Koupelny

Koupelnové trendy – díl 2. Kosmické toalety

Od   | 

Vypadá to, že bez elektroniky se nevyčůráme. Ba ne, stále ještě existují toalety bez integrovaných obvodů. Sice nám neposvítí, neohřejí zadní část těla, ani nesklopí sedátko, ale k mání jsou. A je na nás, zda chceme zůstat u osvědčeného, nebo jít s dobou. Nastává éra kosmických toalet, které až na to jedno udělají všechno za nás.

Špičkové toalety mají mimo jiné integrovanou bidetovou spršku s několika druhy proudů, osoušení, odsávání zápachu, vyhřívané sedátko, poklop, který se před vámi sám zvedne a nově i dálkové ovládání ke všem funkcím. Elektronika umožňuje nastavit různé druhy programů, které si uživatel sám navolí podle svých potřeb a uloží do paměti. Tyto toalety patří k finančně náročným, cena se pohybuje kolem sta tisíce korun a výše podle vybavení. Na trhu jsou i modely „ochuzené“ o některé funkce, které sice dostatečně zvyšují komfort při používání toalety, avšak jejich cena je nižší a přátelštější k uživateli.

Nechceme měnit toaletu, ale chceme nadstandard

Pokud nechcete měnit celou toaletu, ale chcete nadstandardní zařízení s funkcí bidetu, pak můžete zvolit samostatné bidetové sedátko. Snadno se vymění za to stávající. Tento typ sedátka je vybaven mj. výsuvným ramenem s tryskou s možností nastavení intenzity proudu a vlastním zásobníkem na teplou vodu. Cena se pohybuje řádově kolem 10 000 Kč. K tomu, aby sedátko fungovalo, potřebujete přívod elektřiny.

Bidetové sedátko AquaClean 5000 plus, Geberit

Bidetové sedátko AquaClean 5000 plus, Geberit Zdroj: Geberit

Splachování je hygieničtější

Toaletu vybíráme také podle tvaru, který by se nám měl líbit a zároveň by se měl snadno udržovat. Tomu všemožně napomáhají výrobci. Kromě vnějšího tvaru, který je bez zbytečných záhybů a viditelných ukotvovacích šroubů, se v posledních letech soustředí na vnitřní tvar. Nyní se toalety navrhují bez vnitřního lemu, takže se nečistoty nemají kde usazovat a toaleta se mnohem snadněji čistí. K tomu napomáhá i povrchová úprava, o niž většina keramických závodů své výrobky doplňuje.

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto: Geberit, TECE a archiv

Související články:

Koupelnové trendy – díl 1. SPRCHOVÁNÍ

Žhavé novinky z veletrhu ISH, které si nejspíš i koupíte

Bláznivé kouplenové trendy z veletrhu ISH, které si nejspíš nekoupíte

Německé sprchové kouty Hüppe


You must be logged in to post a comment Login