Koupelny

Koupelnová terapie barvami aneb zvolte uklidňující tóny a budete se cítit šťastnější

Od   | 

Zvolit vhodnou barevnost do koupelny je docela náročný úkol. Prostor nepatří k největším, zpravidla nemá přísun denního světla a zařizujeme ho na mnoho let dopředu. A kdo ví, co se nám bude za víc jak deset let líbit? A ještě jedna podstatná věc – očekáváme tu zpravidla relaxační atmosféru. Jak tedy koupelnu barevně pojmout, aby splňovala všechny naše požadavky?  

Zdroj: Kozák Bath a Interior

Barva v koupelně má na svědomí pocity, jak se v místnosti budeme cítit a jak na nás bude působit. Chladnější tóny barev jsou příjemné v létě a pěkně nás „osvěží“. V zimě ale na nás nakonec budou působit studeným dojmem, který sníží pocitovou teplotu i o několik stupňů. 

Dřevo je nadčasové a bude vždy působit v koupelně příjemně. Sestava z kolekce iCon, zdroj: Geberit

Tmavé barvy jsou v kurzu

Tmavá barva v koupelně působí moderně a originálně, avšak při její aplikaci bychom měli být obezřetní. Ne všechny tmavé barvy mohou na člověka působit uklidňujícím dojmem, ale zároveň se moc nehodí do malých místností, které opticky ještě zmenší. Nechcete-li se ale tmavých barev vzdát, zkuste je do koupelny zanést pomocí doplňků a dekorací.

Tmavou barvu můžete vnést do koupelny nejen dlažbou ale i sanitární keramikou a doplňky. Zdroj: Keraservis

Jestliže je koupelna prostorná a za tmavší barvou si zkrátka stojíte, pak ji aplikujte maximálně na jednu stěnu. Na ni pak ideálně umístěte umyvadlo a hlavní skříňky, které tmavou plochu „rozbijí“ a zároveň zpestří. Nezapomínejte, že zvolíte-li tmavý obklad v lesklém provedení, pak na něm bude vidět sebemenší kapička.

Bojíte se černé? Zvolte šedou. Zdroj: Keraservis

Světlé barvy vyhrávají

Světlé odstíny a tóny oproti tmavým koupelnu prosvětlí, zpříjemní a celkově opticky zvětší. Navíc světlé barvy jsou vhodnější, chceme-li, aby nám pomohly se uklidnit a uvolnit. Přestože se od bílé barvy v poslední době dost upouští, v koupelně může být ideální variantou. Pokud k ní zvolíte doplňky v pastelové barvě, rozhodně nešlápnete vedle. Stejně skvěle ale bude vypadat i vanilková, krémová, nebo světle šedá barva, která v kombinaci s jedním pastelovým odstínem posune koupelnu o laťku výš. 

Současným trendem je zařizovat koupelnu podobně jako ostatní místnosti. Nechybí v ní tedy textilie. Zdroj: Duravit

Uklidňující dřevo

Koupelně velmi sluší i dřevěné dekory, které na člověka zkrátka působí jako balzám na duši. Do koupelny zvolte spíše světlé dřevo, které prostor příjemně proteplí a dodá pravou útulnou atmosféru. Naštěstí jsou dnes dlaždice s imitací dřeva velmi povedené, a tak nemusíme sahat po opravdovém dřevu, jehož údržba je ve vlhkém koupelnovém prostředí o něco náročnější.

A jaké tedy zvolit barvy?

Nechcete-li neutrální, nadčasové barvy, ale přeci jen toužíte po odstínech, pak se soustřeďte na mořskou modř a kovové odstíny. Ty patří v současné době k trendům. K nim pak s pomocí barevného spektra vybíráme kontrastní nebo doplňkové odstíny. Nic nezkazíte ani pastelovými barvami, které můžete mezi sebou i celkem dobře kombinovat. 

Zdroj: Kozák Bath a Interior

Na co si dávat pozor?

  • V první řadě nezapomínejte na celkový prostor,, a pokud zvolíte výraznější dlažbu, pak na nábytku a doplňcích trochu uberte s barvou.
  • Máte-li velkou koupelnu, kterou se nedaří nijak zútulnit, zvolte větší barevné vzory.
  • Na stěnu, která disponuje oknem je vhodné použít světlejší barvu. 
  • Do koupelny je ideální zvolit bílou, nebo krémovou barvu, která lze doladit modrými, či zelenými tóny.

Fotogalerie:


You must be logged in to post a comment Login