Koupelny

Do koupelny můžeme zvolit i běžná interiérová svítidla. Kam se hodí?

Od   | 

V bytech bývají koupelny zcela bez oken, proto je zapotřebí zajistit možnost osvětlení tohoto prostoru po celý den. Často se do koupelny vybírají jen svítidla s ochranou IP, což není vždy zapotřebí. Rozsvítit si zde můžeme i běžná interiérová svítidla. Jak je to možné? 

Co znamená označení IP

V koupelně je několik zón, které určujeme podle možnosti styku svítidla s vodou. Podle nich pak volíme jednotlivé typy svítidel. Ta jsou označena takzvaným krytím, poznáte je podle písmen IP a číselné hodnoty (např. IP44). První číslice (1-6) udává ochranu před vniknutím cizích předmětů, druhá (1-9) stupeň krytí před vniknutím vody. Tam, kde je svítidlo vystaveno vodě přímo, např. ve sprchovém koutu, musí být IP68, dále pak podle vzdálenosti od vody. V koupelně jsou však i místa, kde není vyžadováno osvětlení s krytím IP, jak je vidět na obrázku. Zde můžete použít běžná interiérová svítidla. Škála výběru osvětlení se tak mnohonásobně rozšíří, a i v koupelně můžete mít svítidla podle vašeho gusta, nejen podle norem.

Každá zóna má označení pro hodnotu IP

Jakou zvolit barvu světla?

V koupelně bychom neměli zapomenout také na náladové osvětlení a zvolit zde svítidla i podle barvy světla (teploty chromatičnosti). Ta je označena hodnotou a jednotkou K (Kelvin). Platí, že pro relaxační atmosféru stačí 2700 – 3000 K (odpočinek ve vaně), což je příjemné žluté světlo, pro práci (mytí, holení, líčení) potřebujeme 4000 – 6500K (neutrální až studené bílé světlo, podobné dennímu) a s vysokým indexem podání barev (RA), aby světlo nezkreslovalo detaily.

Volte svítidla, u kterých můžete nastavit barvu světla

Světlo u zrcadla by vždy mělo přicházet z levé a pravé strany. Tehdy se vidíme dobře a nevznikají nelichotivé stíny na obličeji.

V koupelně lze také použít LED pásky, které mají prakticky neomezené možnosti. Vybírat lze nejen v teplé či studené bílé, ale i barevné, podle vkusu každého. Do spár mezi dlaždice se pak mohou použít LED diody, které se instalují při pokládce obkladů a dlažby. Díky jejich nízké spotřebě mohou svítit celou noc (např. tam kde je v koupelně i toaleta) a zároveň slouží jako dekorativní prvek.

Velkým hitem jsou LED instalovány do dlaždic nebo spár mezi dlažbou a obkladem

Fotogalerie:

 

VÍCE INFORAMACÍ NAJDETE ZDE

 

You must be logged in to post a comment Login