Koupelny

Koupelnové trendy – díl 1. Sprchování

Od   | 

Sprchujeme se minimálně jednou denně, a tak není divu, že se výrobci koupelnového zařízení soustředí na rozvoj a vývoj všeho, co je se sprchováním spojeno. Je však s podivem, s čím vším nepřijdou, abychom si sprchování pořádně užili. Nejnovější trendy jsme měli možnost vidět na koupelnovém veletrhu ISH. Zde jsou.

Sprchový kout ve stylu walk in firmy Hüppe

Sprchový kout ve stylu walk in firmy Hüppe

V kurzu jsou stále sprchové kouty ve stylu walk-in, tedy bezbariérové, umístěné přímo na podlaze a vytvořené jen požadovanou kombinací velkých skleněných ploch. Do nich instalujeme sprchový žlábek, kterých bylo na veletrhu k vidění mnoho druhů. Pro svou velmi snadnou údržbu nás zaujal žlábek CeanLine firmy Geberit, jehož součástí je hřebínek, který zachytí všechny nečistoty odtékající společně s vodou. Hřebínek lze velmi snadno vyjmout, očistit a vrátit zpět.

Sprchové kanálky Geberit CleanLine je možné rychle a snadno vyčistit.

Sprchové kanálky Geberit CleanLine je možné rychle a snadno vyčistit.

Velmi praktický je i sprchový žlábek TECElinus, zahrnující celý set, tedy žlab, rošt, sifon, podpěry a těsnící manžetu, firmy Tece, která také představila ojedinělý zkracovací žlábek. Jeho délku si bude moci každý pomocí nůžek přizpůsobit vlastním požadavkům. Pod názvem TECEdrainprofile budeme moct tento skvělý nápad koupit v příštím roce.

Sprchový žlábek TECElinus

Sprchový žlábek TECElinus

Co hledat u sprchové vaničky

Trendem jsou vaničky, které lze zabudovat do stejné výšky, jako je podlaha. Získáme tedy bezbariérový přístup, což v koupelnovém prostoru vytváří jednoduché a elegantní prostředí. Důkazem je například sprchová vanička Setaplano firmy Geberit, která na sebe kromě velmi příjemného materiálu upozornila důmyslným systémem čištění odtoku. Všechny části je možné pohodlně vyndat a vyčistit, takže se nemůže stát, že by se odpad ucpal.

Setaplano má důmyslný systém čištění odtoku. Všechny části je možné pohodlně vyndat a vyčistit, takže se nemůže stát, že by se ucpal odpad.

Setaplano má důmyslný systém čištění odtoku. Všechny části je možné pohodlně vyndat a vyčistit, takže se nemůže stát, že by se ucpal odpad.

Sprchové vaničky jsou nabízeny v mnoha rozměrech i tvarech, přičemž vyhledávaným je stále více obdélníkový nebo čtvercový půdorys. Velkým tématem je údržba povrchu, který je bez zbytečných záhybů a navíc je doplněn povrchovou úpravou usnadňující úklid.

Kouty s přidanou hodnotou

Velmi praktický prvek v oblasti sprchování představila česká firma Ravak. Koncept 10° zahrnuje mimojiné i sprchový kout s půdorysem, který se na jedné straně rozšiřuje o 10°, čímž na zemi vznikly dvě odkládací plochy vhodné pro uložení sprchovacích potřeb mimo došlapovou plochu. Německý výrobce firma Hüppe zaujala novou sérií Solva, a to zejména díky skrytým zvedacím pantům. Praktická je i možnost natáčení pevného segmentu vůči zdi.

Stejně jako v ostatních oblastech i u sprchových koutů dbají výrobci zejména na velmi snadnou údržbu. Proto jsou jednotlivé části chráněné nejrůznějšími povrchovými úpravami, které zamezují usazování nečistot a usnadňují údržbu. Rovněž tak jsou přizpůsobené i jednotlivé části sprchových koutů, takže můžeme velmi snadno dveře vyklopit z pojezdové listy, tu vyčistit a dveře znovu vrátit na své místo.

Sprchování je zase o krok napřed

Skutečně velký posun jsme zaznamenali mezi sprchovými bateriemi. Nadstandardní rozměry jsou dnes už běžné. Jakým směrem se tedy sprchování ubírá? Německá firma Axor představila panelovou horní sprchu Axor ShoweHeaven s takzvaným powder proudem. O co jde? Je to nová technologie trysek, kdy z trysky nevychází voda jen jedním otvorem, ale mnoha otvory. Výsledkem je jemný, mlhový proud velmi příjemný pro pokožku i uživatele.

Do sprchových koutů se vkrádají tlačítka. Baterie RainSelect Hansgrohe

Do sprchových koutů se vkrádají tlačítka. Baterie RainSelect Hansgrohe

Vodu ovládáme standardně pákou nebo kohoutkem, u mnoha výrobků pak tlačítkem. To je integrováno do ovládání a je jím předvolen typ proudu, který už nemusíme měnit mechanicky, ale jednoduše právě tímto tlačítkem. Nezapomíná se ani na spotřebu vody, která je regulována mnoha způsoby, ať už to je pomocí termostatu, přisáváním vzduchu ad.

Chrom ustupuje bílé

Koupelna přestává být jasně ohraničeným prostorem a je propojována do ostatních místností a přebírá relaxační funkci. Čím dál častěji se v nich setkáváme s  doplňky, jako jsou poličky a odkládací plochy u van, odkládací stolky a křesla, jako by přinesená z obýváku, a další prvky, které vybízejí k prodloužení času stráveného při hygieně. Možná právě proto se pomalu vytrácí studený chrom a je nahrazován elegantní bílou. Nově najdeme celé koncepty baterií v bílém provedení, stejně tak i rámy sprchových koutů a koupelnové doplňky.

Koupelnovému prostoru vládne elegantní bílá. A to nejen v plochách, ale v detailech. Sprchový set Unica, Hansgrohe.

Koupelnovému prostoru vládne elegantní bílá. A to nejen v plochách, ale i v detailech. Sprchový set Unica, Hansgrohe.

Připravila: Lenka Zahradníková, Foto: Hansgrohe, Geberit, Hüppe, Tece a archiv

Související články:

Žhavé novinky z veletrhu ISH přímo do vaší koupelny

Bláznivé koupelnové trendy z veletrhu ISH, které si nejspíš nekoupíte. 

Neobyčejné sestavy do dětských a studentských pokojů ze Salonů nábytku v Miláně

Skvělý rozkládací nábytek ze Salone del Mobile v Miláně


You must be logged in to post a comment Login