, osoušení, odsávání zápachu nebo vyhřívání WC sedátka, usnadňují naše každodenní hygienické povinnosti. AquaClean Mera je toaleta, která má na to, aby způsobila kulturní revoluci v koupelnách.

AquaClean Mera je luxusní toaleta, která mimo jiné i zvedne poklop,když se k ní přiblížíte.

AquaClean Mera je luxusní toaleta, která mimo jiné i zvedne poklop,když se k ní přiblížíte. Zdroj: Geberit

O Christophu Behlingovi

Studoval v polovině 90. let průmyslový design na Vysoké škole umění a designu ve Stuttgartu, kde se stal žákem Richarda Sappera. Po ukončení studií pracoval prvních několik let ve studiu architektury a designu Masayuki Kurokawy v Tokiu. V roce 1998 se přestěhoval do Londýna, kde žije a pracuje dodnes. V hlavním městě Anglie nejprve několik let pracoval s Rossem Lovegrovem a v roce 2004 založil Christoph Behling Design Studio. V roce 2006 otevřel své vývojářské studio „SolarLab“, ve kterém od té doby zkonstruoval více než 40 solárních jacht a převozních lodí. Christoph Behling pracuje pro mnoho různých mezinárodních společností včetně výrobce luxusních hodinek TAG Heuer, kde působí na pozici hlavního designéra.

Christoph Behling navrhuje pro Geberit a také je hlavní designér TAG Heuer.

Christoph Behling navrhuje pro Geberit a také je hlavní designér TAG Heuer. Zdroj: Geberit

Jak funguje AquaClean Mera od Geberitu

GEBERIT

logo_geberit


You must be logged in to post a comment Login